Graficul impus de autorităţile locale în ceea ce priveşte construcţia Aeroportului Internaţional Braşov - Ghimbav este depăşit cu două-trei luni, a afirmat, ieri, consilierul judeţean Iancu Vespasian, care a recunoscut că „acum suntem abia la nivelul lunii iunie”. Societatea AIBG Braşov încă se luptă cu birocraţia românească pentru a intra în posesia terenului pe care va fi construit aeroportul, problemele fiind legate de o suprafaţă de 40 de hectare care trebuie transferată de la ADS.
Aceasta în condiţiile în care, mâine, reprezentanţii Intelcan Canada se vor întâlni cu instituţiile financiare pentru a discuta detaliile financiare ale creditelor care vor fi contractate pentru demararea lucrărilor la aeroport. „Deocamdată noi nu avem mai nimic ce să prezentăm instituţiilor financiare, terenul fiind foarte important pentru obţinerea finanţării”, a spus Ronald Weissberger (foto), preşedintele Intelcan, care a adăugat că mâine vor începe, practic, negocierile informale cu băncile interesate de finanţarea proiectului. „Negocierile formale vor începe când noi vom putea prezenta toate documentele – cele privind terenul pe care se va construi aeroportul, precum şi documentele de scutire de taxe vamale pentru materia primă din import sau scutirea de la plata TVA”, a mai afirmat Weissberger.
Deşi se părea că cei de la Administraţia Domeniilor Statului, care deţin o mare parte din terenurile pe care se va construi aeroportul, nu vor avea nevoie de prea mult timp pentru a emite o decizie de cedare a suprafeţei solicitate, se pare că aceştia au condiţionat predarea terenului „strict pentru construirea aeroportului”, iar Consiliul Local Ghimbav de-abia a demarat realizarea Planului Urbanistic Zonal.
În aceste condiţii, este foarte posibil ca lucrările de construire a aeroportului să înceapă abia în luna decembrie a acestui an, sau chiar la începutul anului vi