Un magician al marelui ecran, Woody Allen, şi doi actori seducători, Scarlett Johansson şi Hugh Jackman produc „Bomba zilei“.
Woody Allen nu a fost niciodată zgârcit cu laudele la adresa lui Scarlett Johansson. Considerată de acesta „criminal de sexy“, peste măsură de inteligentă, tânăra actriţă se află pentru a doua oară în distribuţ ia unui film marca Allen, după „Match Point“, care i-a adus nominalizarea la Globul de Aur pentru Cel mai bun rol secundar feminin.
„Nu se aseamănă cu nimeni dinaintea ei, e o actriţă mult mai puternică în toate sensurile, dar găseşti în ea ceva din senzualitatea lui Marilyn Monroe“, compunea Woody Allen un portret al muzei lui, pentru revista „Vogue“. Iar când a început să scrie scenariul pentru „Bomba zilei“ („Scoop“), Allen ştia deja cine va fi aleasa în distribuţie.
Scarlett şi-a dovedit talentul şi puterea de seducţie în producţii precum „Rătăciţi printre cuvinte“, „Match Point“, „Cântec de iubire“, „Dulcele să- rut al Daliei“, iar în 2009 o veţi putea vedea şi în cel de-al treilea film sub bagheta regizorală a lui Woody Allen. Este vorba despre „Vicky Cristina Barcelona“, în care îi sunt parteneri Penelope Cruz şi recentul premiat cu Oscar Javier Bardem.
Crimă şi numere de magie
Cu Hugh Jackman, partenerul din „Bomba zilei“, Scarlett se află deja la a doua colaborare după „Prestigiul“. Cunoscut mai degrabă sub numele de Wolverine, după seria „X-Men“, Hugh se transformă de această dată din erou cu puteri paranormale într-un politician bogat şi seducător, Peter Lyman, de care se îndrăgosteşte studenta la jurnalism Sondra Pransky (Scarlett), aflată în plin proces de cercetare a unui caz ciudat.
Ziaristul de investigaţie Strombel (Ian McShane) murise inexplicabil, iar Sondra intrase în posesia unor informaţ ii cu iz paranormal prin intermediul unui număr de m