FC Liverpool, echipă care va da piept cu Unirea Urziceni în "şaisprezecimile" Cupei UEFA, îşi continuă sezonul foarte slab. După ce au pierdut contactul cu plutonul fruntaş în Premier League şi au fost eliminaţi din Liga Campionilor încă din faza grupelor, oamenii lui Rafael Benitez au părăsit aseară şi Cupa Angliei (FA Cup), fiind învinşi, pe propriul teren, cu scorul de 2-1, de divizionara secundă Reading. Sursa: Reuters
Liverpool, care a pierdut şi doi dintre cei mai importanţi jucători, Steven Gerrard şi Fernando Torres (accidentaţi), au fost ţinuţi în şah de oaspeţi, care s-a impus în prelungirile rejucării partidei din turul trei al competiţei. "Cormoranii" au deschis scorul printr-un şut deviat al lui Gerrard, însă, în prelungirile partidei, Reading a egalat prin Sigurdsson, care a transformat o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault al lui Benayoun.
În minutul 100, Gunnarson a centrat perfect pentru Long, care a înscris în poarta gazdelor cu o lovitură de cap perfect plasată. Înfrângerea de aseară pune şi mai multă presiune pe antrenorul Rafael Benitez, care va avea ceva socoteli de dat în privinţa jocului slab al echipei din ultima vreme.