2014
2013

Ovidiu BOICA, Tribuna

2018 articole publicate pe Tribuna 48 in apr. 2024
29 apr. 2024 ”Călăreții roșii” ajung la 7 meciuri fără victorie în play-off. Șelimbărul deschide scorul în debutul jocului de la Hunedoara, dar pierde cu 3-1
28 apr. 2024 FC Hermannstadt pierde la Galați cu un gol primit la prima fază a meciului. Sibienii n-au profitat de omul în plus avut aproape o repriză și părăsesc primul loc din play-out
26 apr. 2024 (FOTO) ”Gașca Cercetașilor” de la Școala Gimnazială nr. 1 Sibiu a deprins ABC-ul orientării sportive în Muzeul Satului
25 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Dragoș Iancu, surpriza lui Măldărășanu în primul ”unsprezece”, cu Petrolul. Paraschiv e doar rezervă, iar Mino Sota și Murgia lipsesc, fiind suspendați
25 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Găman deschide scorul cu 7 minute înainte de pauză în FC Hermannstadt - Petrolul
25 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Ianis Stoica majorează diferența d epe tabelă cu un sfert de oră înainte de final: FC Hermannstadt - Petrolul 2-0
25 apr. 2024 (ACTUALIZARE) FC Hermannstadt se salvează MATEMATIC de la retrogradare și e pe primul loc în play-out! Găman și Ianis Stoica au înscris în victoria cu Petrolul
25 apr. 2024 BC CSU Sibiu, victorie la diferență de o posesie cu Constanța, în ”Transilvania”, în jocurile pentru clasificarea pe locurile 5-8
24 apr. 2024 Două medalii pentru tinerii judoka sibieni de la ACS Senchu la Campionatele Naționale
24 apr. 2024 Prima victorie în play-off încă se lasă așteptată! ”Călăreții roșii” termină la egalitate cu Csikszereda, fiind egalați de la punctul cu VAR după un penalti halucinant acordat de ”centralul” Ioniță
23 apr. 2024 (ACTUALIZARE) ”Vulturii”, opriți din zborul spre semifinale de finalista ENBL! BC CSU Sibiu pierde decisivul din seria cu Voluntariul și va juca pentru clasificarea pe locurile 5-8 cu Constanța lui Dan Fleșeriu
22 apr. 2024 ”Călăreții roșii”, în finala Campionatului Național U17. Sibienii au câștigat, anul trecut, Cupa Elitelor. Luptă pentru medalii cu Player București, pe 13 mai, la Buftea
21 apr. 2024 Semifinalista dintre BC CSU Sibiu și CSO Voluntari se decide în decisiv, pe terenul ilfovenilor. ”Vulturii”n-au mai reușit revenirea din finalul meciului precedent
21 apr. 2024 ”Călăreții roșii”, a doua înfrângere, la Cisnădie, cu liderul Ligii 2, Unirea Slobozia. Șelimbărul ratează șansa de a urca pe primul loc și ajunge pe 3
19 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) La Mulți Ani, ”Mister”! Sibienii vor să-i facă lui Măldărășanu cadou victoria cu Botoșaniul. ”Unsprezecele” de start, neschimbat de la meciul cu UTA
19 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) ”Municipalul”, înmărmurit! Mailat intră la pauză și profită de o gravă greșeală a sibienilor, e 1-0 pentru Botoșani
19 apr. 2024 (ACTUALIZARE) Doar o jumătate de cadou pentru Măldărășanu! Sibienii obțin un punct, pe ”Municipal”, în prelungirile meciului cu FC Botoșani
19 apr. 2024 Deși nu i-au făcut cadou victoria cu ”lanterna” Superligii, Măldărășanu și-a felicitat jucătorii: ”E un punct cât o victorie”
19 apr. 2024 Cristi Neguț: ”M-am rugat înainte de meci să-mi pot ajuta echipa cumva și Dumnezeu m-a răsplătit”
19 apr. 2024 Opruț: ”Am avut o atitudine pozitivă. Mă bucur c-am arătat atitudine și am trecut peste acea eliminare”
18 apr. 2024 (FOTO) Pe urmele Ana Mariei Brânză și ale lui Covaliu! Micuții scrimeri sibieni au primit ”botezul”, sub Feleac. Pregătiți de un fost campion balcanic
18 apr. 2024 BC CSU Sibiu preia conducerea în seria cu CSO Voluntari. ”Vulturii”, la un meci de semifinale. Victorie în overtime la revenirea în ”Transilvania”
17 apr. 2024 Echipa Școlii Gimnaziale ”Matei Basarab” din Turnu Roșu, calificată la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la oină
15 apr. 2024 BC CSU pierde la diferență de o posesie, la Voluntari, primul meci din play-off. Jocul 2 al seriei, marți seara. Rareș Uță, 19 puncte și 17 recuperări!
