Sfântu Gheorghe - Ştiri locale

Reacția lui Ovidiu Burcă, după, poate, meciul sezonului de Cupa României, Unirea Slobozia – Dinamo: ”Îi felicit pe băieți, au dat dovadă de spirit”. Surprinzător când a venit vorba de erorile flagrante de arbitraj

Pro Sport acum 3 ore
Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din Cupa României, din acest sezon, s-a jucat între două echipe din Liga 2, între Unirea Slobozia și Dinamo, care a avut de toate: goluri, eliminări, dar și multe decizii greșite de arbitraj, care au influențat decisiv scorul final. Partida disputată la Buzău s-a terminat 3-3. Unirea Slobozia – Dinamo, un meci nebun! Unirea Slobozia și Dinamo s-au întâlnit în etapa a 3-a a grupelor de Cupa României, ultima partidă pentru amândouă în competiți

Cupa României: Echipele din Grupa A care merg în sferturi. Dinamo a condus cu 3-0, dar nu a câștigat

Ziarul de Iasi acum 3 ore
Ultima etapă a grupelor Cupei României a debutat marți cu trei partide, în urma cărora s-au decis echipele din Grupa A calificate în sferturile competiției, pentru prima dată în noul format. Sepsi Sfântu Gheorghe și U Craiova 1948, în sferturile Cupei României Sepsi a învins categoric pe FC Voluntari și a terminat pe prima poziție a Grupei A. Ocupanta poziției secunde, U Craiova 1948 a învins în deplasare Petrolul Ploiești și a obținut calificarea în următoarea fază. Petrolul Ploiești

Cupa României, faza grupelor | Primele meciuri din etapa a 3-a au loc la Buzău, Ploiești și Sfântu Gheorghe, de la ora 19:00. Dinamo are șanse de calificare

Pro Sport acum 9 ore
Ultima etapă din faza grupelor Cupei României, ediția 2022-2023, se joacă la mijlocul acestei săptămâni, iar primele trei jocuri au loc astăzi, 6 decembrie, de la ora 19:00. Se joacă la Buzău, Ploiești și Sfântu Gheorghe și toate cele șase echipe au șanse la calificarea în faza următoare a competiției. Meciurile au loc în Grupa A, unde doar Sepsi OSK are punctaj maxim după primele două etape. Dinamo a învins Unirea Slobozia în campionat, unde ialomițenii stau mai bine în clasament Pe

Cupa României la fotbal

Radio Mures acum 9 ore
Etapa a 3-a, ultima, din grupele Cupei României la fotbal se va desfășura în intervalul 6-8 decembrie, meciurile grupei A fiind programate marți, 6 decembrie, de la ora 19:00: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Voluntari (FOTO), Petrolul Ploiești – U Craiova 1948 și Unirea Slobozia – Dinamo București. Pe locul întâi în grupă este Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (cu 6 puncte), deținătoarea trofeului fiind urmată de U Craiova 1948 (cu 4 puncte), FC Voluntari (cu 3 puncte), Unirea Slobozia, Dinamo

VIDEO SuperLiga: FCSB a făcut instrucție cu CS Mioveni, în ultimul meci al etapei

HotNews acum 9 ore
FCSB a învins pe teren propriu CS Mioveni, scor 5-1, în ultimul meci al etapei a 19-a a SuperLigii. Roș-albaștrii depășesc Universitatea Craiova și urcă pe locul al patrulea. Florinel ComanFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia FCSB – CS MIOVENI 5-1, în etapa a 19-a a SuperLigii Scorul a fost deschis de Edjouma în minutul 31, iar până la pauză a mai marcat și Șut, în minutul 45. După reluare, Florinel Coman și-a trecut în cont a doua reușită din acest sezon

VIDEO SuperLiga: Rapid remizează la Pitești și pierde contactul cu primele două clasate

FC Argeș și Rapid București au încheiat la egalitate, scor 1-1, un meci disputant pe ploaie și pe un teren greu, în etapa a 19-a a SuperLigii. Adrian MutuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia FC Argeș - Rapid 1-1, în etapa a 19-a a SuperLigii Giuleștenii au deschis scorul în startul partidei, prin Ștefan Pănoiu, în minutul 2, care a profitat de o ieșire greșită a portarului Greab. FC Argeș a egalat prin Ionuț Șerban, în minutul 60, după mai multe greșeli în

VIDEO SuperLiga: Farul Constanța, scorul campionatului cu FC Botoșani - Elevii lui Gică Hagi, dezlănțuiți

Farul Constanța, echipa antrenată de Gică Hagi, a zdrobit formația FC Botoșani, scor 8-0, în etapa cu numărul 19 din SuperLiga. Gheorghe Hagi si jucatorii echipei Farul ConstantaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia Farul a deschis scorul prin Grameni ('11), iar Botoșani a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Șeroni ('30). Constanțenii s-au dezlănțuit și au mai punctat prin Alibec ('45+2, '77, '87), Pitu ('51), Morar ('66, '69) și Kiki ('81).

