Sfântu Gheorghe - Ştiri locale

Interzis să fotografieze meciurile echipei Csikszereda pentru că ”l-a criticat” pe premierul maghiar Viktor Orban şi sprijinul acordat de Guvernul Ungariei clubului din Miercurea Ciuc

Pro Sport acum 19 minute
FK Csikszereda a luat o decizie drastică în privinţa unui fotograf din Miercurea Ciuc. Lui Zsolt Halmágyi, clubul nou-promovat în Liga 2 i-a retras acreditarea foto pentru sezonul aflat în curs de desfăşurare după un incident petrecut la Gala Sportului Harghitean - 2018, un eveniment care a avut loc în urmă cu aproape un an, pe 22 decembrie 2018, la „Casa Harghita” din Miercurea Ciuc. Csikszereda a publicat, pe 16 septembrie 2019, un comunicat în limba maghiară, limbă în care, de altf

Pro Sport acum 41 minute

Oameni & Fapte – 18 septembrie

Radio Mures acum 2 ore
- Este cea de-a 261-a zi a lui 2019. Au mai rămas 104 zile până la sfârşitul anului. Soarele va răsări la ora 7:03 şi va apune la ora 19:28. - Astăzi este „Ziua Internaţională de Monitorizare a Apei”, „Ziua Mondială a Geologilor” şi Ziua Naţională a Republicii Chile, ţară în care se aniversează proclamarea independenţei din 1810, faţă de Spania. - În anul 14 d.Hr. Senatul Roman îl confirma pe Tiberius ca împărat, după moartea naturală al lui Augustus, iar în 96 d. Hr. împăratul roman

Adolescent pe bicicletă, omorât de roata unei remorci

Buna ziua Brasov acum 5 ore
Un accident rutier mortal a avut loc într-una din serile trecute, pe DN 12, în interiorul localităţii Bixad. Un bărbat de 44 de ani a condus ansamblul auto format dintr-o autoutilitară şi o remorcă, din direcţia Sfântu Gheorghe către Miercurea Ciuc, iar în zona localităţii Bixad, nu a păstrat o distanţă laterală corespunzătoare faţă de un biciclist în vârstă de 15 ani care circula regulamentar şi l-a acroşat cu roata dreaptă spate a remorcii. Biciclistul a fost transportat la Spitalul

Cum a transformat un inginer îndrăgostit de Delta Dunării o reşedinţă de vară pentru familie într-o pensiune de 10 camere decorată cu elemente tradiţionale din zonă

BusinessMagazin acum 15 ore
Delta Dunării i-a cucerit pe unii dintre vizitatorii săi datorită florei şi faunei aparte. Pe alţii i-a convins cu gastronomia cum alta nu-i în România. Există însă şi aceia care au mers în Deltă ca să asculte liniştea şi n-au mai vrut să se vadă plecaţi. Un astfel de exemplu este chiar cel al lui Eugen Octavian şi al soţiei sale Mălina care au găsit o modalitate ce le-a permis să transforme acest paradis natural în reşedinţă - de vară, dar nu numai. Cum? Au deschis în satul Ilganii d

Cupa României | Au fost stabilite datele meciurilor din 16-imi. Jocurile alese pentru a fi televizate

Liga2 acum 18 ore
Federaţia Română de Fotbal şi televiziunile deţinătoare de drepturi tv ale Cupei României au stabilit programul 16-imilor de finală, fază care va fi programată în perioada 24-26 septembrie. Jocurile puse în prime time în cele trei zile, de la ora 21:30, sunt U Craiova 1948 SA - Universitatea Cluj, FC Botoşani - CFR Cluj şi Metaloglobus Bucureşti - FCSB. În această fază a competiţiei KO participă 14 cluburi din Liga 1, 11 din Liga 2 şi 7 din Liga 3. Iată meciurile rezultate în urma tra

Zilele culturii româneşti din Covasna şi Harghita, organizate cu prilejul împlinirii unui sfert de veac de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe

Informația Harghitei acum 21 ore
Share ! tweet O serie de manifestări de cultură şi spiritualitate românească, reunite sub genericul „Zilele culturii româneşti din judeţele Covasna şi Harghita”, se vor desfăşura în perioada 26 septembrie – 2 octombrie 2019, la Miercurea Ciuc, Sfântu Gheorghe, Covasna şi Izvoru Mureşului, cu prilejul aniversării a 25 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe din cele două judeţe. Potrivit unui comunicat al Episcopiei Ortodoxe a Covasnei şi Harghitei, săptămâna viitoare, în 26 şi 27

Meciul de Cupă dintre Foresta și Gaz Metan Mediaș se va juca pe Areni, marțea viitoare, de la ora 16.30

