Fără daune morale, deoarece orice investiţie este un risc. Aşa a motivat ieri instanţa sentinţa in controversatul caz FNI, prin care judecătorul a decis ca investitorii FNI să primească despăgubiri nu mai mari decăt cuantumul sumelor investite.
Fără daune morale, deoarece orice investiţie este un risc. Aşa a motivat ieri instanţa sentinţa in controversatul caz FNI, prin care judecătorul a decis ca investitorii FNI să primească despăgubiri nu mai mari decăt cuantumul sumelor investite.
Tribunalul Bucureşti a făcut ieri publică motivarea sentinţei din dosarul privind prăbuşirea Fondului Naţional de Investiţii (FNI). In motivare se arată că nu acordă daune morale investitorilor, deoarece investirea la un fond mutual prezintă din start riscuri şi, implicit, asumarea riscului falimentului.
IMBOGĂŢIRE FĂRĂ JUSTĂ CAUZĂ. Judecătorul de la Tribunalul Bucureşti - cel care a condamnat-o pe Ioana Maria Vlas la 13 ani de inchisoare - subliniază că privitor la despăgubirile materiale acordate investitorilor FNI, cuantumul lor "nu poate depăşi pe cel al sumelor iniţial investite, avănd in vedere că valoarea unităţii de fond anunţată de SOV Invest nu avea nici o bază reală şi deci s-ar ajunge la o imbogăţire fără justă cauză".
DE LA AVAS. Magistratul a mai decis ca AVAS, in calitate de succesor in drepturi şi obligaţii al CEC-ului, să se "subroge" CEC-ului şi l-a obligat, in baza contractului de fidejusiune-cauţiune, la plata de despăgubiri către păgubiţii care s-au constituit in proces părţi civile. AVAS urmează să fie despăgubit de inculpaţi şi de părţile responsabile civilmente cu sumele plătite in baza contractului de fidejusiune-cauţiune, precum şi ca urmare a prejudiciului suferit de CEC, in urma raportului cu FNI şi SC SOV Invest SA, se precizează in motivare.
INCULPAŢII PLĂTITORI. La data de 20 martie a.c., Io