Arbitraj pro-Steaua

Publicat in Gazeta Sporturilor, sâmbătă 2 mai 2009 ·

Tudor şi asistentul Megheşan au avut 3 mari erori, toate judecate în defavoarea Oţelului, din acestea rezultînd golurile de 2-0 şi 4-0

Victoria la scor a Stelei a fost posibilă şi cu ajutorul brigăzii conduse de Alexandru Tudor. Nu mai puţin de 3 faze extrem de importante au fost judecate greşit, toate fiind pro-Steaua:

1. Eliminare, da, penalty, nu!

În minutul 44, Kapetanos a deviat cu capul spre Dayro, aflat la limita ofsaidului, asistentul Nicolae Megheşan a lăsat corect jocul să continue, iar columbianul a scăpat singur cu Kolev. Giurgiu l-a ţinut vreme de două-trei secunde de mînă, Tudor fluierînd în primă fază lovitură de la marginea careului. După ce s-a uitat la asistentul Megheşan, a dictat penalty şi l-a eliminat pe gălăţean.

Vezi penalty-ul obţinut de Dayro Moreno şi transformat de Goian (video)

Reluările, dar şi explicaţia lui Ion Crăciunescu, care a spus că "se ţine seama nu de picioarele lui Dayro, ci de mîna lui Dayro, adică de locul contactului", arată că Giurgiu l-a ţinut pe columbian pînă înainte ca Dayro să ajungă cu tot corpul în careu. Imediat ce sud-americanul a dat să intre cu tot corpul în suprafaţa de pedeapsă, Giurgiu i-a dat drumul, astfel că decizia de a se acorda 11 metri a fost greşită. Nu însă şi eliminarea, Giurgiu oprindu-l pe Dayro într-o situaţie iminentă de gol.

2. Oţelul a avut 11 metri la 2-0

În repriza a doua, Ghionea a avut o intervenţie imprudentă asupra unuia dintre atacanţii gălăţeni, lovindu-l peste picioare. Era minutul 62, scorul 2-0, iar decizia care se impunea era penalty pentru Oţelul.

Vezi faza la care Oţelul cere penalty (video)

3. Fault la reuşita lui Dayro

În fine, ultima eroare majoră a lui Tudor a fost la golul de 3-0. Andrei Ionescu a scăpat singur cu Kolev, n-a mai ajuns mingea, dar l-a faultat pe portarul Oţelului. Tudor