Monitorul de Suceava acum 21 ore
Federația Română de Fotbal a anunțat datele și orele de disputare a partidelor din șaisprezecimile Cupei României. Partida Foresta – Gaz Metan Mediaș se va desfășura pe stadionul Areni, marți, 24 septembrie, cu începere de la ora 16.30. Gruparea suceveană va pune în vânzare începând de vineri un număr de aproximativ 7.000 de bilete, la următoarele prețuri: 40 de lei – tribuna I, 30 de lei – tribuna a II-a și 20 de lei – peluze. Până la meciul de Cupă, Gaz Metan va juca vineri, pe 20 s

O nouă campanie de donare de sânge, în Covasna

Radio Mures acum 22 ore
În Covasna, la Sfântu Gheorghe, are loc astăzi o nouă campanie de donare de sânge. Este a 5-a ediţie şi se numeşte „Fii eroul cuiva! Este în sângele tău!” Cei interesaţi sunt aşteptaţi până la 14:00, în incinta localului Szimpla, într-un mediu mai puţin convenţional. Patronii localului se numără printre puținii oameni din țara noastră care donează în mod constant sânge și care se implică în acțiunile de colectare și conștientizare a importanței donării de sânge. La fiecare dintre cele

PROGRAMUL LIGII NAŢIONALE DE BASCHET FEMININ

Ziar Dambovita acum 22 ore
Federaţia Română de Baschet a stabilit sistemul de desfăşurare şi componenţa celor două grupe regionale ale Ligii Naţionale de Baschet Feminin. După împărţirea echipelor a fost stabilit şi programul primei părţi a sezonului competiţional 2019 – 2020. Formaţia noastră, CSM Târgovişte, face parte din Grupa Est, acolo unde se mai află CS Phoenix Constanţa, Ţara Bârsei Braşov, Sepsi SIC Sf Gheorghe, CSM Alexandria, CSM Târgovişte, Agronomia Bucureşti şi Rapid Bucureşti. Din cealaltă grupă

FC Viitorul – Gaz Metan, meci de Champions League

Radio Mures acum o zi
Luni, 16 septembrie, s-a încheiat etapa a 9-a din Liga I de fotbal cu meciul FC Viitorul Constanţa – Gaz Metan Mediaş, rezultat 4-1. Golurile unui joc spectaculos, parcă decupat din tabloul UEFA Champions League, cu foarte multe faze de poartă, ratări și alergătură, au fost marcate de Gabriel Iancu (în minutele 16 și 74), Bogdan Țîru (în minutul 64) și Rivaldinho (în minutul 89 – din penalty), respectiv Ely Fernandes (în minutul 82). După această victorie la scor, mânjii Viitorului (F

Victorii „pe linie” pentru CSM Corona în campionatele de junioare

Buna ziua Brasov acum o zi
Echipele de junioare ale CSM Corona Braşov au obţinut victorii „pe linie” în Campionatele Naţionale de junioare, în acest weekend, meciuri contând pentru etapa a doua. Astfel, junioarele I au învins la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (35-22), junioarele II au câştigat cu 38-23 la Activ Plopeni, iar junioarele III s-au impus la CSS Odorheiu Secuiesc (34-18). CSS Dinamo Braşov a învins, în Campionatul Naţional de junioare 2, 36-34 la CSS Ploieşti, iar la junioare 3 a stat. Kids Tâmpa a pierdu

Orarul şaisprezecimilor Cupei României la fotbal

Informatorul Moldovei acum o zi
Săptămâna trecută, la Casa Fotbalului în sala „Nicolae Dobrin”, a avut loc tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din faza şaisprezecimilor de finală ale Cupei României, ediţia 2019 – 2020. Jocurile vor avea loc în perioada 24 – 26 septembrie 2019. Iată meciurile rezultate în urma tragerii la sorţi: Rapid Bucureşti – Politehnica Iaşi, Concordia Chiajna – FC Voluntari, Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni, Flacăra Horezu – Astra Giurgiu, Ripensia Timişoara – Sepsi O

Hunor Kelemen: ceea ce face Viktor Orbán nu trebuie judecat, ci copiat

Ziar Harghita acum o zi
Potrivit lui Hunor Kelemen, ceea ce face Viktor Orbán nu trebuie judecat, ci copiat. La finalul săptămânii trecute, la Sfântu Gheorghe, preşedintele UDMR a susţinut, în cadrul unei întâlniri de tineret româno-maghiare, o prezentare intitulată „Despre dialogul româno-maghiar, fără tabu”, iar cuvintele rostite au fost citate în numărul de luni al cotidianului maghiar „Krónika”, transmite MTI. Ca răspuns la întrebarea unui participant, politicianul maghiar a explicat că România ar trebu

