Discuţiile purtate ieri de preşedintele Băsescu cu partidele parlamentare au scos în evidenţă criza politică şi tensiunile dintre formaţiunile politice, în contextul în care varianta alegerilor anticipate pare tot mai îndepărtată.
Preşedintele Traian Băsescu a invitat ieri la Palatul Cotroceni partidele parlamentare, pentru consultări pe tema creării unui nou guvern, bazat pe o majoritate parlamentară stabilă şi transparentă.
PSD ori face guvernul, ori stă în opoziţie
PSD l-a anunţat pe preşedintele Băsescu de intenţia formaţiunii de a rămâne în opoziţie, fără să sprijine actualul guvern sau pe oricare altul în care nu ar apărea formaţiunea lui Mircea Geoană.
Discuţiile n-au ieşit din cadrul formulei anunţate iniţial de şeful statului - schimbarea lui Călin Popescu Tăriceanu şi constituirea unui guvern PNL-PD-PLD. Social-democraţii i-au comunicat preşedintelui că nu sunt dispuşi să susţină un guvern al fostei alianţe, avertizându-l chiar pe şeful statului că liberalii nu sunt de acord cu o asemenea formulă. Întrebaţi de preşedinte care ar fi, în opinia lor, formula cea mai bună pentru un guvern stabil, social-democraţii au susţinut că ei ar fi cei mai potriviţi pentru o asemenea guvernare, în contextul în care au obţinut cel mai mare număr de voturi la alegerile din 2004, dar şi pentru că actualul cabinet al premierului Tăriceanu ar fi „foarte slab“.
PNL nu pleacă de la guvernare
Delegaţia PNL, condusă de Crin Antonescu, a stat doar zece minute la întâlnirea cu Traian Băsescu, iar discuţiile dintre preşedinte şi liberali au depăşit cu greu stadiul acuzaţiilor reciproce. Şeful statului le-a reproşat liberalilor că actualul executiv este foarte slab, iar reprezentanţii PNL au susţinut că preşedintele îşi depăşeşte atribuţiile constituţionale, cerând un nou guvern, deşi există unul în funcţie, care nu are de gân