Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Exista viata dupa Belu si Bitang: Sandra Izbasa, campioana la sol

Publicat in Ziare.com, duminică 6 aprilie 2008 ·

Delegatia Romaniei a incheiat in forta Campionatele Europene de gimnastica feminina de la Clermont-Ferrand, in Franta, cu un bilant de doua medalii de aur, doua de argint si una de bronz. Acest lucru ne demonstreaza inca odata ca gimnastica romaneasca are nume mari si, ca pot exista viata si succese dupa ce antrenorii Belu si Bitang au parasit carma lotului.

Ultimul succes a fost reusit de Sandra Izbasa in finala de la sol, sportiva noastra devenind campioana europeana la acest aparat.

Steliana Nistor a intrat prima in concursul de duminica si a reusit sa castige medalia de argint in finala de la paralele din cadrul Campionatelor Europene.

Sportiva noastra a evoluat a 7-a si a primit din partea juriului un punctaj de 15.800, urcand pe locul al doilea. Ultima in concurs a fost rusoaica Ksenia Semenova care a primit 15.900 si a terminat pe prima pozitie.

Podiumul a fost completat de Dariya Zgoba din Ucraina cu 15.625 de puncte, locul al 3-lea.

In finala de la barna Sandra Izbasa a obtinut tot medalia de argint la egalitate pe locul secund cu Alina Kozich din Ucraina, ambele cu cate 15.450 de puncte. Finala a fost castigata de rusoaica Ksenia Semenova cu 15.950.

Din pacate, Steliana Nistor nu au mai urcat pe podium, desi s-a calificat cu cea mai mare nota in finala. Steliana a incheiat in afara podiumului cu 15.075 si o ratare la exercitiul sau la barna.

Ultima finala cu prezenta romaneasca a fost cea de la sol. Prima a intrat in concurs Anamaria Tamarjan, care a obtinut un punctaj de 14.975 si in final medalia de bronz. Campioana europeana la sol a devenit insa Sandra Izbasa care a concurat impecabil reusind un punctaj de 15.775 si implicit medalia de aur, inaintea britanicei Elisabeth Tweedle (15.525p).

Va reamintim, sambata echipa Romaniei in componenta Sandra Izbasa, Steliana N

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Alertă de tsunami activată după ce un cutremur cu magnitudinea de 7,3 a avut loc în largul coastelor din Alaska

Adevarul acum 25 minute
Un cutremur cu magnitudinea 7,3 s-a produs miercuri seara în largul coastelor peninsulei Alaska. Autoritățile au activat alerta de tsunami, potrivit United States Geological Survey (USGS).

Florin Cîţu: „Multinaţionalele plătesc mai mult decât companiile româneşti.”

Mediafax acum 6 ore
Florin Cîţu a afirmat, în cadrul emisiunii „Ai aflat! cu Ionuţ Cristache”, că multinaţionalele sunt principalii contribuabili la bugetul statului român, atât prin impozitele pe profit, cât şi prin contribuţiile salariale. În acelaşi timp, fostul pre

UPDATE-Uniunea Europeană anunţă un buget de 2.000 de mld. € în perioada 2028-2034, cu mult mai mare decât cel curent, de 1.200 mld. €. Ursula von der Leyen salută ”cel mai ambiţios buget propus vreodată”. Însă bugetul Politicii Agricole Comune scade

News.ro acum 9 ore
Comisia Europeană (CE) a prezentat miercuri o propunere a unui buget aferent perioadei 2028-2034 în valoare de 2.000 de miliarde de euro, mai mare decât cel din perioada precedentă, anunţă comisarul european al Bugetului Piotr Serafin, care prevede

INCENDIU puternic la celebrul festival Tomorrowland. Scena principală a evenimentului a luat foc

Gandul acum 9 ore
Un incendiu puternic a cuprins scena principală a festivalului Tomorrowland, iar pompierii au intervenit de urgență la fața locului pentru a evita extinderea acestuia. Incendiul a cuprins scena principală de la locul de desfășurare a festivalului, î

Vânzări diverse - 17 iulie 2025

Buna ziua Brasov acum 3 ore
În data de 19 şi 20 iulie 2025, de la orele 10:00, vindem bunuri casnice, de birou, mobilier şi altele, la adresa: Braşov, str. Aurel Vlaicu nr. 55. Tel. 0726.746.364.

Cseke Attila, ministrul Dezvoltării: Consolidarea seismică a clădirilor, PRIORITATEA ZERO pentru București

Gandul acum 7 ore
Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, declară că prioritatea în dezvoltare pentru Bucureşti trebuie să fie consolidarea seismică a clădirilor din Capitală. ”Ministerul Dezvoltării are buget record în acest an, chiar şi în climatul economic actual, în

Mercenarii lui Horațiu Potra mai stau o lună în arest, în timp ce liderul grupării este de negăsit

HotNews acum 9 ore
Mandatele de arestare preventivă pe numele a trei mercenari din gruparea condusă de Horațiu Potra au fost prelungite pentru 30 de zile, a dispus miercuri Înalta Curte de Casație și Justiție (IICJ). Este vorba de Ioan Lup, Andrei Florin Lup și Manfre

Grindeanu: Ce-o fi fost în mintea domnului Pîslaru? Să aibă curaj şi să le spună clar românilor dacă domnia sa consideră că proiectele începute nu mai trebuie finalizate. Pentru că din declaraţiile sale aşa pare

G4Media acum 9 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, miercuri, că deja se circulă pe multe dintre tronsoanele de autostradă despre care „unii spun că nu vor mai fi construite”, transmite Agerpr

Marius Tucă Show începe joi, 17 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Ion Cristoiu

Cancan acum 8 ore
Invitatul zilei este Ion Cristoiu, scriitor și publicist. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Țara care a negociat să contribuie la bugetul UE cu 1,6 miliarde de euro mai puțin

HotNews acum 10 ore
Ministrul francez al conturilor publice, Amélie de Montchalin, a anunțat miercuri că Parisul va plăti în 2026 o contribuție mai mică la bugetul Uniunii Europene decât era prevăzut, la o zi după anunțul guvernului cu privire la un plan de economii pe

Vremea

București
acum

19°
joi

18°/33°
vin.

16°/30°
sâm.

18°/31°
dum.

21°/37°
Iasi
acum

19°
joi

18°/29°
vin.

15°/24°
sâm.

14°/29°
dum.

16°/32°
Constanta
acum

19°
joi

19°/28°
vin.

17°/28°
sâm.

20°/27°
dum.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

15°
joi

15°/22°
vin.

13°/23°
sâm.

13°/25°
dum.

16°/32°
Timisoara
acum

13°
joi

12°/19°
vin.

13°/27°
sâm.

15°/33°
dum.

19°/38°