Noaptea Europeană a Cinematografiei, marcată la Sfântu Gheorghe

Radio Mures acum 10 ore
Noaptea Europeană a Cinematografiei va fi marcată vineri, 9 decembrie începând cu ora 19, la Sfântu Gheorghe, printr-un eveniment organizat de Cinematograful Arta. În cadrul acestuia va fi prezentat filmul danez ‘Încă un rând’, distins cu premiile Oscar, BAFTA şi European Film Awards. Potrivit organizatorilor, publicul va avea ocazia să se întâlnească cu criticul de film Judit Pieldner şi cu scriitorul Denes Tamas, iar evenimentul se va încheia cu un cocktail. Evenimentul este sprijin

HotNews acum o zi

Cea de-a doua ediţie a SepsiBook va avea loc în primăvara anului viitor

Radio Mures acum o zi
Cea de-a doua ediţie a Târgului de carte şi Festivalului de literatură contemporană SepsiBook va avea loc în perioada 25-28 mai 2023, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe, au anunţat organizatorii. Evenimentul va include, printre altele, întâlniri cu scriitori, ore neconvenţionale de literatură, discuţii tematice, concerte literare, precum şi spectacole de poezie şi muzică. Potrivit directorului Bibliotecii Judeţene, SespiBook este cel mai mare târg de carte organizat vreodată în judeţu

Consilierii locali au votat conferirea arhitectului clujean Ionel Vitoc a titlului de cetățean de onoare al municipiului Cluj-Napoca

NapocaNews acum o zi
Consilierii locali au votat conferirea titlului de cetățean de onoare arhitectului clujean Ionel Vitoc. Primarul Emil Boc a ținut să salute votul colegilor și să își exprime aprecierea față de contribuția sa în comunitatea clujeană, atât pe partea care ține de profesia sa de arhitect cât și pentru implicarea pe partea culturală. Ionel Vitoc s-a născut pe 8 dec. 1940, în Lugoj, jud. Timiș.A urmat Liceul Mihai Eminescu din Satu-Mare (1957), apoi Institutul de Arhitectură Ion Mincu din B

SuperLiga: CFR Cluj pune capăt invincibilității Chindiei lui Toni Petrea

​CFR Cluj și-a respectat statutul de favorită și a învins formația Chindia Târgoviște, scor 2-0, într-un meci din etapa cu numărul 19 a SuperLigii. Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia Golurile au fost marcate de Kolinger ('17) și Manea ('80, penalty). În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Dan Petrescu s-a apropiat la patru puncte de liderul Farul Constanța (ardelenii au și un meci mai puțin disputat). De cealaltă part

Farul i-a orbit pe botoșeneni

Duminică, 4 decembrie, au fost programate trei meciuri contând pentru etapa a 19-a din SuperLiga de fotbal: Farul Constanța – FC Botoșani 8-0 (FOTO), CFR Cluj – Chindia Târgoviște 2-0 și FC Argeș – Rapid București 1-1. Luni, 5 decembrie, de la ora 19:00, se va disputa ultima întâlnire a rundei, între FCSB și CS Mioveni, la „Arena Națională” din București. Etapa a debutat vineri, 2 decembrie, cu jocurile: UTA Arad – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-4 și Petrolul Ploiești – Universitatea Clu

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat, scor 4-1, meciul jucat pe terenul celor de la UTA Arad. Partida a făcut parte din etapa cu numărul XIX din SuperLiga. Cristiano BergodiFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia Matei (29'), Ștefănescu (53'), Tudorie (64') și Păun (90+4') au marcat pentru oaspeți, iar Otele (30') pentru gazde. Aici poți vedea rezumatul partidei dintre UTA și Sepsi. De știut: Din minutul 69, UTA a jucat în inferioritate numerică: Abeid a fost eli

Afacerişti covăsneni, investiţie de peste 10 milioane de lei în construcţia unor blocuri la Braşov, pe strada Mihai Viteazul

