Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Revin la "naţională" » Neagu, Stanca şi Brădeanu au fost convocate la Euro 2012

Publicat in Gazeta Sporturilor, miercuri 7 noiembrie 2012 ·

Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu şi Ionela Stanca vor fi convocate de selecţionerul Gheorghe Tadici pentru Euro 2012 care debutează pe 4 decembrie.

"Naţionala" feminină a României, locul 3 la Euro 2010, se va putea baza la turneul final din Serbia 2012 pe două dintre jucătoarele de bază.

Revenirea Cristinei Neagu (24 de ani) la Oltchim, după operaţia la umărul drept, coincide şi cu întoarcerea la echipa reprezentativă pentru care a jucat ultima dată chiar la Euro 2010, în Danemarca. De altfel, Neagu a fost golgeterul competiţiei şi cea mai bună handbalistă la turneul final de acum doi ani.

Brădeanu indispensabilă

Gheorghe Tadici a anunţat că va întineri lotul după ce "naţionala" a ratat calificarea la Olimpiada de la Londra. În primele acţiuni, selecţionerul a şi chemat o serie de jucătoare tinere, în detrimentul celor mai în vîrstă. Aurelia Brădeanu, jucătoarea Oltchimului, nu a mai fost selecţionată. Antrenorul României e nevoit acum să apeleze din nou la Brădeanu, care la 33 de ani şi jumătate a devenit cea mai vîrstnică jucătoare din lot. Centrul Oltchimului e cea mai în formă jucătoare în Liga Campionilor, fiind lăudată chiar de selecţionerul Tadici.

Mămica eroină

La doar trei luni de la naştere, Ionela Stanca s-a întors pe teren. Nu a spus "nu" nici "naţionalei" României, urmînd să facă şi ea parte din lotul pentru Euro. Ca şi Cristina, Ionela a jucat ultima dată pentru România la Euro 2010, cînd "tricolorele" au cucerit bronzul, singura medalie continentală din palmares.

28 de jucătoare, 16 locuri

În lotul lărgit pentru Euro 2012, Tadici a nominalizat 28 de handbaliste. Dintre acestea, doar 16 vor putea juca la turneul din Serbia. Pe lîngă titratele Ungureanu, Tolnai, Nechita, Manea, Meiroşu, Neagu, Vizitiu, Brădeanu sau Stanca, Tadici a chemat şi o serie de handbaliste care ar putea debuta la un European. Crina

Articolul in Gazeta Sporturilor >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Incendiu în piața agroalimentară „Alexandru cel Bun” din Iași – Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

G4Media acum 36 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Pompierii au intervenit, sâmbătă seara, cu mai multe autospeciale pentru a stinge un incendiu izbucnit în piaţa agroalimentară ”Alexandru cel Bun” din municipiul Iaşi. Incendiul s-a manifestat cu deg

Oana Țoiu: Trebuie să facem trecerea de la a ajuta Ucraina să reziste, la a o ajuta să câștige

Mediafax acum 46 minute
Sâmbătă, la Antena 3 CNN, ministrul de Externe, Oana Țoiu, a condamnat atacurile rusești recente asupra Ucrainei, caracterizându-le drept „incalificabile”. De asemenea, oficialul a pledat pentru o sporire a sprijinului pentru Ucraina „Trebuie să fac

Un planor s-a prăbușit în Olt. Pilotul a murit

HotNews acum 4 ore
Un planor s-a prăbuşit, sâmbătă după-amiază, pe un câmp din judeţul Olt, între localităţile Caracal şi Drăghiceni, informează News.ro. Primele informaţii oferite de ISU Olt arătau că pilotul era încarcerat. El a fost scos, fiind însă declarat mort.

Ministrul Pîslaru, despre banii alocați României în următorul buget european: „O sumă bună la prima vedere, dar vine cu condiții stricte”

HotNews acum o ora
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, sâmbătă seară, că a studiat în detaliu noul Cadru Financiar Multianual 2028–2035, propus recent de Comisia Europeană, iar României i se propune o alocare iniţială de 60 miliard

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250)

Ziua Constanta acum 2 ore
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de elvețianca Jil Teichmann, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului UniCredit Iași Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.212 euro, potrivit Agerpres. Cîrstea (35 ani, 166 WTA)

Tragedie în Vietnam: Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Golful Ha Long - VIDEO

News.ro acum 2 ore
Cel puţin 34 de persoane au murit după ce o ambarcaţiune turistică s-a răsturnat în Vietnam, relatează presa locală, citată de Sky News. Wonder Sea transporta 53 de persoane, inclusiv cinci membri ai echipajului, când s-a răsturnat din cauza vântulu

SuperLiga: Universitatea Cluj și UTA Arad, remiză cu goluri în etapa a doua

HotNews acum 2 ore
Universitatea Cluj și UTA Arad au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, sâmbătă, în etapa a doua din SuperLiga. Unversitatea Cluj – UTA Arad 1-1 Deși gazdele au avut mai multe ocaziî în prima parte a meciului, oaspeții au deschis scorul

FOTO O femeie a fost prinsă între doi bolovani în Munții Bucegi. Intervenție dificilă a salvamontiștilor

Ziua Constanta acum 4 ore
În urma unui apel de urgență primit prin SNUAU 112, a fost semnalată o situație gravă pe Valea Pietrele din Munții Bucegi. Din primele informații, o persoană a fost surprinsă și strivită de doi bolovani, dar aceasta este conștientă în acest moment.

SUA Incident grav în East Hollywood! Peste 20 de răniți după ce un vehicul a intrat în mulțime

Ziua Constanta acum 7 ore
Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intrat în mulțime în East Hollywood sâmbătă dimineața, potrivit Departamentului de Pompieri din Los Angeles. Peste 20 de oameni au fost răniți după ce un „vehicul necunoscut” a intr

Doi copii de nouă ani, loviţi de un ski-jet pe Dunăre condus de un bucureștean care consumase alcool

HotNews acum 4 ore
Doi copii în vârstă de nouă ani care se scăldau în apele Dunării, în zona plajei Gostinu, județul Giurgiu, au ajuns sâmbătă la spital după ce au fost loviţi de un ski-jet condus de un bărbat care consumase alcool, anunță IPJ Giurgiu. Poliţiştii au f

Vremea

București
acum

23°
sâm.

17°/30°
dum.

19°/33°
lun.

23°/39°
mar.

25°/42°
Iasi
acum

20°
sâm.

17°/26°
dum.

17°/30°
lun.

18°/34°
mar.

21°/39°
Constanta
acum

21°
sâm.

18°/28°
dum.

20°/29°
lun.

22°/30°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

19°
sâm.

15°/25°
dum.

19°/28°
lun.

20°/32°
mar.

20°/32°
Timisoara
acum

23°
sâm.

16°/30°
dum.

19°/35°
lun.

21°/39°
mar.

20°/35°