Master-class susținut de maestrul Sabin Păutza, la Seminarul Teologic Botoșani

Botosani News acum o zi
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani, instituţie publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Botoşani, organizează Master-class – dirijat coral condus de maestrul Sabin Păutza în perioada 16-20 septembrie 2019, între orele 9:00 – 12:00 și 16:00 – 18:00. Cursurile au loc la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântu Gheorghe” Botoşani şi se vor încheia cu un Concert coral la Casa Armatei Botoşani în data de 21 septembrie 2019

Medalii de aur și argint aduse în Harghita de la Festivalul Deliciilor Dulci

15 echipe din judeţele Covasna, Harghita şi Mureş s-au întrecut la cea de-a 3-a ediție a Festivalului Deliciilor Dulci pentru a demonstra că dețin rețeta supremă, iar la final titlul „Kürtőskalács-ul Anului 2019 în Ţinutul Secuiesc” i-a revenit echipei Vitos kürtős – Zolsport, din comuna Sânmartin, județul Harghita. Evenimentul din acest an a fost deschis oficial vineri, cu o degustare care a avut loc la standul Cofetăriei Kürtőskalács din Budapesta, amplasat în parcarea fostului Hote

Oltenii pedalară în gol

Etapa a 9-a din Liga I de fotbal a continuat duminică, 15 septembrie, cu alte două meciuri: CSM Politehnica Iaşi – AFC Hermannstadt 0-0 și Universitatea Craiova – FCSB 0-1. Singurul gol al zilei s-a înscris în „Bănie”, autor fiind atacantul Juvhel Tsoumou, care a marcat în minutul 88. Congolezul (FOTO, în centrul imaginii) a fost adus recent în curtea bucureștenilor pentru a suplini… plusul de kilograme din contul francezului Harlem-Eddy Gnohéré, predispus mereu la îngrășare. Cu cele

Măiestrie dirijorală cu un artist de renume mondial la Botoșani

Botosaneanul acum o zi
Cunoscutul compozitor, doctor în muzică şi profesor universitar, cu o strălucită carieră în România, dar şi în străinătate, a petrecut 33 de ani de exil în Statele Unite.

LOCAL | Cursuri Masterclass – DIRIJAT CORAL, la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântu Gheorghe” Botoşani

Gazeta de Botoșani acum o zi
Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani,instituţie publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Botoşani, organizează MASTERCLASS – DIRIJAT CORAL condus de maestrul SABIN PĂUTZA în perioada 16-20 septembrie 2019, între orele 9:00 – 12:00 & 16:00 – 18:00. Cursurile au loc la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântu Gheorghe” Botoşani şi se vor încheia cu un CONCERT CORAL la CASA ARMATEI Botoşani în data de 21 septembrie 2019 or

„Olimpicele” au jucat primele două amicale după reunire

Buna ziua Brasov acum 2 zile
Reunită pe 10 septembrie după pauza de vară, echipa de baschet feminin Olimpia CSU Braşov a disputant două meciuri amicale în acest weekend, în Bulgaria, în compania formaţiei Montana 2003. Fetele antrenate de Dan Calancea au pierdut ambele jocuri, 53-82, respective 66-74. În continuare, „olimpicele” vor avea un turneu amical la Târgu Mureş, în 18-19 septembrie, urmând a întâlni CSU Oradea (18 septembrie, ora 18.00) şi CSM Târgu Mureş (19 septembrie, ora 18.00). În perioada 27-28 sept

Campioana Sepsi SIC şi-a prezentat lotul şi a jucat primele amicale

Echipa de baschet feminin Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, campioană a României în ultimele patru sezoane, a reluat pregătirile şi şi-a prezentat lotul pentru campionatul 2019-2020. Prezentarea a avut loc cu prilejului primelor meciuri amicale de după vacanţă, o „dublă” cu formaţia Peac Pecs (Ungaria), 48-56, respectiv 66-57. Antrenorul bosniac Zoran Mikes le va avea la dispoziţie în acest sezon pe Annemarie Godri Părău, Ioana Ghizilă, Ildiko Mirne-Nagy, Andra Mandache, Ştefania Cătienean,

Sepsi X

Chindia Târgovişte a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 0-0, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a noua a Ligii I de fotbal. Atacantul Goran Karanovic (Sepsi OSK) a ratat un penalty în min. 48, şutul său fiind apărat de Mihai Aioani. Ambele echipe şi-au creat ocazii de gol, dar cea mai mare a gazdelor a fost semnată de Cristian Neguţ (37), care a nimerit bara transversală. Sepsi OSK e neînvinsă în deplasare în acest sezon, fiind formaţia cu cele ma

