Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ziua Doinei Baciu

Publicat in Zi de zi - Mures, marți 27 septembrie 2005 ·

Veterana echipei de popice Romgaz Electromureş, Doina Baciu, şi-a fãcut din nou datoria. Jucãtoarea, care a împlinit recent 49 de ani, a fost cea mai bunã componentã a echipei mureşene în confruntarea cu Rapid Voinţa Bucureşti, un derby al etapei a patra.

Doina Baciu a doborât 593 de popice, punctaj care a plasat-o pe primul loc în topul realizatoarelor. În total, Romgaz a adunat 3.232 de puncte, în timp ce adversara echipei din Târgu Mureş, Rapid Voinţa Bucureşti, s-a oprit la cota 3.114. La individual, scorul a fost 4-2 pentru mureşence, aşa cã la total Romgaz Electromureş s-a impus cu 6-2.

Nu numai Doina Baciu a evoluat foarte bine. Celelalte jucãtoare ale echipei antrenate de Seres Alexandru şi Martina Ludovic au reuşit urmãtorul punctaj: Duka Tilda – 561, Ioana Vãidãhãzan – 552, Carmen Barabas – 521, Martina Emese – 509, Daniela Muntean 496.

În urma rezultatului din etapa de sâmbãtã, Romgaz Electromureş a urcat în fruntea clasamentului, la egalitate de puncte cu Rapid Bucureşti.

Şi bãieţii au avut parte de multã inspiraţie în runda de sâmbãtã. Koracell Electromureş a câştigat cu 5-3 disputa din partida cu Inter Petrila, dupã ce la individiual scorul a fost egal. Popicarii mureşeni au câştigat graţie punctajului mai bun de la total, unde scorul a fost de 3253-3198. Pentru Koracell Electromureş au punctat: Majos Ferenc – 563 de puncte, Fekete Iosif – 563 de puncte, Gyorgy Arpad – 549 de puncte, Nagy Peter – 549 de puncte, Orosz Istvan 525 de puncte şi Csoka Paul 504 puncte.

Sâmbãtã, pe arena Electromureş se va disputa turneul III al Campionatului Naţional de Junioare, iar bãieţii vor disputa turneul cu numãrul III la Tãlmaciu, în judeţul Sibiu. (F.M.)

Veterana echipei de popice Romgaz Electromureş, Doina Baciu, şi-a fãcut din nou datoria. Jucãtoarea, care a împlinit recent 49 de ani, a fost cea mai bunã componentã a echipei

Articolul in Zi de zi - Mures >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, anunță că își depune în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale

HotNews acum 36 minute
„După o matură chibzuință am decis să-mi depun în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale”, a scris Pricopie pe Facebook. Știre în curs de actualizare.

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum o ora
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Mesaj RO-Alert în București, pentru dispariția unui tânăr de 14 ani. Oamenii care pot oferi detalii sunt rugați să sune la 112

Libertatea acum 3 ore
Un mesaj RO-Alert a fost emis de către autorități, după ce un tânăr în vârstă de 14 ani, din București, este dat dispărut. Acesta a plecat de acasă, vineri, 14 martie, și nu s-a mai întors.

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 3 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum o ora
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 5 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 4 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

SUA: Cel puţin 14 persoane au murit în urma tornadelor din Missouri şi Arkansas

News.ro acum o ora
Cel puţin 14 persoane au murit şi alte zeci au fost rănite în tornadele şi furtunile violente din centrul şi sudul Statelor Unite, au anunţat sâmbătă autorităţile locale, potrivit AFP. Autorităţile din Missouri au confirmat 11 „decese legate de furt

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum o ora
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

Anamaria Gavrilă: Această candidatură este una de conjunctură. Noi suntem aici un simbol

Ziarul Financiar acum o ora
Lidera POT, Anamaria Gavrilă, ş-a depus, sâmbătă seara, candidatura la alegerile prezidenţiale. „Această candidatură este una de conjunctură. Noi nu recunoaştem aceste alegeri ca fiind unele legitime, însă ei au creat un joc care este nedrept”, spun

Vremea

București
acum

15°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

7°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°