Aurul Brad, câştigătoare a etapei judeţene a Cupei României, a câştigat cu 2-0 (0-0) meciul cu FC Hunedoara din turul secund al competiţiei surprizelor, disputat pe teren propriu.
Echipa din Brad s-a calificat, astfel, în etapa a III-a, fiind surpriza plăcută a startului de sezon, în vreme ce hunedorenii şi-au dezamăgit suporterii care îşi doreau un parcurs cât mai lung în Cupa României.
FC Hunedoara, unica echipă din judeţul nostru în Liga a III-a, a dezamăgit în primul meci oficial al sezonului disputat pe Stadionul „Aurul”, din Brad, deşi antrenorul Constantin Olariu a trimis în teren cel mai bun 11 posibil. Hunedorenii s-au crezut învingători prin simplul act de prezenţă, însă au fost puşi la colţ de ambiţia grupării din Liga a IV-a Hunedoara. După o primă repriză albă, încheiată cu scorul de 0-0, trupa brădeană antrenată de Alin Gomoi a marcat de două ori şi şi-a adjudecat calificarea. Golurile au fost reuşite de Mihai Raţ în minutul 50 şi de veteranul Codruţ Mihăilă în minutul 85, din penalti.
„Pentru noi nu e o surpriză, deoarece ne aşteptam la un rezultat pozitiv. Componenţii echipei noastre şi-au dorit mult o victorie şi o calificare, pentru a demonstra care le este valoarea, astfel că au jucat cu dăruire şi o ambiţie mai mari decât a hunedorenilor. Bucuria e cu atât mai mare, cu cât adversarii au jucat cu primul 11 şi nu s-au prezentat cu rezervele”, a declarat Grigore Verdeş, preşedintele Aurului Brad.
Suporterii hunedoreni, care îşi manifestaseră dorinţa ca gruparea pregătită de Constantin Olariu să aibă un parcurs cât mai lung în Cupa României, au cerut socoteală favoriţilor imediat după meci pentru prestaţia dezamăgitoare. Fanii i-au blocat pe fotbalişti la ieşirea de pe teren şi le-au reproşat că nu respectă tradiţia şi culorile clubului.
Turul al II-lea al fazei naţionale a Cupei României, sezonul 2013-20