Conducerea Complexului Energetic Rovinari (CER) încearcă să convingă sindicatele din unitate să renunţe la greva de mâine, pentru a evita pierderile care sunt estimate la zeci de milioane de lei zilnic, în cazul opririi lucrului.
Administraţia Complexului Energetic de la Rovinari este hotărâtă să determine sindicatele să renunţe la greva generală programată pentru mâine, începând cu ora 7.00. Într-un comunicat remis presei, conducerea Complexului Energetic de la Rovinari, în frunte cu directorul Departamentului de resurse umane - legislaţie, Ion Stanciu, pledează pentru folosirea negocierilor ca instrument de luptă sindicală şi renunţarea la greva generală: „Conducerea Complexului Energetic Rovinari SA face apel atât la Federaţia Naţională Mine-Energie şi la cele două sindicate reprezentative - Sindicatul Minerul EMC Rovinari şi Sindicatul Liber Energia Rovinari - pentru a continua negocierile, cât şi la autorităţile statului implicate în acest conflict, în vederea soluţionării diferendului respectiv. Pagubele produse de întreruperea lucrului sunt foarte mari, astfel că prin reducerea a 2/3 din capacitatea energetică a termocentralei se produc perturbări serioase în sistemul energetic şi pierderi materiale pentru complex, în valoare de zeci de milioane de lei zilnic. De asemenea, oprirea utilajelor în cariere conduce la perturbări serioase în asigurarea cărbunelui energetic în această perioadă“, se menţionează în comunicatul semnat de directorul de resurse umane al CE Rovinari.
Directorul CE Rovinari nu vrea grevă
Noul director al Complexului Energetic Rovinari, Laurenţiu Ciurel, a declarat că va încerca să convingă sindicatele să nu mai facă grevă, pentru a nu apărea pagube în sistemul energetic: „Voi încerca să le explic că trecerea la Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului nu va însemna neapărat privatizare şi, i