Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Samsung va investi 3,5 mld. $ intr-o fabrica de cipuri din Texas

Publicat in Curierul, luni 18 iunie 2007 ·

Samsung Electronics, cel mai mare producator de cipuri la nivel mondial, va investi 3,5 miliarde dolari, pana in 2008, pentru modernizarea unei fabrici pe care o detine de zece ani in Statele Unite.

Grupul sud-coreean a prezentat vineri o noua linie de productie pentru cipuri NAND de memorie flash, a carei constructie a inceput in 2006, la fabrica din Texas.

Noile cipuri vor intra in componenta playerelor muzicale, a telefoanelor mobile si a camerelor foto digitale.

Producatorii mondiali au fost afectati serios anul trecut de scaderea preturilor pentru alte tipuri de cipuri, DRAM, ca urmare a ofertei mari, dar preturile cipurilor NAND au urcat, iar cererea este in crestere.

Compania rivala Hynix Semiconductor intentioneaza sa creasca productia de cipuri NAND in detrimentul celei de dispozitive DRAM.

Planuri similare are si compania japoneza Toshiba, care vrea sa-si extinda capacitatea de productie cu 70%, pana la jumatatea anului 2008. Samsung este lider de piata in cazul ambelor tipuri de cipuri.

Hynix este pe locul al doilea in privinta productiei de cipuri DRAM, in timp ce Toshiba ocupa aceeasi pozitie in cazul cipurilor NAND.

"Samsung se concentreaza inca pe productia DRAM, dar trebuie sa se dezvolte si in domeniul NAND, ca urmare a politicii de dezvoltare agresiva adoptata de Toshiba", a spus Jay Kim, analist la Hyundai Securities.

Noua linie de fabricatie de la fabrica din Texas va intra in exploatare in a doua jumatate a acestui an, iar productia va ajunge la maximum 60.000 de dispozitive NAND pe luna, pana in 2008.

Fabrica din Texas este singura unitate Samsung de productie a semiconductorilor din afara Coreei de Sud, unde se realizeaza in prezent numai cipuri DRAM, care intra in componenta computerelor personale.

Analistii anticipeaza ca

cipurile NAND vor alimenta redresarea profiturilor prod

Articolul in Curierul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

CFR SA Un tren a lovit un camion încărcat cu lemne! Circulație feroviară închisă temporar între stațiile Făget și Margina

Ziua Constanta acum o ora
Compania Națională de Căi Ferate “CFR” SA informează că, traficul feroviar a fost închis pe distanța Făget - Margina, ca urmare a unui incident rutier produs la trecerea la nivel cu calea ferată de la km 41+400, semnalizată cu Indicator Rutier, unde

Cod galben și portocaliu de instabilitate atmosferică în județele Constanța și Tulcea. Anunțul ANM

Ziua Constanta acum o ora
Meteorologii din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie au emis un cod galben de instabilitate atmosferică în perioada 17 iulie 2025, ora 12.00 - 18 iulie 2025, ora 03.00. În Transilvania, Moldova, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte

Elena Udrea află dacă va ieși din închisoare. Decizia Tribunalului Prahova, așteptată azi

HotNews acum 4 ore
Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, condamnată la 6 ani de închisoare în dosarul Gala Bute, așteaptă să afle decizia pe care o va lua Tribunalul Prahova, care judecă joi contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie privind libera

Legea care abilitează Guvernul să emită ordonanțe, promulgată de Nicușor Dan

Mediafax acum 8 minute
Prin semnarea acestui decret, legea adoptată de Parlament devine operațională și conferă Executivului competența de a emite ordonanțe în domeniile stabilite prin lege. Conform actului normativ, Executivul va avea autoritatea să reglementeze în următ

Departamentul Justiției din Statele Unite a concediat-o pe fiica fostului director FBI, James Comey

Ziua Constanta acum 18 minute
Departamentul Justiției din Statele Unite a concediat-o pe fiica cea mai mare a fostului director al FBI (Biroul Federal de Investigații) James Comey, au afirmat miercuri două surse bine informate ale agenției Reuters, care au solicitat anonimatul.

CCR analizează sesizarea președintelui Nicușor Dan privind legea de combatere a antisemitismului și xenofobiei

Ziua Constanta acum 3 ore
Curtea Constituțională a României dezbate, joi, sesizarea președintelui Nicușor Dan în legătură cu Legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei, scrie Agerpres. Șeful statului a trimis Curții Constituționale o sesizare

VIDEO „Ne-a lovit o tragedie”: Zeci de oameni uciși de un incendiu la un centru comercial din Irak

HotNews acum o ora
Aproximativ 50 de persoane au murit în incendiul care a avut loc în cursul nopții, potrivit guvernatorului regiunii Wasit, Mohammed Jameel Al-Mayahi, potrivit CNN. Oficiali medicali citați de agenția de presă AFP au declarat că 55 de persoane au mur

Primul caz fatal în 13 ani în România Un bărbat din Iași a murit de rabie după ce a fost mușcat de un câine fără stăpân!

Ziua Constanta acum o ora
Un bărbat de 44 ani din județul Iași a fost mușcat de un câine fără stăpân și a murit de rabie. Diagnosticul a fost confirmat de analizele de laborator.Acesta este primul caz de rabie soldat cu deces, înregistrat la noi în ultimii 13 ani. Starea băr

E „ziua Justin” la Electric Castle!

HotNews acum 37 minute
Prima ploaie, primele 35.000 de fotografii la panou, la literele EC de lângă castel sau, de anul acesta, și „la rață”, primele recorduri de pași de dans pentru fiecare participant – Electric Castle a început în ritmuri rock, techno și house! Astăzi,

Peste un sfert din locuitorii Austriei sunt imigranţi sau copii de imigranţi

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Populaţia Austriei, de 9 milioane de locuitori, creşte exclusiv datorită imigraţiei, care reprezintă acum 27,8% din total şi a crescut cu 38,4% în ultimul deceniu, a anunţat miercuri Oficiul Naţional

Vremea

București
acum

26°
joi

19°/32°
vin.

14°/30°
sâm.

17°/31°
dum.

20°/36°
Iasi
acum

24°
joi

19°/28°
vin.

15°/23°
sâm.

13°/28°
dum.

16°/32°
Constanta
acum

28°
joi

20°/28°
vin.

18°/28°
sâm.

20°/28°
dum.

22°/28°
Cluj-Napoca
acum

21°
joi

15°/22°
vin.

13°/23°
sâm.

14°/27°
dum.

18°/31°
Timisoara
acum

21°
joi

15°/21°
vin.

13°/27°
sâm.

15°/32°
dum.

19°/37°