Ministerul Culturii, Tineretului si Sportului din regiunea Baden – Württemberg, în colaborare cu Institutul pentru Formare Politica din Baden – Württemberg si cu Centrul de Formare Continua în Limba Germana Medias au avut initiativa de a organiza în perioada 6-16 iulie 2008, la Wiesneck, lânga Freiburg, Germania, seminarul pentru profesori de germana din România cu tema ,,Cultura si civilizatie: Regiunea Baden-Württemberg într-o Europa extinsa“.
Îndrumatorii de seminar, dr. Dieter von Schrötter, dr. Michael Walter din Germania si Hubert Gronen, consilier pentru formarea profesorilor de limba germana de la Centrul din Sibiu prezinta diferite aspecte ale democratiei europene cum ar fi procesul de integrare în UE, istoricul regiunii Baden-Württemberg, tinutul de interferenta Alsacia dintre Germania si Franta, dar si literatura germana contemporana.
Din judetul Mures au participat Helmine Pop de la Colegiul National „Alexandru Papiu Ilarian“ din Târgu-Mures, Cristina Drescan de la Grupul scolar „Lucian Blaga“din Reghin, Baias Maria, Hajdu Csaba si Wolf Arcadie Iosif de la Liceul Teoretic ,,Joseph Haltrich“ din Sighisoara.
Un moment important din programul celor zece zile l-a constituit vizita la Institutiile Europene din Strasbourg, Consiliul Europei, Parlamentul European si Palatul Justitiei si participarea la o sedinta a Parlamentului European de la Strasbourg. Parlamentul în sine este expresia democratiei, cladirea fiind construita din sticla pentru a simboliza transparenta si este neterminata intentionat, deoarece Uniunea Europeana se afla înca în constructie.
Ministerul Culturii, Tineretului si Sportului din regiunea Baden – Württemberg, în colaborare cu Institutul pentru Formare Politica din Baden – Württemberg si cu Centrul de Formare Continua în Limba Germana Medias au avut initiativa de a organiza în perioada 6-16 iulie 2008, la Wiesneck