Medicii de la clinica Santa Rita din Milano riscă ani buni de puşcărie pentru că au operat inutil pacienţii, doar pentru a-i uşura de mai mulţi bani. Aceştia nu se dădeau în
Medicii de la clinica Santa Rita din Milano riscă ani buni de puşcărie pentru că au operat inutil pacienţii, doar pentru a-i uşura de mai mulţi bani.
Aceştia nu se dădeau în lături să scoată un sân pentru un simplu nodul sau să extirpe o jumătate de plămân pentru o pleurezie.
Scandalul privitor la "clinica ororilor" ţine prima pagină a ziarelor italiene de mai multe zile. În total, 14 persoane sunt acuzate în dosar: 13 medici şi proprietarul clinicii, un notar în vârstă de 75 de ani, Francesco Paolo Pipitone.
"Departamentul de chirurgie toracică devenise un banc de lucru cu muncitori înarmaţi cu bisturie, care lucrau la bucată", subliniază "La Stampa".
Capetele de acuzare merg de la fraudă asupra sistemului de asigurări la omucidere voluntară cu circumstanţe agravante de "cruzime". Frauda este evaluată la 2,5 milioane de euro. În total, 86 de persoane au fost operate abuziv, numai pentru ca medicii să câştige mai mulţi bani.
Ei făceau operaţii mai complicate decât era necesar, ceea ce permitea obţinerea unor sume mai mari plătite de asigurările sociale.
Zeci de decese suspecte
Moartea a 25 de pacienţi este de asemenea considerată suspectă. Şeful serviciului de chirurgie toracică al clinicii, Pier Paolo Brega Massone, şi adjunctul său, Pietro Fabio Presicci, au fost deja interogaţi.
Actul de acuzare de 200 de pagini a provocat un şoc. O femeie de 88 de ani a fost operată inutil de trei ori, fiecare intervenţie fiind taxată cu 12.000 de euro.
O altă pacientă, de 85 de ani, suspectă de o tumoare la un plămân, a fost operată pe loc, "în pofida unui risc ridicat", fără să fi fost efectuată măcar o biopsie. Femeia a murit.