Italia, la pământ!

Publicat in Adevarul, luni 22 iunie 2009 ·

Brazilia a spulberat campioana mondială şi s-a calificat, împreună cu SUA, în semifinale. Eliminare ruşinoasă pentru „Squadra Azzurra“, căreia i-a lipsit un singur gol pentru a intra în careul de aşi al Cupei Confederaţiilor. Italia nu s-a trezit după duşul rece primit de la egipteni. Aceeaşi prestaţie palidă şi discretă, în contrast cu statutul de campioană mondială. Aşadar, invitaţie la atac pentru brazilieni, care n-au ezitat. Iar expresia feţei lui Buffon după primul gol marcat de Luis Fabiano spunea tot.

„Bine că n-am luat trei!“, se gândea probabil portarul italian, salvat în două rânduri de barele porţii sale. Însă de ce ţi-e frică nu scapi! În numai câteva minute s-a făcut 3-0, scorul care a reflectat exact raportul de forţe din prima repriză. Autogolul lui Dossena a ilustrat degringolada din curtea „Squadrei Azzurra“ şi a declanşat bucuria egiptenilor, deveniţi favoriţi la calificare. La pauză, chiar şi americanii, care conduceau cu 1-0,  reintrau în cărţi, mai având nevoie de două goluri pentru a lua faţa „faraonilor” în cursa către semifinale.

Eliminaţi pentru un gol!

Cu trei goluri avantaj, brazilienii au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi i-au lăsat pe italieni să-şi poarte crucea. Paradoxal, deşi umiliţi pe teren, jucătorii lui Lippi au alergat o repriză nu după golul de onoare, ci după golul calificării.

O singură reuşită ar fi anulat rezultatul de la Rustenburg (3-0 pentru SUA), unde yankeii au înscris atât cât au avut nevoie pentru a-i depăşi la golaveraj atât pe egipteni, cât şi pe campionii mondiali.