Sfântu Gheorghe - Ştiri locale

Jumătate din canalele Deltei Dunării sunt colmatate şi imposibil de folosit. Ce soluţii sunt VIDEO

Adevarul acum 2 ore
Operatorii de turism cer noului guvernator al Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării decolmatarea unor lacuri şi canale din imediata apropiere a aşezărilor deltaice pentru plimbări, în scopul reducerii presiunii pe canalele navigabile

Liga 1: UTA Arad vs FCSB 1-1 / Ianis Stoica a egalat pentru oaspeți în prelungiri

HotNews acum 6 ore
Gaz Metan Mediaș vs FC Argeș 2-2 Rapid București vs Farul Constanța 0-0 FC Voluntari vs U Craiova 1948 2-1 CFR Cluj vs Chindia Târgoviște 1-0 CSU Craiova vs FC Botoșani 1-2UTA Arad vs FCSB 1-1. Se mai joacă în această etapă: Sepsi Sfântu Gheorghe vs CS Mioveni / luni, ora 18:30 Dinamo București vs Academica Clinceni / luni, ora 21:30.

VIDEO Liga 1: CSU Craiova vs FC Botoșani 1-2 / Enriko Papa a adus victoria oaspeților cu o foarfecă

HotNews acum 8 ore
​CSU Craiova nu își revine: echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 2-1, împotriva echipei FC Botoșani. Meciul a contat pentru etapa a treia din Liga 1. Acesta este al treilea meci la rând fără victorie pentru gazde, după 1-4, cu FCSB, în etapa a doua, şi după 0-0, cu FC Laci, în Conference League. Gustavo('40)a deschis scorul pentru gazde, însă Ongenda ('49) și Enriko Papa('53, execuție spectaculoasă) au adus victoria oaspeților (click pe n

Astăzi: CS Universitatea Craiova- FC Botoșani

Botosani News acum 21 ore
FC Botoșani joacă, duminică, cu CS Universitatea Craiova, în etapa a treia a Ligii 1 de fotbal. Partida se va disputa de la ora 19.15 pe stadionul din Craiova. Botoșaniul vine după un egal cu FCSB (0-0) și o victorie cu la Voluntari (1-0), în timp ce CS Universitatea Craiova a înregistrat o victorie (1-0) cu FC Argeș și o înfrângere (4-1) cu FCSB. În această etapă s-au mai disputat meciurile: Gaz Metan Mediaș 2-2, Rapid- Farul 0-0, FC Voluntari- FC U Craiova 1948 2-1 și CFR- Chindia T

Liga 1: FC Voluntari, prima victorie a sezonului (2-1 vs U Craiova 1948)

HotNews acum o zi
​FC Voluntari a obținut prima victorie din noul sezon de Liga 1, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, în fața echipei U Craiova 1948. Meciul a avut loc în etapa a treia. Pentru FC Voluntari au marcat Lopes ('47) și Armaș ('78), în timp ce Bălan ('87) a înscris pentru U Craiova 1948. Au evoluat echipele: FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, G. Tamaş, Armaş, Briceag – M. Ilie (R. Ion ’74), V. Raţă, N. Roşu (Achim ’58) – L. Fulop (Tavares ’59), Nemec (Paraschiv ’46), Lopes (Vlad ’81).

Ionica Munteanu a avut o experiență inedită în handbal pe plajă

Gazeta Sporturilor acum o zi
Handbalista Ionica Munteanu a avut parte de o experiență inedită la finalul carierei sale. A jucat în naționala de handbal pe plajă, la Campionatul European din Bulgaria Fetele sunt ambițioase, cu dorință de a reuși, de a avea un cuvânt de spus în handbal, fie el în sală sau pe plajă. Ca portar este ceva mai ușor, trebuia doar să nu uit să ies repede la schimbare după ce repuneam mingea în joc, pentru a-i permite «specialistului» să meargă în atac. Probabil, în viitor, dacă îi vom aco

Final de drum pe nisipul de la Varna >> Fostă componentă a naționalei României, cu o experiență inedită în handbal pe plajă

Începe noul sezon de Liga 2 | Petrolul – Poli Iași, primul derby. Alte cinci partide au loc de la ora 11:00

Pro Sport acum o zi
Așteptarea a luat sfârșit! După circa două luni de pauză, Liga 2 se află la startul unui nou campionat, acum ediția 2021-2022. 20 de echipa s-au aliniat pentru lupta pentru play-off, primul finish, cel al sezonului regular, urmând a avea loc după 19 etape, în jurul datei de 12 martie 2022, după ce în 2021 se vor juca 16 runde, până la data de 4 decembrie. Petrolul – Poli Iași, meciul vedetă al primei etape, chiar primul joc televizat din noul sezon Astăzi, 31 iulie 2021, nu mai puțin

