Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Liberation: Camorra a cerut alungarea rromilor din Napoli

Publicat in Ziare.com, miercuri 4 iunie 2008 ·

Sutele de mii de rromi din Italia se tem ca violentele recente impotriva lor, de la Ponticelli, sunt doar inceputul unui nou val de atacuri.

Cotidianul francez Liberation a publicat, in editia de miercuri, un reportaj despre o tabara de rromi de la marginea orasului italian Napoli.

In Casoria, un cartier de la periferia orasului Napoli, locuiesc sapte familii de rromi din Serbia.

Liderul taberei, in varsta de 44 de ani, nu si-a trimis cei patru copii la scoala, la inceputul saptamanii, de teama unor noi atacuri xenofobe.

Atitudinea ostila fata de rromi a degenerat, in apropiere de Napoli, luna trecuta, dupa ce o adolescenta de etnie rroma din Romania, care locuia in tabara din Ponticelli, a incercat sa rapeasca un copil. Ea a reusit sa scape de furia localnicilor doar cu ajutorul politiei.

Timp de mai multe nopti, rromii din aceasta tabara au fost atacati, provocand evacuarea de urgenta a sase tabere din regiune, in 24 de ore.

Pentru numerosi italieni, rromii reprezinta imaginea infractorului si nu sunt agreati, toate furturile fiind trecute in contul lor.

Rromii sunt condamnati pentru faptul ca nu-si trimit copiii la scoala, ca nu se spala si, in general, ca nu traiesc ca restul lumii, mai scrie publicatia franceza.

Potrivit presei regionale, ordinul de expulzare a rromilor ar fi venit din partea liderilor Camorra, pentru a arata, in forta, cine detine controlul, comenteaza Liberation.

Guvernul italian a anuntat ca va avea comisari pentru problema rromilor, la Roma, Milano si Napoli.

Dupa ce a condamnat zile la rand violentele impotriva rromilor de la Ponticelli, ministrul de Interne Roberto Maroni a confirmat intentia de a actiona cu fermitate pentru a desfiinta taberele de rromi si de a le impune acestora "norme umane de viata".

Cei 1

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum o ora
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 44 minute
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 20 minute
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 26 minute
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 52 minute
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 25 minute
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Pacienții vor fi informaţi prin SMS sau e-mail privind serviciile medicale de care au beneficiat, anunță președintele CNAS

Adevarul acum 2 ore
Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, Horaţiu Moldovan, a declarat luni, 21 iulie, că pacienţii vor fi informaţi prin SMS sau e-mail privind serviciile medicale de care au beneficiat.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 9 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

27°
lun.

20°/36°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
Iasi
acum

25°
lun.

19°/32°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
Constanta
acum

25°
lun.

20°/33°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

26°
lun.

19°/39°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°