Jucătorii Rapidului vor da piept în această seară cu Dinamo, în Supercupa României, liniştiţi de antrenorul Cristiano Bergodi, care le-a transmis că, în cazul unui eşec, va lua toată vina asupra sa. Bergodi a admis că Rapidul porneşte cu şansa a doua în meciul cu Dinamo, având în vedere că echipa nu este încă sută la sută pusă la punct, însă îşi doreşte victoria pentru palmaresul său, chiar dacă patronul Copos a declarat că nu este interesat de trofeu. „Rapidul este pregătit aşa cum se poate având în vedere că avem doar o lună de la reunire.
Cu siguranţă nu suntem pregătiţi în proporţie de sută la sută. Timpul a fost scurt de când am ajuns aici, este normal să nu fim sută la sută, dar sper că echipa va face un meci bun. Poate că nu este importantă Supercupa pentru Copos, pentru că este obişnuit, dar pentru mine este importantă, deoarece sunt nou aici şi este important să fac un meci bun în faţa suporterilor. Responsabilitatea pentru meciul de mâine (azi n.r.) este a mea, iar pentru rezultat este tot a mea. Băieţii trebuie să fie liniştiţi şi să dea totul pentru rezultat”, a afirmat Bergodi. La rândul lor, jucătorii rapidişti spun că, în ciuda nepăsării patronului, vor Supercupa pentru ei şi pentru satisfacţia de a câştiga un meci cu Dinamo.
„Dacă domnul Copos a spus că nu îl interesează Supercupa, e părerea dânsului, pe noi ne interesează. S-a tot spus că Rapid pleacă cu şansa a doua în Supercupă, că cei de la Dinamo sunt mai buni, dar asta vom vedea pe teren. E o finală, dar totul se rezumă la dorinţa fiecăruia de a câştiga şi de atitudinea noastră”, a spus fundaşul Marius Constantin. „Normal că ne interesează Supercupa, pentru că este totuşi un trofeu. Este un meci important, un meci cu ambiţii, pentru că adversarul nostru e Dinamo şi ne dorim foarte mult să câştigăm acest meci”, a completat şi Buga. De cealaltă parte, antrenorul dinamoviştilor, Mirc