Super Gaz de Europa! Mainz - Mediaş 1-1

Publicat in Pro Sport, vineri 29 iulie 2011 ·

Gaz Mentan a scos o remiză de aur la Mainz, 1-1, în manşa tur aturului III preliminar al Europa League şi e favorită la calificareîn play-off. Iranianul Bawab, care a jucat la Barcelona B şi RealMadrid B, e noul erou al Mediaşului.

Echipa lui Pustai a disputat aseară un meci istoric. Cel maiimportant din cei 66 de ani formaţiei. Pe un stadion nou, Gazul ajucat în faţa a peste 15.000 de spectatori cu Mainz. Ca o ironie asorţii, medieşenii s-au dus la cel mai important "război" fără celmai bun "tunar", Eric certându-se cu oficialii şi plecând înBrazilia.

Fără vedeta braziliană şi fără Pârvulescu, accidentat în debutulpartidei, medieşenii au fost palizi în atac şi nesiguri în apărareîn prima parte. Asta deşi Liţu putea devia în poartă şutul luiNicandro (4), iar acelaşi ex-stelist a reluat pe lângă mingeascăpată de Müller, după o liberă a lui Bawab (16). Acestea au fostmomentele de respiro ale Gazului între reprizele de tăvălugnemţesc. Risse (6) şi Ivanschitz (14) l-au încercat pe Pleşca dinafara careului, dar portarul n-a mai avut ce face când Bungert amarcat cu capul din lovitura liberă a lui Stieber (31).

Bawab,eroul gazului

După pauză nemţii au mai obosit, iar Gazul a prins tupeu. La o fazăfixă, Bawab a profitat de o eroare a apărării lui Mainz şi aînscris (60). În ciuda forcingului de final al gazdelor, partidas-a încheiat la egalitate, 1-1, şi totul se decide în returul dejoia viitoare de la Mediaş.