15 apr. 2024 Victorie în deplasare pentru Hermannstadt, în Superligă, după aproape nouă luni. Daniel Paraschiv, hat-trick pe terenul ”Bătrânei Doamne”
15 apr. 2024 Mare plictiseală-n Crâng! ”Călăreții roșii” obțin un punct la Buzău, dar încă n-au marcat în play-off-ul Ligii 2 deși s-au scurs trei etape! Șelimbărul, fără șut pe poartă!
15 apr. 2024 (FOTO) Cei mai buni sportivi și antrenori din județ, premiați la ”Gala Sportului Sibian”. Gimnastul calificat la Olimpiada de la Paris, căpitanul lui CSU, antrenorii Măldărășanu și Claudiu Niculescu, printre ”Ambasadorii Sportului”
14 apr. 2024 Nu îl mai bate gândul plecării de la Sibiu, la finalul sezonului. Măldărășanu:”O vacanță de 3 săptămâni va fi suficientă ca să-mi încarc bateriile”
11 apr. 2024 Fotbal pentru puști! 5.000 de copii așteptați în tribune la UTA - FC Hermannstadt. ”Mă bucur că vin pe stadion, vor face gălăgie”
10 apr. 2024 ”Călăreții roșii”, două deplasări consecutive în decurs de 5 zile. Prima, la Buzău. Claudiu Niculescu e deja cu gândul la sezonul viitor...
09 apr. 2024 Alexandru Teodorescu, noul ”Ambasador al Sibiului”! Atletul și antrenoarea sa, prof. Mioara Magheru, aplaudați pe ”Municipal”
08 apr. 2024 Chiar dacă mai are un an de contract cu FC Hermannstadt, Măldărășanu se gândește să plece la vară de la Sibiu: ”Așa ghinion nu cred că a existat la nicio echipă”
07 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Sibienii, în așteptarea revanșei cu ”U” Cluj după ce echipa ”șepcilor roșii” i-a scos din sferturile Cupei României. Paraschiv și Ionuț Stoica rezerve, Ruben Fonseca titularizat în ofensivă
07 apr. 2024 BC CSU Sibiu termină Top 10 cu o nouă înfrângere în Capitală. ”Galben-albaștrii” intră în play-off de pe locul 6 și o vor întâlni pe CSO Voluntari
07 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Ianis Stoica deschide scorul în FC Hermannstadt - ”U” Cluj. Atacantul marchează împotriva fostei sale echipe
07 apr. 2024 (ACTUALIZARE) ”U” egalează la ultima fază și FC Hermannstadt rămâne fără victorie în fața echipei ”șepcilor roșii” în ultimii doi ani!!! Altercații la marginea terenului între cei de pe cele două bănci
06 apr. 2024 A doua remiză albă între ”călăreții roșii” și ”corbi”, în acest sezon. Corvinul a avut două bare, dar șelimbărenii puteau da lovitura în ultimele secunde, când au avut un gol anulat pentru un ofsaid de câțiva centimetri! Claudiu Niculescu și Maxim, în tribună
05 apr. 2024 Un portar de la FC Hermannstadt, testat pozitiv, pe autostrada Sibiu - Deva! Fotbalistul contestă rezultatul și așteaptă rezultatele de laborator
03 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) Sibienii se întorc pe ”Cluj Arena”! Miza? Un loc în semifinalele Cupei României! N'Goma, titularizat în premieră. Avem echipele din ”U” Cluj - FC Hermannstadt...
03 apr. 2024 (ÎN CURS DE ACTUALIZARE) ”U” Cluj - FC Hermannstadt în sferturile Cupei României: 0-0 pe tabelă, egalitate și la șuturile în bară, în prima repriză
03 apr. 2024 (ACTUALIZARE) Curat ghinion!!! Capăt de drum în Cupa României pentru FC Hermannstadt! Sibienii ratează șansa de a juca finala pe ”Municipal” după ce au primit gol în prelungirile meciului cu ”U” Cluj!
03 apr. 2024 Măldărășanu, extrem de dezamăgit după ce ”U” Cluj o scoate din nou pe Hermannstadt din sferturile Cupei: ”Ne bat pe unde ne prind!”
01 apr. 2024 BC CSU Sibiu pierde în overtime cu Rapidul după ce avea +14 înaintea ultimului sfert! ”Galben-albaștrii” intră în play-off de pe locul 6
01 apr. 2024 Cea mai slabă prestație din acest sezon îi costă pe ”călăreții roșii” locul în fotoliul de lider. Șelimbărul, înfrângere fără drept de apel la Miercurea Ciuc