Urmărit de 13 ani pentru crime de război, fostul lider sârb bosniac va fi predat Tribunalului Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie. Sursa: Reuters
1 /.
Fostul lider politic al sârbilor din Bosnia, Radovan Karadjici, inculpat de Tribunalul Penal Internaţ ional pentru genocid, crime împotriva umanităţii şi crime de război, a fost arestat de serviciile de securitate sârbe, după 13 ani de căutări. Anunţul a fost făcut luni seară printr-un comunicat al preşedinţiei sârbe, relevă AFP. Capturarea lui Radovan Karadjici dă, pe de o parte, un imbold Tribunalului Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie, iar pe de altă parte, ar putea duce la o apropiere rapidă a Serbiei de UE.
Reţinerea fostului lider politic al sârbilor bosniaci în timpul războiului din Bosnia (1992-1995) reprezintă şi un succes răsunător pentru proeuropenii sârbi, care reuşesc astfel să reducă influenţa ultranaţionalistă la mai puţin de două săptămâni de la formarea guvernului de coaliţie. Karadjici era urmărit, printre altele, pentru că împreună cu generalul Ratko Mladici, fostul lider militar al sârbilor bosniaci, a instigat la genocidul de la Srebreniţa. În iulie 1995, 8.000 de bărbaţi musulmani au fost ucişi în localitatea din estul Bosniei.
Doctorul cu plete dalbe,capturat într-un autobuz
După 13 ani în care autorităţile au scotocit pretutindeni, lansând zeci de operaţiuni, Radovan Karadjici a fost arestat la Belgrad, într-un autobuz, şi nu a opus rezistenţă. Conform unei surse apropiate de Parchet, fostul lider al sârbilor bosniaci era într-o stare depresivă în momentul în care a fost reţinut de serviciile de securitate. Radovan Karadjici, acum de nerecunoscut, cu plete albe şi barbă lungă şi albă, folosea o identitate falsă şi locuia în capitala sârbă.
„Avea documente false, pe numele Dragan Dabici, şi a fost foarte convin