Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Grecii voiau să arunce în spatele BCE 40% din datoria de 328 de miliarde de euro

Publicat in Ziarul Financiar, vineri 10 iunie 2011 ·

În martie, când devenea tot mai clar că Grecia ar putea cere Europei noi împrumuturi pentru a-şi susţine economia, primul-ministru al ţării George Papandreou analiza în mod serios un plan radical menit să pună capăt odată pentru totdeauna crizei datoriilor din ţara sa, scrie The New York Times.

Conform planului respectiv, Grecia ar fi urmat să transfere până la 133 de miliarde de euro, sau 40% din datoria sa guvernamentală, către Banca Centrală Europeană (BCE), care ar fi plătit mai apoi titlurile ajunse la maturitate prin emiterea de euroobligaţiuni.

Transferul datoriei elene în bilanţul BCE era considerat o opţiune pentru că banca, dis­punând de susţinerea reprezentată de re­sursele sistemului monetar european, se poate împrumuta la dobânzi mult mai mici decât Grecia.

Conform planului, banca centrală ar fi emis obligaţiuni pe zece ani cu o dobândă de 3% pentru a plăti titlurile greceşti pe care le-ar fi preluat. Grecia urma să facă rambursarea la aceeaşi dobândă peste zece ani, teoretic fără costuri pentru BCE. Dacă ar ieşi pe pieţele financiare în acest moment pentru a se împrumuta, Grecia ar trebui să plătească o dobândă de peste 16%.

Ar putea fi o "restructurare fără un haircut" în opinia celor care au propus planul. Ideal, rezultatul ar fi reducerea poverii da­toriei greceşti asupra economiei.

Sub multe aspecte, planul era o alternativă fantastică la calculele gri din spatele cererilor Europei de noi măsuri de austeritate din partea Greciei în schimbul unor noi împru­muturi.

Totuşi, planul a fost respins, consi­derându-se că Germania şi cu atât mai puţin BCE nu-l vor accepta niciodată. Guvernul grec a lăsat această idee deoparte deocamdată în condiţiile în care se îndreaptă către un nou bailout.

Acum, Papandreou încearcă să-şi con­vingă partidul că Grecia trebuie să cadă de acord cu o nouă rundă de măsuri de auste­ritate.

Articolul in Ziarul Financiar >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Mesaje și urări de „La mulți ani”, de Sfântul Ilie

HotNews acum 11 ore
În 20 iulie, creștinii ortodocși îl sărbătoresc pe Sfântul Ilie, considerat făcător de minuni şi aducător de ploi în perioadă de secetă. Este şi ziua Aviaţiei Române, Sfântul Ilie fiind considerat ocrotitorul aviatorilor. Iată câteva felicitări și „

CEO-ul Astronomer demisionează după incidentul viral de la concertul Coldplay

Mediafax acum o ora
Consiliul de administrație al Astronomer a acceptat demisia lui Byron și va începe căutarea unui nou CEO, potrivit declarației. În urma videoclipului viral cu Byron, au început să circule online presupuse declarații ale lui Byron în care acesta recu

Alegerile din Japonia, un test crucial pentru prim-ministrul Ishiba

Mediafax acum 47 minute
Sondajele de opinie sugerează că Partidul Liberal Democrat al lui Ishiba și partenerul de coaliție, Komeito, ar putea să nu obțină cele 50 de locuri necesare pentru a păstra controlul asupra camerei superioare a parlamentului, cu 248 de locuri, într

Ministrul Pîslaru, despre banii alocați României în următorul buget european: „O sumă bună la prima vedere, dar vine cu condiții stricte”

HotNews acum 10 ore
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, sâmbătă seară, că a studiat în detaliu noul Cadru Financiar Multianual 2028–2035, propus recent de Comisia Europeană, iar României i se propune o alocare iniţială de 60 miliard

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250)

Ziua Constanta acum 11 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de elvețianca Jil Teichmann, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.212 euro, potrivit Agerpres. Cîrstea (35 ani, 166 WTA)

Un planor s-a prăbușit în Olt. Pilotul a murit

HotNews acum 14 ore
Un planor s-a prăbuşit, sâmbătă după-amiază, pe un câmp din judeţul Olt, între localităţile Caracal şi Drăghiceni, informează News.ro. Primele informaţii oferite de ISU Olt arătau că pilotul era încarcerat. El a fost scos, fiind însă declarat mort.

Tragedie în Vietnam: Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Golful Ha Long - VIDEO

News.ro acum 11 ore
Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Vietnam, relatează presa locală, citată de Sky News. Wonder Sea transporta 53 de persoane, inclusiv cinci membri ai echipajului, când s-a răsturnat din cauza vântulu

SuperLiga: Universitatea Cluj și UTA Arad, remiză cu goluri în etapa a doua

HotNews acum 11 ore
Universitatea Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, sâmbătă, în etapa a doua din SuperLiga. Unversitatea Cluj – UTA Arad 1-1 Deși gazdele au avut mai multe ocaziî în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul

Scenă rară în Turul Franței! O spectatoare a fost lovită de mașina echipei Ineos-Grenadiers

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Sâmbătă, 19 iulie, în etapa a 14-a a Turul Franței, o spectatoare care a intrat pe carosabil cu telefonul mobil a fost lovită de o mașină a echipei Ineos-Grenadiers, care nu a mai putut să o evite. o distanță de aproape 170 de kilometri

Alianța oligarhului pro-rus Ilan Șor nu va putea participa la alegerile din Moldova. Motivele deciziei Comisiei Electorale de la Chișinău

HotNews acum 12 ore
Blocul „Victoria-Pobeda” nu a fost înregistrat pentru a participa la alegerile parlamentare preconizate pentru 28 septembrie în Republica Moldova. O decizie în acest sens a fost votată sâmbătă de către membrii Comisiei Electorale Centrale (CEC) de l

Vremea

București
acum

20°
dum.

19°/35°
lun.

22°/38°
mar.

25°/42°
mie.

23°/37°
Iasi
acum

18°
dum.

17°/30°
lun.

18°/34°
mar.

22°/38°
mie.

18°/33°
Constanta
acum

21°
dum.

20°/28°
lun.

22°/30°
mar.

24°/31°
mie.

24°/27°
Cluj-Napoca
acum

15°
dum.

15°/29°
lun.

17°/32°
mar.

21°/31°
mie.

18°/31°
Timisoara
acum

19°
dum.

19°/34°
lun.

21°/39°
mar.

20°/35°
mie.

21°/37°