Ziarul Financiar
acum o zi
Gogoşi, papanaşi, dulceţuri, ţuică, zahăr pe pâine. Românii sunt prin tradiţie consumatori de zahăr, ca toate statele europene, dar nu produc suficient pentru a-şi acoperi consumul. În schimb importă. Dintre ţările de unde România importă această materie primă se remarcă Germania, de unde vine cel mai mare producător european, şi Ucraina. Iar Ucraina se remarcă la producţia de zahăr, în afară de un oligarh, printr-un mare producător… german. De asemenea, pentru piaţa europeană a zahă