Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Echipa feminină a BC Mureş rămâne cu o singură victorie

Publicat in Zi de zi - Mures, miercuri 18 ianuarie 2006 ·

Nici o victorie pentru formaţia feminină a BC Mureş Târgu Mureş în cel de-al doilea turneu al campionatului Diviziei B. Grupa de fete a echipei organizează selecţie pentru completarea lotului de copii născuţi în 95/96.

Campionatul divizionar B de baschet feminin se dispută în sistem turneu, formaţiile fiind grupate în serii de câte patru, după criteriul geografic. Formaţia târgumureşeană le are ca partenere de joc pe echipele din Cluj, Oradea şi Salonta.

După primul turneu organizat la sfârşitul anului trecut la Târgu Mureş tânărul antrenor al formaţiei feminine nou-înfiinţate, Szabó Tibor, susţinea că cel mai important lucru pentru el şi pentru fete este clădirea unei echipe, având în vedere că majoritatea componentelor lotului au revenit după o pauză mai scurtă sau mai lungă în evoluţii. Apariţia legăturilor de joc însă presupune timp, iar "rezultatele nu vor apărea peste noapte", ne-a avertizat tehnicianul mureşean care era totuşi fericit pentru prima victorie obţinută în chiar prima partidă împotriva adversarelor de la Salonta.

Următoarele cinci partide au reprezentat însă tot atâtea înfrângeri, ceea ce ne-a arătat că antrenorul a avut dreptate, şi că mai este mult până departe. Atât ultimele două întâlniri de la Târgu Mureş, cât şi cele trei de la turneul al doilea, organizat în perioada 14-15 ianuarie, în sala de sport a Liceului “Traian Vuia” din Oradea, au adus succese echipelor adverse.

Rezultatele din turneul al II-lea: Metalul Salonta – CS MC Sport Cluj 47:53, CSU CN Oradea – BC Mureş Târgu Mureş 45:28; CS MC Sport Cluj – BC Mureş Târgu Mureş 65:33, CSU CN Oradea – Metalul Salonta 52:65; Metalul Salonta – BC Mureş Târgu Mureş 48:38, CSU CN Oradea – CS MC Sport Cluj 31:69.

l BC Mureş Târgu Mureş organizează selecţie pentru grupele de fete născute în anii 1995-1996. Cei interesaţi sunt aşteptaţi în fiecare zi de luni (la or

Articolul in Zi de zi - Mures >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, anunță că își depune în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale

HotNews acum 22 minute
„După o matură chibzuință am decis să-mi depun în această seară candidatura pentru alegerile prezidențiale”, a scris Pricopie pe Facebook. Știre în curs de actualizare.

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 3 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Mesaj RO-Alert în București, pentru dispariția unui tânăr de 14 ani. Oamenii care pot oferi detalii sunt rugați să sune la 112

Libertatea acum 3 ore
Un mesaj RO-Alert a fost emis de către autorități, după ce un tânăr în vârstă de 14 ani, din București, este dat dispărut. Acesta a plecat de acasă, vineri, 14 martie, și nu s-a mai întors.

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 2 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

CNA a decis eliminarea conţinutului ilegal al unor postări de pe TikTok în care erau ameninţaţi membrii BEC

News.ro acum 2 ore
Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, sâmbătă, eliminarea unor materiale audiovizuale de pe TikTok în care erau ameninţaţi memebri ai Biroului Electoral Central (BEC). De asemenea, va fi analizată închiderea conturilor pe care au fost

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum o ora
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 5 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 3 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

SUA: Cel puţin 14 persoane au murit în urma tornadelor din Missouri şi Arkansas

News.ro acum o ora
Cel puţin 14 persoane au murit şi alte zeci au fost rănite în tornadele şi furtunile violente din centrul şi sudul Statelor Unite, au anunţat sâmbătă autorităţile locale, potrivit AFP. Autorităţile din Missouri au confirmat 11 „decese legate de furt

Anamaria Gavrilă: Această candidatură este una de conjunctură. Noi suntem aici un simbol

Ziarul Financiar acum o ora
Lidera POT, Anamaria Gavrilă, ş-a depus, sâmbătă seara, candidatura la alegerile prezidenţiale. „Această candidatură este una de conjunctură. Noi nu recunoaştem aceste alegeri ca fiind unele legitime, însă ei au creat un joc care este nedrept”, spun

Vremea

București
acum

15°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

7°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

17°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/17°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°