Buna ziua Brasov acum o zi
Pe strada Mihai Viteazul din Braşov, în zona Academiei Forţelor Aeriene Henri Coandă, a început anul trecut construcţia unor blocuri. Investiţia este realizată de o firmă din judeţul Covasna, care vrea să continue proiectul şi să ridice cel de-al doilea imobil din cadrul ansamblului. În prezent, este în curs de obţinere avizul de mediu pentru lucrări şi potrivit documentaţiei depuse la Agenţia pentru Protecţia Mediului Braşov. Planul urbanistic de detaliu aferent ansamblului ce cuprin

Sepsi, victorie şi joc spectaculos la Arad

UTA Arad şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au deschis etapa cu numărul 19 din Liga 1, prima de după pauza prilejuită de Campionatul Mondial din Qatar. Trupa lui Cristiano Bergodi a practicat un joc mai spectaculos, la capătul căruia s-a impus cu 4-1 (1-1). Cosmin Matei a deschis scorul în minutul 29 al meciului, din penalty, dar avantajul nu a ţinut decât un minut. Otele a egalat la faza imediat următoare pentru UTA. Partea a doua a meciului a început din nou cu cei de la Sepsi în atac, ia

Olimpia CSU merge în Final 8

Echipele calificate la turneul Final 8 al Cupei României la baschet feminin au fost stabilite, sâmbătă, în urma partidelor din manşa secundă a primului tur al competiţiei. Între formaţiile calificate se numără şi Olimpia CSU, care a câştigat şi returul de la Târgovişte, contra echipei locale, scor 74-60, după ce la Braşov se impusese cu 80-53. ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe, deţinătoarea trofeului, FCC Baschet UAV Arad, CS Agronomia Bucureşti şi CS Municipal Alexandria au câştigat şi e

HotNews acum 2 zile

Profesoară din Tulcea, distinsă cu Ordinul „Meritul pentru Învăţământ” în grad de Cavaler

Ziua Constanta acum 2 zile
Cu ocazia Zilei Naționale, președintele Klaus Iohannis a decorat personalități din multiple domenii. Printre aceștia se numără Adnana Mihaela Pătrăşcoiu, profesor de limba franceză la Şcoala Gimnazială „Sfântu Gheorghe” din Tulcea. Cadrul didactic a primit Ordinul Meritul pentru Învăţământ în grad de Cavaler, în semn de apreciere pentru profesionalismul şi dăruirea puse în slujba actului educaţional, contribuind în mod exemplar la formarea intelectuală şi civică a tinerelor generaţi

Baschet CSM Constanța, eșec și în returul cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe din Cupa României, dar scorul a fost acum strâns (GALERIE FOTO)

Formația feminină de baschet CSM Constanța a cedat și în returul din faza 1 a Cupei României, contra deținătoarei trofeului și care este, în același timp, și campioana României, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. După 87-64 pentru echipa covăsneană, pe terenul ei, manșa secundă s-a disputat la Constanța, iar oaspetele s-au impus cu 66-61. La pauză, a fost 37-28 pentru Sepsi SIC, iar pe sferturi ostilitățile în disputa Constanța – Sfântu Gheorghe s-au derulat astfel: 18-17, 10-20, 13-19, 20-10

Corvinul, mai tare ca Unirea. La Ungheni

Radio Mures acum 2 zile
Etapa a 15-a din Liga a III-a de fotbal s-a derulat vineri și sâmbătă, 2-3 decembrie, cu echipele din zona noastră în meciurile: Dante Botoșani – AFK 2 Csíkszereda 2-1 (sâmbătă, în seria 1); SR Municipal Brașov – Olimpic Zărnești 2-1 (vineri), AFC Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc 1-1 (vineri), Sepsi OSK 2 Sfântu Gheorghe – Kids Tâmpa Brașov 2-3 și Olimpic Cetate Râșnov – CS Păulești 2-0 (sâmbătă, în seria a 5-a); ACS Tg.Mureș 1898 MSE – Viitorul Cluj 2-1 (vineri), Metalurgistul

Baschet feminin: Echipele calificate la Turneul Final 8 al Cupei României

News.ro acum 3 zile
Sâmbătă s-au disputat meciurile retur din primul tur al Cupei României la baschet feminin, competiţie cu 12 echipe la start, din care, în premieră, una este a Centrului de excelenţă FRB, formată din junioare de perspectivă de la ACS Dan Dacian Bucureşti. Rezultatele înregistrate sunt: Agronomia Bucureşti - CE FRB 93-41 (75-48 în tur), Rapid Bucureşti - FCC Baschet UAV Arad 65-66 (47-62), CSM Târgovişte - Olimpia Braşov 60-74 (53-80), BC Sirius Tg. Mureş - CSM Alexandria 54-57 (53-54),

