Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Regizorul Cristi Puiu se pregateste sa cucereasca America

Publicat in Curierul, vineri 19 august 2005 ·

"Moartea domnului Lazarescu", in regia lui Cristi Puiu, se numara printre filmele selectionate pentru editia din acest an a Festivalului de la New York, ce se va deschide pe 23 septembrie. Juriul de selectie, care a avut in vedere circa 1.700 de productii, a fost prezidat de Pena si i-a avut ca membri pe criticii Kent Jones, Phillip Lopate, John Powers si Lisa Schwarzbaum.

Cea de-a 43-a editie a Festivalului va reflecta "reafirmarea cinematografiei est-europene" si va avea ca tema istoria, asa cum apare ea pe ecran, a declarat Richard Pena, presedintele juriului de selectie, la anuntarea programului.

Printre filmele care sustin aceasta idee sunt: "Three Times", o pelicula taiwaneza a carei actiune se desfasoara in trei perioade diferite si "Capote", in regia lui Bennett Miller, care urmareste documentarea facuta de scriitorul Truman Capote pentru cartea "Cu sange rece". Filmul lui Puiu este castigatorul premiului sectiunii "Un certain regard" de la Cannes, iar in aceste zile concureaza la Copenhaga.

Festivalul, care va dura pana la 9 octombrie, se va deschide cu o noua isprava regizorala a lui George Clooney, "Good Night, and Good Luck", despre confruntarea dintre o vedeta a stirilor CBS, Edward R. Murrow, si senatorul Joseph McCarthy.

"Moartea domnului Lazarescu", in regia lui Cristi Puiu, se numara printre filmele selectionate pentru editia din acest an a Festivalului de la New York, ce se va deschide pe 23 septembrie. Juriul de selectie, care a avut in vedere circa 1.700 de productii, a fost prezidat de Pena si i-a avut ca membri pe criticii Kent Jones, Phillip Lopate, John Powers si Lisa Schwarzbaum.

Cea de-a 43-a editie a Festivalului va reflecta "reafirmarea cinematografiei est-europene" si va avea ca tema istoria, asa cum apare ea pe ecran, a declarat Richard Pena, presedintele juriului de selectie, la anuntarea programului.

Articolul in Curierul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 11 minute
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 3 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Macron dezvăluie planul pentru o forță de menținere a păcii în Ucraina, cu „mii de soldați”, fără permisiunea Rusiei

HotNews acum o ora
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din „câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE, citată de Agerpres. Într-u

Șeful Telegram, Pavel Durov, a plecat din Franța pentru „câteva săptămâni” în Dubai

HotNews acum 36 minute
Fondatorul Telegram, Pavel Durov, vizat de o anchetă la Paris pentru complicitate la activități infracționale, a părăsit Franța sâmbătă cu permisiunea autorităților, a aflat AFP din trei surse apropiate cazului, relatează Agerpres. În urmă cu câteva

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum o ora
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum 2 ore
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 2 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 6 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 4 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 5 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

Vremea

București
acum

14°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

6°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°