Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Pacea de la AZO

Publicat in Zi de zi - Mures, luni 12 septembrie 2005 ·

Conflictul dintre sindicaliştii de la AZOMUREŞ şi patronatul turc va lua sfârşit joi, odatã cu semnarea protocolului convenit sãptãmâna trecutã de cele douã pãrţi.

Potrivit liderului de sindicat Mariei Dãndãrãu, Alternativa 2002 a strâns pânã ieri toate semnãturile necesare semnãrii protocolului. Înţelegerea de sãptãmâna trecutã a rãmas în vigoare, singurele modificãrii fiind legate de unele "detalii de siguranţã", cum le-a caracterizat Maria Dãndãrãu.

Potrivit sindicaliştilor, semnarea protocolului se putea face şi luni, dar mediatorul înţelegerii, secretarul de stat Vasile Nistor, a insistat sã fie prezent la Mureş pentru a participa la parafarea acordului.

Protocolul stipuleazã încheierea, pânã la sfârşitul anului 2005, a contractelor de muncã pe ramurã pe o perioadã de un an şi jumãtate, precum şi acordarea tichetelor de masã şi a primelor, iniţial anulate. În ceea ce priveşte majorarea salarialã, aceasta va fi realizatã exclusiv pe baza profitului societãţii. Astfel, dacã AZO va încheia anul cu un profit mai mic de 500.000 de dolari, o treime din sumã va fi direcţionatã cãtre mãrirea salarialã. Dacã profitul se va cifra între 500.000 şi 1.500.000 de dolari, 500.000 vor fi repartizaţi mãririi salariale, iar în cazul în care profitul societãţii va depãşi 1.500.000 de dolari, o treime din sumã va fi alocatã creşterii salariale. Pe primul semestru al lui 2005, AZOMUREŞ a raportat un profit de 4,8 milioane de dolari.

Stabilitatea creatã de acest consens a dus la creşterera preţului acţiunilor AZO la Bursa de Valori Bucureşti cu 4,9%, în condiţiile în care vineri preţul unei acţiuni era de 0,2350 RON.

Corina ALBOTA

Conflictul dintre sindicaliştii de la AZOMUREŞ şi patronatul turc va lua sfârşit joi, odatã cu semnarea protocolului convenit sãptãmâna trecutã de cele douã pãrţi.

Potrivit liderului de sindicat Mariei Dãndãrãu,

Articolul in Zi de zi - Mures >>

Citeste si top 10 stiri de azi

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum o ora
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Șeful Telegram, Pavel Durov, a plecat din Franța pentru „câteva săptămâni” în Dubai

HotNews acum 22 minute
Fondatorul Telegram, Pavel Durov, vizat de o anchetă la Paris pentru complicitate la activități infracționale, a părăsit Franța sâmbătă cu permisiunea autorităților, a aflat AFP din trei surse apropiate cazului, relatează Agerpres. În urmă cu câteva

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 2 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum 2 ore
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

Macron dezvăluie planul pentru o forță de menținere a păcii în Ucraina, cu „mii de soldați”, fără permisiunea Rusiei

HotNews acum 47 minute
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din „câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE, citată de Agerpres. Într-u

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 54 minute
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 2 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 4 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 6 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 4 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

Vremea

București
acum

14°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

6°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°