Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Problemele din domeniul IT se pot rezolva online

Publicat in Adevarul, marți 12 august 2008 ·

Utilizatorii internetului au la dispoziţie o metodă eficientă de a desluşi "secretele" calculatorului, atât acasă, cât şi la locul de muncă Pentru cei care nu stăpânesc bine

Utilizatorii internetului au la dispoziţie o metodă eficientă de a desluşi "secretele" calculatorului, atât acasă, cât şi la locul de muncă

Pentru cei care nu stăpânesc bine cunoştinţele în domeniul calculatorului, există site-uri care oferă consultanţă online în timp real şi gratuit.

Numărul tot mai mare al utilizatorilor internetului şi multitudinea de opţiuni oferite de calculator au dus la o creştere a problemelor ce pot apărea.

Soluţiile cel mai frecvent utilizate pentru a afla răspunsuri în domeniul IT sunt de a apela la prietenii cunoscători sau de a posta întrebări pe forumuri specializate, însă, de cele mai multe ori rezolvarea vine cu răspuns întârziat. Site-ul www.intrebi.ro este, cel puţin deocamdată, singurul service gratuit, cu răspuns în timp real. Pentru a avea acces la sfaturile consultanţilor pe intrebi.ro este suficientă o înregistrare pe site.

Discuţia se poartă într-o fereastră "chat", iar rezolvările vin în timp real, în funcţie de disponibilitatea consultanţilor. Angajaţii intrebi.ro pot fi consultaţi începând de dimineaţă, de la ora 09.00, şi până la miezul nopţii.

Printre serviciile pe care site-ul le oferă se numără instalarea sau configurarea de componente sau programe noi, recomandări cu privire la softuri şi driver, optimizarea performanţelor sau configurarea unor reţele şi conexiuni la internet.

În cazul în care un utilizator nu înţelege explicaţiile consultanţilor, operatorul se poate conecta la calculatorul utilizatorului, astfel reuşind să îi rezolve problema sub supravegherea şi cu permisiunea clientului.

Conform spuselor lui Remus Marin, fondatorul site-ului, "25% dintre utilizatorii noştri folosesc funcţia

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 5 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 11 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 5 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 5 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 5 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 5 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 11 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Vremea

București
acum

22°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

20°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

23°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°