Codul portocaliu de vânt care a cuprins judeţul Iaşi zilele trecute, a provocat pagube materiale în toate zonele din municipiu. Cele mai multe s-au datorat copacilor care s-au prăbuşit şi a derapajelor datorită neadaptării vitezei. Câteva străzi au rămas fără curent vreme de câteva ore.
Pe strada Garabet Ibrăileanu, un copac prăbuşit peste o tonetă, un alt copac a căzut peste balcoanele câtorva imobile de pe strada Tabacului şi pe strada Decebal. De asemenea, un semafor de pe bulevardul Tudor Vladimirescu s-a desprins de pe şufa de oţel şi a cazut pe carosabil, fără a provoca alte pagube.
Pentru a remedia situaţiile provocate de furtună, municipalitatea a acţionat cu forţele şi mijloacele Poliţiei Locale, Serviciilor Publice Iaşi şi cele ale RATP.
„Au fost numeroase ruperi de bannere, care au fost ridicate de cei de la RATP. Avem în vedere ca în perioada următoare să limităm accesul acestora deasupra căilor de circulaţie rutieră din municipiu. Bannerele sunt acele materiale publicitare care traversează strada de o parte pe alta. În urma furtunii care a fost în weekendul acesta, am avut probleme cu recuperarea lor. Unele dintre ele sunt exiprate şi nimeni nu a mai avut grijă să le dea jos. În plus, acestea creează un aspect urban care nu este specific municipiului Iaşi. Credem noi că trebuie să avem în vedere o imagine potrivită pentru municipiul nostru“, a declarat Mihai Chirica, viceprimarul municipiuluiIaşi.
Tot din cauza vremii, lucrările de asfaltare au fost suspendate, în schimb cele de pietruiri au fost reluate şi vor continua pe strada Lotrului, Fundac Ralet, Aurel Vlaicu. Pe zona străzii Vasile Alecsandri vor demara lucrări pregătitoare pentru viitoarea asfaltare a străzii.
Codul portocaliu de vânt care a cuprins judeţul Iaşi zilele trecute, a provocat pagube materiale în toate zonele din municipiu. Cele mai multe s-au datorat co