Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Dascalii de la sate refuza salariile pe card

Publicat in Evenimentul Zilei, miercuri 14 iunie 2006 ·

Vestea ca, incepand din luna iunie, toate cadrele didactice vor fi remunerate "civilizat" si "modern" i-a ingrozit pe dascalii din mediul rural.

"Noi nu suntem de acord cu asa ceva! Atat timp cat in satul nostru nu este niciun bancomat, cum sa accept sa primesc salariul pe card? Mai intai, sa vina bancile cu ofertele lor si apoi vom vedea daca suntem sau nu de acord cu acest mod de primire a banilor", spune Dorin Geangalau, directorul Scolii "Ion Simionescu" din comuna Lilieci, judetul Bacau.

Cadrele didactice nu accepta ca, din salariile lor si-asa mici, sa mai plateasca un drum pana la Bacau dus si intors pana la banca de unde trebuie sa-si ridice banii.

"Eu cred ca este normal sa primim salariile pe carduri, dar noi, cei de la sate, nu suntem inca pregatiti pentru asa ceva.

Ne este total incomod si nu vad niciun coleg de-al meu care sa doreasca ca, in fiecare zi de salariu, sa porneasca la drum spre bancile din oras", sustine Maria Antica, invatatoare la Scoala Generala din Nicolae Balcescu.

Prin banca banii ajung cu intarziere

Cadrele didactice din judetul Iasi sustin ca indemnizatiile se primesc atat pe card, cat si in numerar.

"Multi dintre colegii nostri navetisti au solicitat sa-si primeasca salariile pe baza de card bancar. Noi, cei din comuna, le primim ca intotdeauna, in numerar, de la casieria scolii", sustine Liliana Tudose, cadru didactic la scoala din Lungani, aflata la 20 de kilometri de orasul Tg. Frumos.

Si in comuna Dolhesti situatia este asemanatoare, singura problema semnalata de profesorii care isi primesc banii pe card fiind aceea ca, prin banca, banii ajung cu o zi si jumatate intarziere. (Ramona Ursu)

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan susține că nu a fost implicat în sprijinul anunțat de USR. „Este o decizie corectă”

Adevarul acum 3 ore
Candidatul independent în alegerile prezidențiale Nicușor Dan a declarat, miercuri seară, că nu a fost implicat în decizia conducerii USR de a-i retrage Elenei Lasconi sprijinul pentru alegerile prezidențiale în favoarea.

Trump suspendă pentru 90 de zile noile tarife vamale, cu excepția celor împotriva Chinei

HotNews acum 5 ore
Președintele american Donald Trump a anunțat miercuri că a autorizat o pauză de 90 de zile în aplicarea noilor taxe vamale suplimentare „reciproce”, precum și a tarifului de bază de 10% pentru toate importurile în SUA, informează agențiile internați

VIDEO Călin Georgescu rupe tăcerea despre interviul cu Tucker Carlson, amânat după ce a fost promovat intens de Realitatea Plus. „Toate la timpul lor”

HotNews acum 2 ore
Călin Georgescu, fost candidat independent la alegerile prezidențiale de anul trecut, anulate de CCR, a anunțat miercuri seară că interviul pe care i l-a acordat jurnalistului conservator american Tucker Carlson și care urma să fie difuzat de postul

Claudiu Târziu și-a dat demisia din AUR după 6 ani. Vrea să-și facă alt partid: „AUR a fost înlocuit cu Partidul George Simion”

Libertatea acum 3 ore
Claudiu Târziu, fost președinte al Consiliului Național și cofondator al AUR, și-a anunțat miercuri, 9 aprilie, demisia din partidul condus de George Simion.

Emisiunile zilei de joi, 10 aprilie 2025

Ziarul Financiar acum 4 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Rusia „trage” China în războiul său cu Ucraina, acuză Zelenski

HotNews acum o ora
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat miercuri Moscova că trage China în războiul său cu Ucraina, după capturarea unor presupuși cetățeni chinezi care luptă în cadrul armatei ruse pe teritoriul ucrainean, relatează AFP. Rușii „trag alte

UPDATE - MAE - Doi membri ai personalului diplomatic al Ambasadei României la Moscova, declaraţi persona non grata / Ce spune MAE rus

News.ro acum 7 ore
Doi membri ai personalului diplomatic al Ambasadei României la Moscova, au fost declaraţi persona non grata, conform MAE. Decizia vine la o lună după ce autorităţile române i-au declarat persona non grata pe ataşatul militar, aero şi naval al Federa

Cristina Trăilă, propusă de PNL pentru funcția de secretar general al Guvernului

HotNews acum 7 ore
Biroului Politic Național al PNL a decis miercuri să o propună pe Cristina Trăilă, vicepreședinta PNL secotr 5, pentru funcția de secretar general al Guvernului, au declarat, pentru HotNews.ro, surse politice. Cristina Trăilă, care a ratat intrarea

Înot: La o zi după ce a fost premiat în cadrul Galei News.ro, David Popovici a câştigat o medalie de aur la Naţionalele de la Otopeni

News.ro acum 8 ore
David Popovici a câştigat, miercuri, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot de la Otopeni. Popvici, legitimat la CS Dinamo, a parcurs cei 50 de metri în 21.83. Pe locul doi s-a clasat Patrick Sebastian Dinu (

Ilie Bolojan susține proiectul de lege privind pensiile magistraților: „Nu ne mai putem pensiona magistrații la 47, la 50 de ani”

HotNews acum 3 ore
Președintele interimar Ilie Bolojan consideră că magistrații nu ar trebui să se mai pensioneze la 47 sau 50 de ani, când, spune el, aceștia sunt la maturitatea vârstei profesionale. „Eu, fără niciun fel de tentă populistă, am spus-o încă de anul tre

Vremea

București
acum

joi

2°/14°
vin.

0°/12°
sâm.

5°/10°
dum.

7°/15°
Iasi
acum

joi

-0°/6°
vin.

-1°/8°
sâm.

2°/11°
dum.

3°/16°
Constanta
acum

joi

0°/12°
vin.

0°/7°
sâm.

4°/10°
dum.

4°/10°
Cluj-Napoca
acum

joi

-0°/6°
vin.

-0°/6°
sâm.

4°/9°
dum.

3°/15°
Timisoara
acum

-1°
joi

-1°/11°
vin.

1°/14°
sâm.

7°/15°
dum.

5°/18°