Almunia: Dificultăţile unui stat din zona euro sunt un motiv de îngrijorare pentru întreaga regiune
Totuşi, Lagarde nu crede într-un eventual faliment al Greciei
Dificultăţile unui stat din zona euro sunt un motiv de îngrijorare pentru întreaga regiune, a declarat ieri comisarul pentru Afaceri Economice şi Monetare, Joaquin Almunia, referindu-se la problemele financiare din Grecia, căreia Comisia Europeană este pregătită să-i dea sprijin pentru reformă. "Am luat notă de faptul că sustenabilitatea finanţelor publice din Grecia a atras atenţia pieţelor financiare şi a agenţiilor de rating, fiind clar că statul elen se confruntă cu provocări economice şi bugetare substanţiale", afirmă Almunia într-un comunicat publicat pe site-ul CE, citat de Mediafax. Guvernul de la Atena a transmis Comisiei şi Eurogroup hotărârea de a consolida finanţele publice, iar proiectul de buget adoptat la 20 noiembrie este un pas important în direcţia bună, deşi sunt necesare mai multe măsuri, se arată în comunicat. "Comisia va continua să monitorizeze îndeaproape situaţia din Grecia, împreună cu preşedintele Eurogroup, şi este pregătită să asiste Guvernul elen în stabilirea unui program cuprinzător de consolidare şi reformă, în conformitate cu prevederile tratatului statelor membre în zona euro", a mai spus Almunia.
Totodată, ministrul francez al Economiei, Christine Lagarde, a declarat, ieri, că nu crede într-un eventual faliment al Greciei. "Nu cred că Grecia ar putea intra în faliment", a afirmat Lagarde la postul de radio RMC, anunţând că omologul său elen Georges Papaconstantinou va face în curând o vizită în Franţa pentru a discuta despre situaţia financiară a ţării sale.
În plus, băncile elene ar putea să nu mai poată folosi obligaţiunile guvernamentale drept garanţii pentru împrumuturile solicitate Băncii Centrale Europene (BCE). În prezent, băncile pot