Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Impact a livrat primele case la Oradea

Publicat in Ziarul Financiar, joi 6 octombrie 2005 · ·

Primele cinci locuinte din cartierul Europa pe care compania de constructii si dezvoltare imobiliara Impact Bucuresti il construieste la Oradea au fost ieri predate proprietarilor.

Proiectul, in valoare totala de 22 de milioane de euro, vizeaza construirea a 150 de case pana la sfarsitul anului 2006.

"Astazi avem in stadiul de finalizare 91 de case, urmand ca pana la sfarsitul anului sa fie predate 22 de locuinte, cu perioada de varf a proiectului in anul 2006", a declarat Eugenia Trofin, directorul regional al Impact.

Pana in prezent, 60 din cele 150 de case au fost deja vandute. Suprafata minima construita este de 150 - 180 metri patrati, pretul pornind de la 64.000 de euro si urcand in functie de finisajele solicitate de proprietari.

Suprafetele loturilor de teren variaza, de asemenea, intre 200 si 500 de metri patrati, acestea urmand sa fie vandute sau concesionate de catre Primaria Oradea.

"Contractul a inceput timid si greu. Au fost multe probleme de rezolvat atat pentru noi, cat si pentru Primaria Oradea, care ne-a pus la dispozitie terenul, cat si pentru regiile locale, care s-au obligat sa aduca utilitatile la limita proprietatii", a mai spus Trofin

Cartierul va beneficia de o securitate sporita in conditiile in care accesul se va face pe baza de cartela, iar angajatii unei firme de paza vor supraveghea tot timpul zona.

"Cartierul Europa are ca public tinta oradenii care vor sa scape de la bloc. Practic, daca omul isi vinde apartamentul si mai ia ceva bani imprumut se poate muta oricand la casa", spune Antonio Zarnescu, director de comunicare al firmei Impact.

Santierul pentru noul cartier a reprezentat o oportunitate pentru furnizorii de materiale de constructii, comenzile pentru acest proiect depasind 6,5 milioane de euro.

Cartierul Europa nu este si

Articolul in Ziarul Financiar >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ilie Bolojan, aproape sigur că nu va mai fi nominalizat premier

BusinessMagazin acum 37 minute
Blocaj total în urma negocierilor de la Palatul Cotroceni de joi. Sursele Gândul spun că Ilie Bolojan nu ar mai fi desemnat premier de către preşedintele României. În locul său, nu este exclus ca Nicuşor Dan să desemneze un premier tehnocrat.

Gafă de proporții a lui Keir Starmer la G7. Prim-ministrul britanic l-a confundat pe președintele sud-coreean cu interpretul său VIDEO

Ziare.com acum 57 minute
O scenă surprinzătoare a avut loc în timpul summitului G7 din Canada. Premierul britanic Keir Starmer l-a confundat pe președintele sud-coreean Lee Jae-myung cu interpretul său, scrie Le Figaro. Un moment jenant pentru premierul britanic Keir Starme

Kelemen Hunor, despre negocierile privind funcţiile din Guvern: Altruism în politică nu e. Dar mi-am restabilit Feng Shui-ul, deci nu există supărare. Suntem gata să facem pasul înapoi, noi. Se poate discuta

News.ro acum 4 ore
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, despre negocierile privind funcţiile din Guvern, că altruism în politică nu e dar şi-a restabilit Feng Shui-ul, deci nu există supărare şi sunt gata să facă pasul înapoi. Kelemen Hunor a fost întreba

Primul oficial american care vine în România să se întâlnească cu Nicușor Dan

HotNews acum 4 ore
Un senator american a anunțat joi că va deveni primul oficial al SUA care se va întâlni cu președintele Nicușor Dan după ce acesta a câștigat alegerile. „Urmează să plec într-o scurtă călătorie în Europa. În România, voi fi primul oficial al guvernu

Când află Vlad Pascu dacă va fi condamnat definitiv în dosarul accidentului din localitatea 2 Mai, în care au murit doi tineri

Adevarul acum o ora
Dosarul lui Vlad Pascu, autorul accidentului din localitatea 2 Mai, în care au murit doi tineri și alți trei au fost răniți, a rămas în pronunțare la Curtea de Apel Constanța. Decizia instanței va fi definitivă.

Daniel Băluță, despre plecăciunea în fața lui Nicușor Dan, la Cotroceni: „Este o dovadă de normalitate ceea ce ați văzut"

Ziua News acum 38 minute
Daniel Băluță, primarul Sectorului 4 al Capitalei, a declarat joi, 19 iunie, că plecăciunea în fața președintelui Nicușor Dan reprezintă „o dovadă de normalitate" și „așa arată o societate normală, nu una plină de ură, de dispreț". „Este o dovadă de

Programul summitului NATO de la Haga, redus de teama că Trump ar putea să se plictisească și să plece mai devreme

HotNews acum 2 ore
NATO a redus programul summitului organizației, care se va desfășura săptămâna viitoare, la numai o sesiune de lucru, pentru a evita o situație în care președintele american Donald Trump ar părăsi reuniunea înainte să se încheie, cum a făcut săptămâ

Medicamentele compensate pot fi eliberate și fără să fie necesară imprimarea reţetei. Anunțul făcut de CNAS

Ziare.com acum o ora
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) informează asiguraţii că pot ridica medicamentele de la farmacie fără să fe necesar să prezinte un exemplar al prescripţiei imprimat pe hârtie sau în format electronic, atunci când medicii curanţi le pr

Pe câte miliarde nu se înțeleg Nicușor Dan și Ilie Bolojan

HotNews acum 8 ore
Creșterea TVA de la 19% la 21% este dorită de Bolojan, dar nedorită de Dan. Despre câți bani vorbim, de fapt, dacă se păstrează aceeași colectare a statului? Să recapitulăm cifrele. În 2024, am colectat cuminți aproximativ 121 de miliarde de lei din

Cât câștigă pe lună Traian Preoteasa, directorul CFR Călători: „Nu sunt sărac… Am 4.000 de euro numai pe chiria din Dubai”

Adevarul acum 5 ore
Traian Preoteasa, directorul CFR Călători, a afirmat că nu este normal ca un ministru să aibă un salariu de 13.000 de lei pe lună. El a susținut că nu poţi să conduci o scară de bloc cu aceşti bani, mai ales o țară.

Vremea

București
acum

29°
joi

20°/32°
vin.

19°/27°
sâm.

15°/26°
dum.

16°/27°
Iasi
acum

25°
joi

18°/29°
vin.

16°/22°
sâm.

12°/21°
dum.

11°/25°
Constanta
acum

29°
joi

19°/29°
vin.

18°/25°
sâm.

16°/24°
dum.

16°/23°
Cluj-Napoca
acum

27°
joi

16°/30°
vin.

13°/24°
sâm.

10°/21°
dum.

10°/24°
Timisoara
acum

30°
joi

18°/33°
vin.

17°/28°
sâm.

13°/27°
dum.

13°/31°