Bosnia şi Franţa vor juca "finala" grupei

Publicat in Adevarul, sâmbătă 8 octombrie 2011 ·

Cu jumătate de oră înaintea meciului României cu Belarus, suporterii tricolorilor şi-au îndreptat atenţia către Zenica. În Bosnia, "ospătarii" din Luxemburg nu trebuiau să piardă pe un teren de unde noi ne-am întors umiliţi în primăvară cu Răzvan Lucescu pe bancă.

"Minunea din Bosnia" n-a ţinut însă decât 12 minute. După două încercări eşuate în startul partidei, vedeta Dzeko a deschis scorul, iar în următoarele zece minute Misimovici a reuşit o "dublă", transformând mai întâi o lovitură liberă şi apoi un penalty. A ieşit exact cum a vrut selecţionerul bosniac Safet Susici: fără emoţii, cu calificarea la baraj asigurată înainte de pauză şi cu gândul la "finala" pentru primul loc cu Franţa de marţi. Când pe Arena Naţională se intona imnul României, scorul la Bosnia - Luxemburg era 3-0 (s-a terminat 5-0), iar matematica grupei ne mai ţinea în calculele pentru Euro doar dacă Albania bătea Franţa la ea acasă.

Deşi fără mulţi titulari obişnuiţi, în frunte cu Benzema şi Ribery, "cocoşii" ne-au scutit rapid de emoţii. Ultima noastră speranţă a pălit o dată cu voleul lui Malouda din minutul 11 şi a murit definitiv la golul lui Remy puţin înainte de pauză. Francezii n-au mai forţat în partea secundă (scor final 3-0), menajându-se pentru bătălia pe viaţă şi pe moarte cu Bosnia de peste trei zile.