Cupa României la baschet feminin

Radio Mures acum 3 zile
Meciurile revanșă din primul tur al Cupei României la baschet feminin vor avea loc sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 19:00: BC Sirius Mureșul Tg.-Mureș – CSM Alexandria (în tur 53-54), CSM Constanța – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (în tur 64-87), Hoya KSE Târgu Secuiesc – Universitatea Cluj-Napoca (în tur 72-69), CSM Târgoviște – Olimpia CSU Brașov (în tur 53-80), Agronomia București – Centrul de Excelență al FRB (în tur 75-48) și Rapid București – FCC Baschet UAV Arad (în tur 47-62). P

SuperLiga: Sepsi, victorie categorică pe terenul celor de la UTA

HotNews acum 4 zile
Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat, scor 4-1, meciul jucat pe terenul celor de la UTA Arad. Partida a făcut parte din etapa cu numărul XIX din SuperLiga. Minge de fotbalFoto: Chagnard Guillaume/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia Matei (29'), Ștefănescu (53'), Tudorie (64') și Păun (90+4') au marcat pentru oaspeți, iar Otele (30') pentru gazde. De știut: Din minutul 69, UTA a jucat în inferioritate numerică: Abeid a fost eliminat. În urma acestei victorii, Sepsi a urcat provizor

În ce meciuri și competiții participă sportivii CSM Constanța în weekend

Ziua Constanta acum 4 zile
Echipele și sportivii de la CSM Constanța participă în noi meciuri și competiții la începutul acestei luni. Baschet senioare Echipa feminină CSM Constanța are o dublă de foc în Cupa României. Fetele antrenate de Tatiana Gallova întâlnesc deținătoarea Cupei României și campioana României, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. După un tur în care Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a impus, CSM Constanța va găzdui returul întâlnirii, sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 19.00, la Sala Sporturilor „Simona A

Liga 3, etapa 15, ultima din 2022 | 18 partide se dispută astăzi. În Seria 10 se întâlnesc primele două clasate, Gloria Bistriţa Năsăud și FC Bihor. Cele cinci echipe calificate matematic în play-off

Pro Sport acum 4 zile
Ultima etapă de Liga 3 programată în anul 2022 se întinde pe mai multe zile. Primele meciuri au loc vineri, 2 decembrie, sâmbătă au loc majoritatea, însă sunt stabilite câte un joc și duminică și sâmbăta următoare. Nu se va juca de la ora 13:00, ora oficială de start utilizată în sezoanele trecute, ci partidele vor începe tot de la ora 14:00, ora lunii noiembrie. Primele 18 partide ale rundei sunt programate să se dispute vineri, iar sâmbătă se vor disputa 29 din totalul de 49. Dumini

FCSB s-a impus în restanța cu FC Botoșani

Radio Mures acum 4 zile
Ultima restanță a rundei a 6-a contând pentru SuperLiga de fotbal a avut loc joi, 1 decembrie: FC Botoșani – FCSB, scor 2-3 (FOTO, cu oaspeții în albastru). Cu cele trei puncte luate din nordul Moldovei, bucureștenii au urcat pe poziția a cincea în ierarhie. Vă reamintim că, zilele trecute, în cadrul aceleiași etape s-au mai jucat două partide restante: Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 1-1 (marți, 29 noiembrie) și AFC Hermannstadt – CFR Cluj 2-3 (miercuri, 30 noiembrie). Eta

Zdob şi zdub la Sfântu Gheorghe. Prefectura i-a ales ca să creeze punţi între români şi maghiari

Buna ziua Brasov acum 4 zile
La Sfântu Gheorghe, pe Arena Sepsi, azi, 2 decembrie, va avea loc un concert Zdob şi Zdub, la care români şi maghiari se vor distra împreună. Muzica trupei din Republica Moldova este apreciată şi de etnicii maghiari din Covasna, astfel că Instituţia Prefectului din Judeţul Covasna a decis să includă concertul de vineri seara într-o serie de evenimente menite să creeze punţi între români şi maghiarii din această zonă. Concertul face parte din seria de manifestări artistice şi culturale

Olimpia CSU, opţiune serioasă pentru calificarea în Final 8

Patru echipe, între ele şi Olimpia CSU Braşov, au obţinut victorii categorice, miercuri, în prima manşă a turului întâi, luând opţiuni importante pentru calificarea în turneul Final 8 al Cupei României la baschet feminin. Olimpia CSU Braşov a surclasat-o pe CS Municipal Târgovişte cu 80-53, Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe, deţinătoarea trofeului, a dispus de CSM CSU Constanţa cu 87-64, vicecampioana FCC Baschet UAV Arad a învins-o pe CS Rapid Bucureşti cu 62-47, iar Agronomia Bucureşti a câ