Liga 1: Rapid București vs Farul Constanța 0-0 / Gheorghe Hagi a primit un cadou din partea giuleștenilor

HotNews acum 2 zile
Rapid București și Faru Constanța au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, vineri, pe Arena Naţională, în etapa a treia a Ligii I. Înaintea partidei, Gheorghe Hagi (antrenorul echipei Farul) a primit un cadou din partea rapidiştilor: un tricou vişiniu cu numele său şi numărul 10, dar şi un mare buchet de flori. Au evoluat echipele: Rapid București: H. Moldovan - Belu Iordache, Săpunaru, Dandea, J. Morais - Crepulja, Al. Albu, R. Ilie (Pănoiu '65) - N. Carnat (Goge '88), Ad

EXCLUSIV | "Îmi tăiasem unghiile de trei zile!" Șumudică, joia neagră din fotbalul românesc și Jocurile Olimpice

sport.ro acum 2 zile
Antrenor al celor de la CFR Cluj, unica echipă din țară care merge mai departe în cupele europene, Marius Șumudică a comentat în stilul său caracteristic reușita formației sale. Performanța de a-și asigura prezența în grupele Conference League, în urma eliminării celor de la Lincoln (Gibraltar), în turul II preliminar din Liga Campionilor, e asemănată de antrenor cu o medalie la JO, în contextul în care în această perioadă, la Tokyo, se desfășoară competiția celor cinci cercuri. Aspir

VIDEO Liga 1: Gaz Metan Mediaș vs FC Argeș 2-2 / Oaspeții au egalat în minutul 90+2

Gaz Metan Mediaş și FC Argeș au oferit un meci spectaculos, vineri, în etapa a treia a Ligii 1. Cele două echipe au terminat la egalitate, scor 2-2. Pentru Gaz Metan au marcat Filip ('25) şi Matricardi ('72), în timp ce Tănase ('7) şi Viana ('90+2) au înscris pentru FC Argeş (click pe numele marcatorilor pentru a vedea reușitele). Au evoluat echipele: Gaz Metan Mediaş: Oc. Vâlceanu - R. Romeo (Deaconu '64), Matricardi, I. Filip, Lima Santos (Izata '15), Trif (Velisar '46)- Horşia (Lix

Nicolae Constantin speră ca jucătorii Petrolului să nu cadă în capcană la debutul în noul sezon de Liga 2, privind Poli Iași: ”Să nu ne trezim că ne-o luăm în bărbie, ca la box.” Țicu și compania vor purta pe piept emblema scut

Pro Sport acum 2 zile
Petrolul debutează în noul sezon de Liga 2, ediția 2021-2022, al patrulea consecutiv de la promovarea din Liga 3, cu un meci pe teren propriu, pe ”Ilie Oană”, acolo unde în ultimul sezon și jumătate a dezamăgit mai mult decât și-a făcut fericiți fanii aflați în fața televizorului sau la poarta stadionului, în perioada în care aceștia n-au avut acces în tribune din cauza protocolului medical din pandemie. Patru victorii, patru egaluri și șapte înfrângeri au fost rezultatele echipei în

Ungurii dau lovitura în România. Ce vor să facă în Transilvania

Capital acum 2 zile
Trustul media maghiar din Transilvania, finanțare masivă de la Budapesta. Asociația pentru Spațiul Media Transilvan a primit 20 de milioane de euro în câțiva ani, dispunând de un buget multianual perfect comparabil cu al marilor jucători de pe piața media din România.

Planetă făcută din lumini, expusă în Parcul Central din Sfântu Gheorghe

Radio Mures acum 2 zile
O instalaţie de lumini cu diametrul de 7 metri, reprezentând planeta Pământ, va fi expusă începând de azi în parcul central din municipiul Sfântu Gheorghe. Instalația de lumini concepută de un artist britanic are un diamteru de 7 metri și este o replică fidelă a planetei Pământ, creată pe baza imaginilor detaliate de la NASA. Pe lângă instalația inedită, Primăria Sf.Gheorghe a amenajat mai multe locuri de relaxare. Vizitatorii sunt provocați să parcurgă vârsta municipiului în kilometr

Tineri poeți maghiari din Transilvania, pe scenă la Bistrița

Observator Cultural acum 2 zile
Festivalul internaţional de muzică și poezie „Poezia e la Bistrița“ a deschis, fie și pentru cîteva zile, un canal de comunicare cu tineri poeți maghiari care scriu și trăiesc lîngă noi, dar pe care îi cunoaștem prea puțin. A fost o ocazie excelentă de a le auzi părerile despre scris și influențe, de a le asculta poezia și de a ne apropia prin releeele pe care ea le-a activat. Acest mic grupaj le este dedicat, cu dorința de a le face vocile mai cunoscute și de a le aduce poezia mai ap

