Firmele româneşti care activează în domeniul IT&C din România, dar şi absolvenţii unor facultăţi de profil din domeniu, se pot înscrie deja pentru participarea la CeBit, cel mai mare târg din lume destinat industriei IT&C, care se va desfăşura la Hanovra, în perioada 15-21 martie 2007.
Pentru a stimula participarea firmelor româneşti, Ministerul Economiei şi Comerţului oferă o serie de facilităţi celor interesaţi. „Ministerul Economiei şi Comerţului a organizat un stand naţional pe o suprafaţă de 300 mp, în hala de outsourcing. De asemenea, se asigură finanţarea. Astfel, Ministerul plăteşte costul chiriei pentru spaţiu, suportă integral costurile legate de construcţia standului, transportul mostrelor şi jumătate din costul de transport al unei persoane pe fiecare firmă participantă la stand. În acest sens, noi intenţionăm să popularizăm acest eveniment şi în alte oraşe: Timişoara, Cluj sau Iaşi. Este vorba de marile centre universitare, aşa cum este Braşovul, unde numărul de absolvenţi ai specializărilor tehnice este mare. Târgul poate fi vizitat şi de aceştia, pentru că au şansa să ia contact cu firmele din afară. În acest sens se pot organiza parteneriate cu universităţile, în vederea asigurării participării la acest târg”, afirmă Luminiţa Constantin, reprezentantul în România al Târgului CeBit.
Organizatorii CeBit 2007 aşteaptă 6.200 de firme participante. La acestea se vor adăuga alţi 500 de mii de vizitatori din întreaga lume. În ultimii 10 ani, România a fost o prezenţă constantă la acest târg, pentru 2007 mizându-se pe 42 de firme. Firmele româneşti care activează în domeniul IT&C din România, dar şi absolvenţii unor facultăţi de profil din domeniu, se pot înscrie deja pentru participarea la CeBit, cel mai mare târg din lume destinat industriei IT&C, care se va desfăşura la Hanovra, în perioada 15-21 martie 2007.
Pentru a stimula participarea