Pentru că în ultima perioadă s-a ocupat mai mult de viaţa sa personală decât de treburile ţării, preşedintele Nicolas Sarkozy a început să se confrunte cu o scădere a popularităţii. Aşa că s-a hotărât să apară în faţa ziariştilor, într-o conferinţă de presă fluviu, şi a vorbit despre toate domeniile pe care le putea aborda. „Am fost ales pentru că am promis schimbarea în profunzime, o adevărată ruptură”, a început Sarzoky discursul în faţa celor 600 de jurnalişti acreditaţi la Elysée pentru această ocazie.
Preşedintele, care a răspuns până şi întrebărilor legate de viaţa sa personală, a evocat din nou „politica de civilizare”, trecerea la o asemenea politică urmând să permită Franţei să îşi asume o nouă „renaştere, de care lumea are nevoie“. În aceeaşi conferinţă de presă, Sarkozy a reiterat principiul unei politici a imigraţiei bazate pe cote: „Trebuie să aplicăm politica bazată pe cote, în funcţie de capacităţile de primire, de integrare“. Tot în ceea ce îi priveşte pe imigranţi, liderul francez a declarat că Italia şi Spania au cerut organizarea, împreună cu Franţa, a unor expulzări colective ale străinilor cu situaţie ilegală din cele trei ţări. (Ministrul italian de interne, Giuliano Amato, a afirmat ieri că ţara sa nu organizează expulzări colective ale imigranţilor fără documente corespunzătoare, el reacţionând astfel la declaraţiile lui Sarkozy).
În acest an, liderul francez este hotărât să remodeleze economia Franţei, indiferent de situaţia existentă la nivel internaţional, şi şi-a exprimat speranţa că anul 2008 va reprezenta sfârşitul săptămânii de lucru de 35 de ore. În materie de politică externă, Sarkozy a explicat că vrea înfiinţarea a cinci noi locuri de membru permament în Consiliul de Securitate la ONU. Revenind însă la viaţa sa personală, preşedintele a declarat că relaţia cu Carla Bruni este serioasă, dar că nu un ziar va stabili da