Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Reteaua Sensiblu va creste cu 20 de farmacii anual

Publicat in Wall-Street.ro, joi 15 noiembrie 2007 ·

A&D Pharma, grupul olandez care detine lantul de farmacii Sensiblu si distribuitorul de medicamente Mediplus, planuieste o extindere anuala de pana la 12% a retelei sale de farmacii, echivalentul a aproximativ 20 de farmacii, in scopul optimizarii operatiunilor si concentrarii pe unitatile performante, potrivit declaratiilor directorului executiv, Dragos Dinu.

Piata farmaceutica va inregistra o crestere semnificativa, alimentata, in principal, majorarile salariilor care duc la imbunatatirea fondului asigurarilor de sanatate, conform estimarilor lui Dinu.

Anul acesta, compania a inchis doua farmacii din cadrul unor mall-uri si a relocat alte 20, pe fondul rezultatelor slabe inregistrate de catre acestea.

“Expansiunea mall-urilor a reusit sa produca o oarecare efervescenta pe piata de profil, ele oferind o oferta globala pentru segmentul de retail. Farmaciile pe care le-am inchis nu au putut sa fie relocate pentru ca nu detineau licenta”, a explicat Dinu.

Pe viitor, compania intentioneaza sa-si extinda lantul de farmacii si in mediul rural, insa numai dupa ce campania Ministerului Sanatatii de a infiinta 50 de noi centre de medicina primara va fi implementat.

Deocamdata, proiectul nu poate fi pus in aplicare din cauza lipsei de medici prescriptori si a distantelor mari pe care cetateanul este nevoit sa le parcurga pana la cea mai apropiata farmacie, potrivit aprecierilor directorului executiv al A&D Pharma.

Sensiblu, divizie a grupului A&D Pharma si cel mai mare retailer farmaceutic din Romania, a raportat, in primele sase luni ale acestui an, o cifra de afaceri de 56,2 milioane de euro, in crestere cu 35% fata de 2006.

Rezultatele obtinute au consolidat pozitia de lider pe piata distributiei de produse farmaceutice cu amanuntul, numarul cumparaturilor efectuate prin intermediul cardului de fidelitate majorandu-se cu 14%,

Articolul in Wall-Street.ro >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Pensionarii au primit o pensie mai mare în ultimul trimestru din 2024, cu 12,2% mai mult

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pensionarii au primit cu 12,2% mai mulţi bani în ultimul trimestru din 2024, comparativ cu trimestrul precedent, potrivit datelor publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS). În trimestrul IV din 2024, pensia medie lunară în Români

BREAKING NEWS Percheziţii la mercenari ai lui Potra

Wall-Street.ro acum 2 ore
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie efectuează, vineri, percheziţii domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracţiuni deosebit de grave la adresa ordinii publice şi securităţii naţionale. Anc

Contestații împotriva lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan, discutate azi de CCR

HotNews acum o ora
Două noi contestaţi vizând candidaturile lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan au fost depuse la Curtea Constituţională, care se întruneşte în şedinţă vineri, de la ora 12.00, pentru a le analiza. „Şedinţa de judecată a Curţii Constituţionale privind co

INS: În ianuarie 2025, salariul mediu net a scăzut cu 5,6%, față de decembrie 2024

Capital acum o ora
Salariul mediu net în ianuarie 2025 a fost de 5.328 lei, cu 317 lei mai puțin decât în decembrie 2024, adică o scădere de 5,6%, potrivit datelor de la Institutul Național de Statistică (INS).

Percheziţii într-un dosar penal privind acţiuni împotriva ordinii constituţionale

HotNews acum 3 ore
Parchetul ICCJ a anunţat că vineri au loc percheziţii domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracţiuni deosebit de grave la adresa ordinii publice şi securităţii naţionale, conform News.ro. „Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă

Camera Deputaților alocă 7 milioane de lei pentru cazare în străinătate și bilete de avion

Adevarul acum o ora
Camera Deputaților intenționează să încheie un acord-cadru pentru achiziția de servicii de transport aerian internațional și cazare la hoteluri în afara țării, valoarea totală estimată a contractului ridicându-se la 7 milioane de lei.

Ziua Mondială a Rinichiului: Societatea Română de Nefrologie cere continuarea prioritizării diagnosticului și tratamentului pentru Boala Cronică de Rinichi

Wall-Street.ro acum o ora
București, 13 martie 2025 – Cu ocazia Zilei Mondiale a Rinichiului, sărbătorită anual în cea de-a doua zi de joi a lunii martie, Societatea Română de Nefrologie face un apel pentru continuarea prioritizării diagnosticului și tratamentului precoce al

VIDEO Cisterna GPL blocată în Pasajul Unirii. Băluță: O faptă similară unui atentat terorist

Wall-Street.ro acum 2 ore
O cisternă încărcată cu GPL s-a oprit într-una din porţile de gabarit ale Pasajului Unirii, în noaptea de joi spre vineri, iar circulaţia rutieră în zonă a fost oprită temporar. Incidentul s-a petrecut la Pasajul Unirii, pe sensul dinspre bulevardul

Veaceslav Platon a fost reținut în Marea Britanie și va fi extrădat în Republica Moldova. Fugarul are de ispășit 20 de ani de închisoare

Libertatea acum 51 minute
Procuratura Generală din Republica Moldova a anunțat vineri, 14 martie, că fugarul Veaceslav Platon a fost reținut în Marea Britanie și vor începe procedurile de extrădare în țara condusă de Maia Sandu.

JD Vance, huiduit la un concert din Washington. „Ați distrus acest loc!” VIDEO

HotNews acum o ora
Vicepreședintele SUA, JD Vance, a fost huiduit de public după ce și-a făcut apariția, joi seară, la un concert al Orchestrei Simfonice Naționale la Kennedy Center din Washington, o instituție preluată recent de sustinățori ai președintelui Donald Tr

Vremea

București
acum

18°
vin.

12°/21°
sâm.

14°/24°
dum.

14°/21°
lun.

4°/14°
Iasi
acum

20°
vin.

13°/21°
sâm.

12°/23°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
Constanta
acum

20°
vin.

11°/20°
sâm.

12°/21°
dum.

14°/18°
lun.

5°/13°
Cluj-Napoca
acum

17°
vin.

9°/17°
sâm.

10°/22°
dum.

6°/16°
lun.

-1°/7°
Timisoara
acum

18°
vin.

10°/19°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/13°
lun.

1°/9°