Mirel va fi titular diseară, însă va suporta injecţii înainte, dar şi în pauza meciului, pentru a trece mai uşor peste durerile din zona coastelor.
Rădoi trebuie să strîngă din dinţi din nou ca să poată juca pentru Steaua. Înaintea celui mai important meci din 2008, el suportă dureri îngrozitoare în zona coastelor. Nu s-a antrenat deloc joi şi vineri, iar ieri de dimineaţă a mers din nou la sala de forţă pentru a efectua exerciţii care să-i păstreze tonusul muscular.
Cum durerile n-au dispărut, Mirel va accepta să facă infiltraţii înainte de meci, dar chiar şi în pauza dintre reprize, care îl vor ajuta să fie apt sută la sută la ora de start. “Cu siguranţă, va fi pe teren duminică seara. Nu se pune problema să absenteze. A jucat el cu alte probleme mai delicate, nu va sta pe margine doar pentru o lovitură la coaste”, a spus aseară un oficial al Stelei. Dorinţa lui Mirel de a juca s-a amplificat şi mai mult după ce Goian a fost suspendat, o eventuală absenţă şi a lui însemnînd automat folosirea unui cuplu inedit de fundaşi centrali, Baciu-Ghionea.
A TREIA ACCIDENTARE ÎN RETUR
Dacă în prima parte a sezonului n-a jucat decît în primele 4 runde din cele 19, trebuind să meargă la Bologna pentru refacerea cartilagiului la genunchiul stîng, nici în acest retur Mirel Rădoi n-a scăpat de probleme medicale. Este a 3-a accidentare pe care căpitanul Stelei trebuie să o suporte în decurs de mai puţin de 4 luni. În ianuarie a suferit o întindere musculară, din cauza căreia a stat pe margine 3 săptămîni şi a ratat aproape toate meciurile amicale din pauza competiţională. Apoi, în urmă cu o lună, înaintea partidei cu Gloria Bistriţa, s-a ales cu o contractură care l-a scos din joc pentru două etape.
42% dintre meciurile Stelei din vara lui 2004 şi pînă astăzi, adică 77 din 187, s-au jucat fără Mirel Rădoi pe teren, el absentîn