VIDEO Se simte aer european! » Derby-ul de conjunctură al Moldovei a fost tranşat de Miriuţă-band, 1-0

Publicat in Gazeta Sporturilor, duminică 10 noiembrie 2013 ·

Nemţenii au obţinut prima victorie în deplasare, după o pauză de un an şi jumătate. Gazele au suferit a cincea înfrîngere consecutivă. Ceahlăul s-a instalat pe poziţie de Europa League.

Patru înfrîngeri în ultimele patru meciuri pentru Cristi Popovici şi ai lui. Meciul cu Ceahlăul? Obiectiv: de preferat victorie sau măcat un egal. În situaţia celor de la Botoşani, acesta era singurul rezultat logic, împotriva unei formaţii a lui Miriuţă fără victorie pe teren străin din primăvara lui 2012! După zece minute în care oaspeţii au forţat, Hadnagy a replicat cu o bară. VIDEO: Vezi AICI fazele meciului!

În minutul 23, nemţenii au cerut penalty la o fază în careul lui Curileac, însă "centralul" Marius Avram a lăsat jocul să meargă. Ocaziile mari nu s-au arătat şi întîlnirea a devenit din ce în ce mai anostă pînă în pauză. În debutul părţii secunde, Cînu a vrut să mai anime atmosfera şi a dat o pasă spre portarul Jicha, în stilul lui Bănel Nicoliţă, doar că cehul a fost mai pe fază decît Cernea pe "Bernabeu" şi a evitat ruşinea.

Minutul 60, din nou bară! Şi tot pentru FC Botoşani: Patache a tras, iar din capul lui Golubovici, mingea a lovit bara! Amfitrionii au presat, au avut ocazii, dar a fost ziua cînd clişeele se aplică, astfel că ocaziile s-au răzbunat: Golubovici a deviat cu capul o minge pînă la Constantinescu, acesta l-a întors fără probleme pe Dinu şi a tras perfect, sub bară: 0-1!

Cînd domini şi te vezi condus, parcă orice atac devine mai greu şi golul se transformă în utopie. Botoşaniul cade pe 8, iar Miriuţă îi duce pe ai săi pe 4, loc de Europa League, cel puţin pînă azi, cînd reintră în scenă Pandurii.

Au cerut penalty-uri

În minutul 23, fundaşul Andrei Marc a urcat în careul advers la o lovitură de colţ şi a fost faultat clar, în apropiere de linia porţii, de Cîrjan, care l-a împiedicat neregulamentar pe nemţean. Arbitrul Mar