Alt scandal de arbitraj

Ziarul de Iasi acum 2 zile
Dinamo a fost net avantajată în partida cu FC Botoşani, ceea ce i-a făcut pe oficialii moldoveni să-şi piardă uzul raţiunii * cinci remize în primele patru meciuri * Academica Clinceni – Astra Giurgiu 1-1(1-1). Tamaş (’31 – autogol) / Popescu (‘45+3 – autogol). Două goluri înscrise în poarta proprie au decis meciul. Academica a marcat prima, prin şutul năprasnic al lui Vojtus care a nimerit transversala, de unde mingea a ricoşat în Tamaş şi apoi în „aţe. Apoi o execuţie din corner mar

Chindia Târgovişte – Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 0-0, în Liga I. Oaspeţii au ratat un penalti

News.ro acum 3 zile
Formaţia Chindia Târgovişte a remizat, sâmbătă, la Ploieşti, scor 0-0, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a noua a Ligii I. În minutul 47, Karanovic (Sepsi) a ratat un penalti. Chindia Târgovişte: Aioani - Martac, Benga, Piţian, Neciu (Burlacu ’81) - Neguţ, Bic, L. Mihai (Raţă ‘6), Yameogo - D. Florea (Dumitraşcu ’72), M. Voduţ. Sepsi: Fejer – Kilyen (Dimitrov ’56), Barisic, Tincu, Fl. Ştefan - N. Carnat, Vaşvari, D. Flores (Deaconu ’63), Gal-Andrezly - Safranko, Karanovic. Car

Chindia - Sepsi 0-0. Echipa lui Csaba Laszlo, sub semnul egalului! A 7-a remiză consecutivă. Karanovic a ratat un penalty

Pro Sport acum 3 zile
Chindia - Sepsi0-0 Echipele de start: Minutul 90+4: Final de meci! Sepsi a ajuns la al 7-lea egal în nouă meciuri. Minutul 48: Penalty ratat! Karanovic bate şi Marian Aioani îşi repară greşeala, apără şutul! Minutul 47: Penalty pentru Sepsi! Karanovic este faultat de Aioani în careu, iar Sebastian Colţescu dictează penalty! Minutul 46: A început repriza a doua! Minutul 45+2: Final de primă repriză! Minutul 34: Ocazie pentru Chindia. Neguţ întoarce frumos un adversar, dar şutul său est

LIVE TEXT | Chindia Târgovişte - Sepsi se joacă ACUM. Iese trupa lui Csaba Laszlo din sfera egalurilor? Echipele de start

Chindia - Sepsi0-0 Echipele de start: 18:00 Avem echipele de start! Chindia Târgovişte se întoarce la Ploieşti, locul de disputare a partidelor de pe teren propriu din acest sezon, după două jocuri disputate în deplasare, cu Poli Iaşi şi FC Hermannstadt, scor 2-2, respectiv 1-2. Formaţia lui Viorel Moldovan se află pe locul 13, penultimul, cu cinci puncte acumulate. De partea cealaltă, Sepsi Sfântu Gheorghe este echipa cu cele mai multe remize înregistrate în actuala ediţie de campion

Caravana Bicicleta Radio Tg.Mureș a pornit azi la drum

Radio Mures acum 3 zile
Startul s-a dat din localitatea covăsneană Comandău, de unde vor parcurge peste 50 de km până la Sfântu Gheorghe, punctul terminus al primei zile din ediția cu numărul 19. Sorin Șchiopu a făcut o mică pauză de pedalat pentru a ne da detalii despre drum: Bianca Tomuţ

Foarte puţine sunt cluburile din sportul românesc, din orice ramură, care se respectă şi îşi promovează imaginea printr-un magazin de prezentare din care suporterul îşi poate achiziţiona orice îşi doreşte cu însemnele echipei. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, un club mic din România, care e la a treia prezenţă în Liga 1, este o excepţie. Covăsnenii au un magazin, în apropierea stadionului, unde au la vânzare zeci de produse cu însemnele clubului, la preţuri accesibile pentru toţi suporterii

LIVE TEXT | Chindia Târgovişte - Sepsi, de la 18:30. Una dintre cele mai slabe defensive întâlneşte cea mai proastă ofensivă

Chindia Târgovişte o va înfrunta pe Sepsi Sfântu Gheorghe, sâmbătă, de la ora 18:30, la Ploieşti, pe Stadionul "Ilie Oană", în etapa a noua din Liga 1. Meciul este transmis în direct de DigiSport, TelekomSport, LookSport şi în format LIVE TEXT pe www.prosport.ro. Chindia Târgovişte se întoarce la Ploieşti, locul de disputare a partidelor de pe teren propriu din acest sezon, după două jocuri disputate în deplasare, cu Poli Iaşi şi FC Hermannstadt, scor 2-2, respectiv 1-2. Formaţia lui