„Am anunţat cu două săptămâni înainte ca partidul să ia vreo decizie în acest sens că nu voi vota pentru proiectul de exploatare de la Roşia Montană. Toate argumentele pro sunt de natură economică, dar îndoielnice, şi toate argumentele contra sunt de natură ecologică şi sunt certe", a declarat joi, într-o conferinţă de presă pe care a susţinut-o împreună cu Cristian Bodea, senatorul PNL Bihor Valeriu Boeriu.
Să tăiem pădurile!
Boeriu a făcut cu două zile în urmă o declaraţie politică în plenul Senatului pe tema Roşia Montană, intitulată „Avem resurse naturale. Cum scăpăm de ele?", în care a ironizat dur pretenţia premierului Victor Ponta că proiectul de exploatare este bun pentru România.
„România aplică de mai mulţi ani Programul Naţional „După noi potopul". România vinde tot, după petrol, gaze şi aur, îşi vinde toate resursele naturale. Cetăţenii se întreabă ce ar putea urma? Ar putea urma pădurile. S-ar crea astfel mii de locuri de muncă pentru drujbişti timp de câţiva ani. Apoi, după tăierea pădurilor, atâtea câte mai avem, din redevenţa de 4% sau chiar 6% am putea să facem lucruri folositoare, să modernizăm drumurile forestiere sau să construim zeci de fabrici de mobilă şi de hârtie. Nepărat, înainte de a vota vânzarea pădurilor, parlamentarii vor vizita cel puţin o pădure, pentru a decide în cunoştinţă de cauză", a comentat, cu sarcasm, senatorul liberal atât pretenţia lui Ponta că vânzarea resurselor „este bună pentru România", cât şi slugărnicia unor parlamentari de a merge la Roşia Montană pentru a-i găsi argumente favorabile.
Lăsând gluma la o parte, senatorul PNL a spus că îi felicită pe toţi membrii comisiei speciale a Parlamentului care nu au făcut deplasarea „populistă" la Roşia Montană, şi că „nu văd rostul repetării acestui circ cu căşti de miner".
Mascaradă
„Se poartă un teatru al comisiilor parlamentare, o mascarad