Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Deputatii au spus NU perchezitiei imobilelor lui Nastase

Publicat in HotNews, marți 7 martie 2006 ·

Plenul Camerei Deputatilor a respins marti, cu 163 de voturi impotriva si 131 pentru solicitarea de perchezitie a imobilelor lui Adrian Nastase.

Inainte de acest vot deputatii au decis cu 151 voturi pentru si 124 impotriva ca votul asupra perchezitiei caselor lui Nastase sa fie exprimat secret si nu deschis.

Deputatii i-au reprosat ministrului Justitiei, Monica Macovei, ca nu ar exista destule probe in dosarul lui Adrian Nastase si, pe de alta parte, ca ministrul ar cunoaste prea multe din respectivul dosar.

"Stiu atat cat trebuie sa stiu pentru a sustine cererea de perchezitie", a spus Monica Macovei care a a sustinut ferm ca dosarul este unul real si nu are nici o legatura cu faptul ca Nastase este in opozitie. Ministrul a spus ca judecatorii au destule probe pentru a perchezitiona si celelalte apartamente din Zambaccian, in acelasi dosar.

Monica Macovei a spus ca un vot negativ al deputatilor in cazul perchezitiei imobilelor lui Adrian Nastase ar insemna ca parlamentarii s-ar situa deasupra legii.

Adrian Nastase a explicat, in plenul Camerei, ca se opune perchezitiei pentru ca aceasta nu ar respecta legea. "Se va vedea ca acuzatiile sunt false si penibile", a spus Nastase. Presedintele Camerei Deputatilor a spus ca in cazul sau era nevoie de un anume tip de probe care exclud procedura perchezitiei si a enumerat ca exemplu, acte pentru obiectele respective si expertiza acestora.

"Nu am nimic de ascuns in sensul penal al cuvantului (...), nu pot accepta sa se caute termopane si parchet in arhivele mele", a declarat Adrian Nastase.

Deputatul PRM, Lucian Bolcas, a declarat ca deputatii PRM vor vota impotriva solicitarii Ministerului Justitiei in legatura cu perchezitia pentru a nu intra intr-un "joc politic" sau "o presiune politica" exercitata de putere asupra PSD.

La sedinta

Articolul in HotNews >>

Citeste si top 10 stiri de azi

FOTO Papa Leon al XIV-lea nu este străin sportului: „Abia aștept să revin pe teren”

Gazeta Sporturilor acum 15 minute
. El va purta numele de Leon al XIV-lea și este primul cetățean al Statelor Unite ale Americii care va conduce Biserica Catolică, fiind ales în urma celei de-a treia runde de vot a Conclavului de la Vatican. Născut la Chicago în 1955, el nu este str

Prima dezbatere prezidențială George Simion – Nicușor Dan. Când și unde are loc

HotNews acum 10 ore
Prima dezbatere electorală dintre primarul Capitalei, Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, și prezidențiabilul AUR, George Simion, are loc joi, 8 mai, la în sediul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica

Consilier BNR: Dacă nu schimbăm direcția, duminica viitoare, Titanic scrie pe noi

HotNews acum 8 ore
Leul pierde peste 1% in fiecare zi, de marți încoace, ROBOR a crescut cu peste 22%, iar statul nu a reușit să împrumute de la bănci nici măcar 500 milioane lei, dobânzile urcând la cer, a scris pe contul său de Facebook Eugen Rădulescu, consilier în

Bill Gates a anunțat că își va dona aproape toată averea în următorii 20 de ani. Miliardarul îl acuză pe Elon Musk că „ucide cei mai săraci copii din lume”

Mediafax acum 3 ore
„Sunt prea multe probleme urgente de rezolvat pentru a păstra resurse care ar putea fi folosite ca să ajut. Oamenii vor spune multe despre mine când voi muri, dar sunt hotărât că «a murit bogat» să nu fie unul dintre ele”, a scris confondatorul Micr

SUA reduc tarifele pentru maşinile din Marea Britanie la 10% şi elimină taxele pe oţel şi aluminiu, anunţă guvernul britanic

G4Media acum 2 ore
Industria auto britanică va beneficia de o reducere imediată a tarifelor aplicate de Statele Unite, de la 27,5% la 10%, în timp ce taxele vamale pentru oţel şi aluminiu vor fi eliminate complet, a anunţat joi guvernul de la Londra, transmite Reuters

Parlamentul ucrainean a ratificat acordul cu SUA privind exploatarea resurselor minerale ale Ucrainei

G4Media acum 4 ore
Rada Supremă de la Kiev (parlamentul unicameral) a ratificat joi, cu votul favorabil a 338 din cei 347 de deputaţi prezenţi, acordul cu SUA privind crearea unui fond comun de investiţii care va atrage jumătate din profiturile generate de exploatarea

Un nou record istoric pentru euro! BNR a stabilit un curs de 5,1222 lei

Ziua Constanta acum 7 ore
Moneda națională s-a depreciat joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1222 lei, în creștere cu 2,31 bani (0,45%) față de cotația precedentă, de 5,0991 lei, înregistrând un nou maxim istoric, conform Age

Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale din 4 mai, pe ordinea de zi a ședinței de vineri a CCR

HotNews acum 5 ore
Curtea Constituțională a României (CCR) se reunește vineri în ședință unde va dezbate cererea de anulare a alegerilor formulată de candidatul Partidului Noua Românie, Sebastian Popescu. Pe ordinea de zi a ședinței se află și validarea scrutinului de

Sebastian Burduja reorganizează Ministerul Energiei: taie 25% din cheltuielile salariale și desființează 91 de posturi: „Economisim 10 milioane de lei anual”

Libertatea acum 4 ore
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a anunțat că va tăia în carne vie la ministerul Energiei. El reorganizează instituția pe care o conduce și va desființa 91 de posturi și va tăia salariile, scrie News.ro.

Cod roșu de furtuni în două județe. Meteorologii anunță vijelie „cu aspect de tornadă”

HotNews acum 3 ore
Meteorologii au emis, joi seară, o avertizare Cod roşu de grindină, ploi torenţiale şi vijelie puternică, posibil cu aspect de tornadă, în mai multe localităţi din judeţele Dolj şi Mehedinţi. Potrivit ANM, între ora 18:15 și 18:45, sunt vizate de o

Vremea

București
acum

17°
joi

12°/19°
vin.

12°/19°
sâm.

11°/16°
dum.

8°/19°
Iasi
acum

13°
joi

10°/16°
vin.

7°/13°
sâm.

5°/18°
dum.

6°/9°
Constanta
acum

12°
joi

11°/18°
vin.

12°/17°
sâm.

10°/13°
dum.

9°/15°
Cluj-Napoca
acum

12°
joi

10°/16°
vin.

6°/12°
sâm.

4°/15°
dum.

7°/11°
Timisoara
acum

13°
joi

10°/15°
vin.

9°/16°
sâm.

6°/18°
dum.

9°/15°