Mutu reintră cu gol

Publicat in Gazeta Sporturilor, joi 7 ianuarie 2010 ·

"Tricolorul" a revenit la Fiorentina după 9 săptămîni de la operaţia suferită la genunchi şi a marcat în finalul partidei cu Siena (5-1)

Dacă pentru interistul Chivu, etapa de ieri din Serie A s-a transformat într-un adevărat coşmar, pentru Adi Mutu a fost sărbătoare. În meciul cu Siena lui Paul Codrea (5-1), "tricolorul" a revenit printre titularii Fiorentinei după 9 săptămîni de la operaţia suferită la meniscul extern al genunchiului drept. Ultima reprezentaţie a decarului Viola data din 4 noiembrie, din confruntarea cu Debrecen (5-2) contînd pentru grupele Ligii Campionilor.

Şi asta nu-i singura veste îmbucurătoare. Mutu a "ţinut" 90 de minute şi a jucat excelent împotriva lui Codrea, de asemenea integralist. După ce a contribuit la golul doi al formaţiei Viola, a punctat el însuşi în minutul 80, reluînd în plasă balonul respins de portar la şutul lui Gilardino. A fost a doua reuşită a românului în această stagiune din Serie A şi a 5-a în tot sezonul, dacă adăugăm golurile înscrise în Champions League.

Şi asta nu-i singura veste îmbucurătoare. Mutu a "ţinut" 90 de minute şi a jucat excelent împotriva lui Codrea, de asemenea integralist. După ce a contribuit la golul doi al formaţiei Viola, a punctat el însuşi în minutul 80, r