PERDANTE ● Kievul şi Tbilisi rămân în faţa uşilor deschise ale NATO
Răspunsul privind primirea MAP a fost negativ pentru Ucraina şi Georgia. Motivul oficial a fost că ele "trebuie să mai facă progrese", ce le vor fi evaluate abia în luna decembrie.
PERDANTE ● Kievul şi Tbilisi rămân în faţa uşilor deschise ale NATO
Răspunsul privind primirea MAP a fost negativ pentru Ucraina şi Georgia. Motivul oficial a fost că ele "trebuie să mai facă progrese", ce le vor fi evaluate abia în luna decembrie.
"NATO salută aspiraţiile de aderare ale Ucrainei şi Georgiei. Am căzut de acord, astăzi, că aceste ţări vor deveni membre NATO". Sub această formulare optimistă a anunţat, ieri, secretarul general al NATO Jaap de Hoop Scheffer, după reuniunea de dimineaţă a Consiliului Nord-Atlantic, refuzul NATO de a le da celor două ţări MAP (planul de pregătire pentru aderarea la Alianţa Nord-Atlantică). MAP este etapa următoare pe calea spre aderare. "Începe o perioadă de angajamente intense la nivel înalt", a mai spus Scgeffer, precizând că miniştrii de Externe ai ţărilor membre vor face o primă evaluare a progreselor celor două ţări aspirante la statutul de membre NATO, abia în luna decembrie. "Ei au autoritatea de a hotărî implementarea MAP în Ucraina şi Georgia", a specificat secretarul general al Alianţei.
OPOZANŢII. Germania şi Franţa au condus, ieri, opoziţia în sânul Alianţei la acordarea MAP Ucrainei şi Georgiei, motivând că "mişcarea ar fi prematură", din moment ce susţinerea publică privind aderarea este mai mică de 30% în Ucraina, iar Georgia nu-şi poate controla toate teritoriile, din cauza conflictelor îngheţate cu separatiştii susţinuţi de Rusia. Cancelarul german, Angela Merkel, şi preşedintele francez, Nicolas Sarkozy, sunt îngrijoraţi, potrivit presei occidentale, că aderarea Ucrainei şi Georgiei la NAT