Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Termopane interzise in centrul istoric al Bistritei

Publicat in HotNews, marți 5 septembrie 2006 ·

Tamplaria din lemn va lua locul geamurilor si usilor din aluminiu sau termopan cu care sunt dotate cladirile din centrul istoric al municipiului Bistrita pentru ca perimetrul sa semene cat mai mult cu un burg sasesc de la inceputul secolului. Cei care nu se vor conforma noilor reguli, pe care Consiliul Local le va adopta in sedinta ordinara de joi, vor fi amendati cu sume de pana la 2.000 RON.

Conform proiectului de hotarare, initiat de primarul Vasile Moldovan, proprietarii imobilelor din zona vor fi obligati ca, in termen de 2 ani de la data adoptarii hotararii CL, sa aiba doar tamplarie de lemn, pe baza unei autorizatii de construire emisa de municipalitate.

Totodata, Moldovan a declarat ca incepand cu data mentionata accesul auto in Zona pietonala Liviu Rebreanu va fi permis numai pentru riverani, masinile de interventie, de intretinere, a furnizorilor de utilitati si masinile de aprovizionare ale agentilor economici din perimetrul respectiv.

Accesul riveranilor in zona se va face pe baza unui un autocolant de culoare verde distribuit de Primarie, pe care va fi inscrisa perioada de vala-bilitate, emitentul si data emiterii. Masinile nu vor mai putea fi, insa, parcate pe domeniul public din fata imobilelor situate in zona.

Tot incepand cu aceeasi data in centrul istoric nu se vor mai accepta activitati de productie si de comert en-gros, iar unitatile de alimentatie publica nu vor putea prepara alimentele in zona teraselor stradale.

De asemenea, administratia locala va stabili zonele din spatiul public al pietonalului, locatiile care vor fi amenajate ca spatii comerciale, modul de amenajare a teraselor, modelul panourilor, al corpurilor de reclama, precum si al mobilierului urban, respectiv mese, scaune, parasolare, copertine, jardiniere, cosuri de gunoi.

In zona se va permite, insa, comertul stradal sezonier de alime

Articolul in HotNews >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Laszlo Dioszegi a făcut anunțul: Dorinel Munteanu, OUT de la Sepsi!

Gazeta Sporturilor acum o ora
Laszlo Dioszegi, patronul celor de la Sepsi, a anunțat că a reziliat contractul cu Dorinel Munteanu.

Pana de curent în Spania și Portugalia. UE nu ridică nivelul de alertă cibernetică, anunță DNSC

HotNews acum 2 ore
Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) anunță că nu a fost confirmată existența unui atac cibernetic care să fi vizat rețelele de electricitate din Spania, Portugalia și regiuni din Franța, astfel că nu a fost ridicat nivelul de aler

Vladimir Putin anunță un armistițiu de Ziua Victoriei: „Toate acțiunile militare vor înceta”

HotNews acum 6 ore
Președintele rus Vladimir Putin anunță luni un armistiţiu „umanitar” în Ucraina, între 8 și 11 mai, cu ocazia aniversării Zilei Victoriei, sărbătoarea care comemorează victoria asupra Germaniei naziste, transmite agenția rusă TASS. „Pe baza consider

VIDEO Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, în lacrimi după ce moţiunea simplă împotriva sa a fost adoptată de Senat: „E o nedreptate”

HotNews acum 3 ore
Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a declarat luni, după ce moţiunea simplă împotriva sa, depusă de AUR, SOS și POT, a fost adoptată de Senat, că este vorba doar de „matematică parlamentară pură”. „Consider că munca pe care am depus-o este cu

Valeria Herdea, schimbată de la conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Cine este noul șef al CNAS

HotNews acum 2 ore
Valeria Herdea, medicul care a condus Casa Națională de Asigurări de Sănătate începând din ianuarie 2024, a fost revocată astăzi din funcție, printr-o decizie a premierului Marcel Ciolacu, publicată în Monitorul Oficial. Noul președinte al CNAS este

Informații despre pana de curent masivă DNSC nu confirmă un atac cibernetic sau un incident cibernetic transfrontalier

Ziua Constanta acum o ora
Directoratul Național de Securitate Cibernetică nu confirmă existența unui atac cibernetic sau a unui incident cibernetic transfrontalier, a precizat, în această după-amiază, DNSC, referitor la pana de curent care a afectat mai multe țări, printre c

Guvernul are un nou secretar general. Numirea a fost publicată în Monitorul Oficial

HotNews acum o ora
Cristina Trăilă (PNL) a fost numită, luni, de premierul Marcel Ciolacu, în funcţia de secretar general al Guvernului, cu rang de ministru. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial, informează News.ro. Premierul a semnat decizia privind numirea

Conclavul se întruneşte la 7 mai pentru a alege un nou papă, anunţă Vaticanul

News.ro acum 6 ore
Cei 135 de cardinali electori urmează să se întrunească începând de la 7 mai în Conclav, în Capela Sixtină, pentru a alege un nou Suveran Pontif, anunţă luni Vaticanul, la două zile după funeraliile Papei Francisc, relatează AFP. (Vom reveni)

„Ai Aflat! cu Ionuț Cristache” începe marți, 29 aprilie, de la ora 15.00, live pe Gândul. Invitat: Marius Tucă

Cancan acum o ora
Invitatul emisiunii este Marius Tucă, jurnalist. Emisiunea poate fi urmărită pe Facebook și YouTube Gândul.

Caz halucinant de SCLAVIE la o fermă din Prahova. Șapte persoane ținute în bărăci fără apă și curent / Lucrau câte 12-17 ore zilnic

Gandul acum 4 ore
Caz halucinant de sclavie la o fermă din Prahova! În concret, șapte persoane au fost obligate să muncească la o fermă din județul Prahova, fără să fie plătite corespunzător. Acestea erau ținute în bărăci fără apă și curent și puse să lucreze câte 12

Vremea

București
acum

15°
lun.

5°/18°
mar.

3°/19°
mie.

9°/22°
joi

13°/25°
Iasi
acum

14°
lun.

4°/19°
mar.

4°/21°
mie.

12°/24°
joi

14°/22°
Constanta
acum

lun.

5°/14°
mar.

5°/12°
mie.

7°/14°
joi

10°/16°
Cluj-Napoca
acum

18°
lun.

6°/19°
mar.

7°/19°
mie.

10°/21°
joi

11°/20°
Timisoara
acum

20°
lun.

10°/21°
mar.

9°/21°
mie.

10°/23°
joi

12°/23°