Universitatea Craiova a treia echipă românească eliminată din Conference League

Jurnalul acum 2 zile
Universitatea Craiova a întâlnit joi seara, pe teren propriu pe KF Laci (Albania), în cea de-a doua manșă a turului 2 preliminar al UEFA Conference League. În tur albanezii câștigaseră cu 1-0. La olteni a debutat pe bancă Laurențiu Reghecampf. S-a încheiat 0-0 cu oltenii eliminați din competiție. Primul șut pe poartă la pus la încercare pe Lazăr, care a fost la post și în minutul 24, la șutul din lovitură liberă a lui Mazrekaj. Prima ocazie a oltenilor l-a avut în prim plan pe Vătăjel

Sepsi, scoasă din Europa după „loteria penalty-urilor”

Buna ziua Brasov acum 3 zile
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a pierdut calificarea în turul trei preliminar al UEFA Conference League, în dauna echipei Spartak Trnava. După o remiză fără goluri în Slovacia, partida retur a fost decisă, joi seară la lovituri de departajare. Fofana Boubacar a deschis scorul, în minutul 29, cu o execuţie de la 20 de metri, după un şut al lui Vaşvari blocat de apărarea oaspeţilor. Slovacii au egalat în repriza a doua, în minutul 67, când Boateng a reluat excelent o centrare a lui Yusuf. De

Seară neagră pentru fotbalul românesc - FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de kazahi, albanezi și slovaci / Profeția lui Marius Șumudică

HotNews acum 3 zile
România a rămas fără reprezentate în Conference League, după ce FCSB, CSU Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe au fost eliminate în turul doi preliminar de Șahtior Karagandy (Kazakhstan), KF Laci (Albania), respectiv Spartak Trnava (Slovacia). Șahtior Karagandy vs FCSB 2-2 la general (5-3 la loviturile de departajare) FCSB a fost eliminată de Șahtior Karagandy la penaltiuri (5-3). La sfârșitul minutelor regulamentare, roș-albaștrii erau la egalitate la general, 2-2, dar au ratat prin Mor

Cum și-a dat seama? „Profeția” incredibilă făcută de Șumudică, împlinită după două săptămâni: „Hai să vedem”

Gazeta Sporturilor acum 3 zile
Marius Șumudică, antrenorul celor de la CFR Cluj, spunea în urmă cu aproximativ două săptămâni că echipele românești nu vor prinde finalul anului în competițiile europene.

Leo Grozavu, după ce Sepsi a fost eliminată de Spartak Trnava: "Nu am ce să le reproşez jucătorilor"

Leo Grozavu, ​antrenorul echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, a declarat joi seară, după eliminarea din Conference League, că este mulţumit şi mândru de felul în care au luptat jucătorii săi. "A fost o partidă intensă, cel puţin ca luptă. Vreau să îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, pentru încercările pe care le-au făcut ca să învingă un adversar care din punct de vedere fizic ştiam că este în momentul de faţă peste noi. Am primit gol total nemeritat. Am depus mult efort. Mulţumit d

VIDEO Leo Grozavu își laudă echipa după eliminarea din Europa: „Nu am ce să le reproșez baieților”

Sepsi Sfantu Gheorghe a ratat calificarea în turul 3 preliminar al Conference League după ce a pierdut la lovituri de departajare meciul cu Spartak Trnava.

Grozavu: Le-am transmis băieţilor că n-au de ce să fie supăraţi, eu sunt mândru de cum s-au luptat astăzi pe teren

News.ro acum 3 zile
Tehnicianul echipei Sepsi, Leo Grozavu, a declarat joi seară, după eliminarea din Conference League, este mulţumit şi mândru de felul în care au luptat jucătorii săi. “A fost o partidă intensă, cel puţin ca luptă. Vreau să îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, pentru încercările pe care le-au făcut ca să învingă un adversar care din punct de vedere fizic ştiam că este în momentul de faţă peste noi. Am primit gol total nemeritat. Am depus mult efort. Mulţumit de modul cum au lupt

video+FOTO Sepsi - Spartak Trnava 1-1, 3-4 d.pen. » Covăsnenii sunt eliminați după loviturile de departajare

Sepsi a ratat dramatic calificarea în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a pierdut cu Spartak Trnava, 1-1, 3-4 d.pen. Boubacar Fofana Avem lovituri de departajare! A început a doua repriză de prelungiri! S-a terminat prima repriză de prelungiri, scorul rămânând neschimbat! Finalul timpului regulamentar, Sepsi - Spartak Trnava 1-1. Meciul va intra în prelungiri Pauză. SEPSI: REZERVE: ABSENȚI: ANTRENOR: SPARTAK TRNAVA: REZERVE: ANTRENOR: Stadion: Arbitru: