Un stil aparte, apropiat de cel franţuzesc, în genul celebrei Mireille Mathieu... Doamna dr. Ilinca Dumitrescu, pianistă-concertistă, muzicolog, nume de prestigiu al artei interpretative româneşti, ne vorbeşte cu mare drag despre artista atât de apropiată inimii sale.
Un stil aparte, apropiat de cel franţuzesc, în genul celebrei Mireille Mathieu...
Doamna dr. Ilinca Dumitrescu, pianistă-concertistă, muzicolog, nume de prestigiu al artei interpretative româneşti, ne vorbeşte cu mare drag despre artista atât de apropiată inimii sale. “Mihaela Mihai este idolul generaţiei mele: frumoasă, fină, elegantă, inefabilă, de o sensibilitate fremătătoare. Cântul ei reprezenta o notă specială, originală într-o lume a muzicii uşoare ce nu ducea lipsă pe atunci de personalităţi autentice. Cultivată, cu studii muzicale, cu ştiinţa rostirii versului, ea a avut un repertoriu ales, apropiat de multe ori de şansoneta franţuzească. Vibraţia aceea în glas, puterea de a transmite au rămas de neuitat.” Odată cu trecerea anilor, Mihaela Mihai rămâne mereu aceeaşi: “M-am bucurat mult să o reîntâlnesc acum la vârsta maturităţii neschimbată, europeană în înfăţişare şi gândire în luptă permanentă cu sinistre mentalităţi şi persoane din domeniul nostru comun cultural.” Doamna Ilinca Dumitrescu nu s-ar putea opri la o singură piesă preferată din repertoriul Mihaelei Mihai, e aproape imposibil de ales dintre atâtea şlagăre: “Sunt foarte multe, era o epocă atunci, ea a creat un stil.”
UNICĂ. Locul pe care-l ocupă Mihaela Mihai în muzica actuală românească este, la fel ca şi interpreta, unul special: “E un artist peren. Un artist adevărat nu dispare niciodată. O înregistrare a ei oricând este receptată de un om sensibil din orice timp, la fel ca în anii ’60-’70. Eu zic că un lucru valoros în domeniul cultural nu dispare niciodată, nu