Senatul Universităţii „Constantin Brâncuşi“ l-a revocat din funcţie pe prorectorul Vasile Popeangă, după ce o comisie de anchetă a constatat că acesta a încălcat Codul Etic al instituţiei.
Gorj. Vasile Popeangă, prorector la Universitatea de stat „Constantin Brâncuşi“ din Târgu Jiu, a fost revocat din funcţie. Propunerea făcută de comisia care l-a anchetat pe prorectorul Popeangă, de a-l exclude din conducerea instituţiei, a fost luată în calcul de membrii Senatului Universităţii „Constantin Brâncuşi“. În ultima şedinţă, care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute, membrii Senatului au votat în majoritate pentru plecarea lui Popeangă din fruntea universităţii. Din cei 22 de participanţi, 20 au votat pentru revocarea prorectorului, două voturi fiind împotrivă.
Înlocuit cu Sorinel Ghimişi
O comisie de anchetă a stabilit într-un raport că Vasile Popeangă a încălcat Codul Etic al Universităţii şi a adus grave prejudicii de imagine instituţiei aflate în pragul organizării admiterii. Prorectorul l-a atacat atât pe şeful său direct, rectorul Adrian Gorun, cât şi pe o parte dintre colegi, acuzând stilul prea dur al celui care se află în fruntea universităţii. Gestul i-a fost fatal lui Popeangă, rămas în prezent fără funcţia de conducere. În locul celui revocat, Senatul a aprobat numirea lui Sorinel Ghimişi, fost prorector coordonator. Cu toate că a declarat că nu va acţiona în instanţă instituţia din care face parte, dacă va fi dat afară, Vasile Popeangă are posibilitatea de a se adresa instanţei, pentru a-şi recâştiga funcţia. Într-o situaţie asemănătoare s-a aflat şi Gheorghe Caralicea Mărculescu, fostul director al Colegiului Pedagogic, dat afară şi repus în drepturi de judecători.
Raport pentru Morega
Tot în ultima şedinţă a Senatului Universităţii „Constantin Brâncuşi“ a fost pusă în discuţie şi soarta