Numărul personalului din industria de apărare ar putea scădea anul viitor cu peste 1.000 de angajaţi, se arată într-un proiect de Hotărâre de Guvern elaborat de Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS).
În acest an, prin Hotărârea de Guvern nr. 211/2007, numărul mediu maxim de salariaţi din industria de apărare a fost stabilit la 2.625, urmând ca, anul viitor, numărul personalului să scadă la 1.600, din care 1.500 de salariaţi va avea compania Romarm şi 100 societatea Avioane Craiova. În nota de fundamentare a actului normativ se arată că „acest număr de personal este strict necesar pentru desfăşurarea activităţilor de restructurare şi privatizare, precum şi pentru paza şi administrarea patrimoniului”.
Impactul bugetar al diminuării numărului de salariaţi din industria de apărare este de 30 de milioane de lei, sumă prevăzută în proiectul de buget pentru 2008 la capitolul „Alte transferuri”.
Proiectul de hotărâre corelează numărul mediu de personal cu resursele financiare disponibile. „În acest fel se asigură posibilitatea plăţii drepturilor salariale ale personalului care efectuează activităţi de întreţinere, reparaţii, pază, conservare a patrimoniului şi administrative aferente anului 2008”, se mai arată în nota de fundamentare. AVAS este acţionar direct la Romarm, care include şi cele două fabrici din Cugir, Avioane Craiova, IAR Ghimbav, Uzina Mecanică Orăştie şi Romaero. Numărul personalului din industria de apărare ar putea scădea anul viitor cu peste 1.000 de angajaţi, se arată într-un proiect de Hotărâre de Guvern elaborat de Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS).
În acest an, prin Hotărârea de Guvern nr. 211/2007, numărul mediu maxim de salariaţi din industria de apărare a fost stabilit la 2.625, urmând ca, anul viitor, numărul personalului să scadă la 1.600, din care 1.500 de salariaţi va avea