Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Copilul vrea haine de firma - ce-i de facut?

Publicat in Ziare.com, vineri 15 august 2008 ·

In curand incepe scoala! Pentru orice parinte, inceputul anului scolar se poate transforma intr-un chin. Pe langa necesitatile de tipul creioane, pixuri, caiete si carti, micutii vor solicita de cele mai multe ori si hainute noi care sa impresioneze colegii.

Cerintele celui mic par niste mofturi pentru parinti, insa trebuie retinut faptul ca presiunea la care sunt supusi copiii la scoala in ceea ce priveste vestimentatia este imensa.

Fetele in special sunt tinta usoara a reclamelor care promoveaza branduri "de succes", iar o sedinta de shopping la inceputul anului scolar poate duce la certuri in familie sau chiar la gauri serioase in buget.

Conform unui sondaj realizat de site-ul www.girlsinc.com, 84% din adolescente considera ca fetele sunt supuse unor presiuni ca sa se imbrace "asa cum trebuie", procent care a crecut de la 74% in 2000.

Si profesorii considera, in proportie de 70%, ca influentele publicitatii asupra elevilor sunt mai mari decat acum 10 ani.

Parintii vor mereu sa ofere copiilor tot ceea ce este mai bun. Si e greu sa spui "nu" cand fericirea lor depinde de un obiect vestimentar pe care il au toti colegii de la scoala.

Insa parintii trebuie sa-si indeplineasca rolul si sa le explice faptul ca frumusetea nu are nimic de-a face cu felul in care te imbraci.

Pentru ca o discutie cu copilul tau despre frumusetea interioara sa nu starneasca chicoteli, iata cateva trucuri ca sa il influentezi pozitiv:

Vorbeste cu el/ea despre stil. Arata-i ca exista o diferenta intre a purta haine cu eticheta unui designer celebru, dar pe care le are toata lumea si o vestimentatie frumoasa, care iese in evidenta. Arata-i ca stilul tine de originalitate, si nu de brand.

Incearca sa-i faci sa inteleaga ca anumite haine nu pot fi purtate chiar de oricine. Arata-i poze cu f

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Comisia Europeană aprobă „regimul de roaming fără vize” pentru Ucraina / „În sfârşit, un pas important în integrarea europeană a Ucrainei”

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Comisia Europeană a aprobat includerea Ucrainei în politica UE „Roam like at Home”, permiţând ucrainenilor să utilizeze serviciile de telefonie mobilă în întreaga UE fără a suporta taxe suplimentare,

Timiş - Accident rutier în care au fost implicate un autoturism şi două autotrenuri, în zona localităţii Remetea Mare - o persoană a murit şi alte două au fost rănite

News.ro acum 53 minute
O persoană a murit şi alte două au fost rănite în urma unui accident în care au fost implicate un autoturism şi două autotrenuri, produs marţi, pe DN6G, în zona localităţii Remetea Mare, din judeţul Timiş.

Explozie urmată de incendiu la o casă din Cordun

Ceahlaul acum o ora
Forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului Roman au acționat pe 14 iulie pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ca urmare a unei explozii la o casă din localitatea Pildești, comuna Cordun. Evenimentul a fost anunțat pr

Un mort și doi răniți după un accident între două TIR-uri și o mașină, în Timiș

Press Alert acum 34 minute
Foto: DRDP Timișoara / Facebook Un bărbat a murit într-un accident rutier petrecut marți dimineață, în Remetea Mare, județul Timiș, pe drumul spre A1. În coliziune au fost implicate două TIR-uri și un autoturism cu cinci persoane. Pompierii din Deta

Titularizare 2025. Proba scrisă are loc astăzi, sunt așteptați aproape 40.000 de candidaţi

HotNews acum 52 minute
Concursul național pentru ocuparea posturilor didactice în învățământul preuniversitar, sesiunea 2025, începe marți, 15 iulie, cu proba scrisă. Proba scrisă se desfăşoară începând cu ora 9:00, în 121 de centre de concurs din 41 de judeţe şi din muni

Primele rezultate la examenul de Definitivat vor fi afișate astăzi, 15 iulie 2025

Ziua Constanta acum o ora
Primele rezultate ale examenului de definitivat vor fi afișate astăzi, 15 iulie 2025, în centrele de examen și pe pagina de internet a examenului, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.. Contestațiile se depun la centre

Pentagonul va începe să utilizeze chatbotul de inteligenţă artificială al lui Elon Musk, Grok / Contract de 200 de milioane de dolari

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Pentagonul a semnat un contract de mai multe milioane de dolari pentru a începe să utilizeze chatbotul de inteligenţă artificială al lui Elon Musk, Grok, ca parte a unei extinderi mai ample a instrum

Este un „lagăr de concentrare!”. Ce crede Ehud Olmert despre planul pentru „orașul umanitar” din Gaza

Mediafax acum 40 minute
Ministrul Apărării Israel Katz a anunțat săptămâna trecută că armata pregătește planuri pentru această zonă, care ar urma să găzduiască întreaga populație din Gaza. „Orașul” ar fi construit pe ruinele Rafah, iar palestinienii nu ar mai avea voie să

Sorin Grindeanu, despre impozitarea progresivă: „Tot acolo se va ajunge”. Argumentele liderului PSD

HotNews acum 9 ore
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, la România TV, că, în cele din urmă, România va ajunge să adopte impozitul progresiv în locul cotei unice de impozitare. „Tot acolo se va ajunge”, spune Grindeanu, amintind că „toate statele

Horoscop pentru marți, 15 iulie 2025. Una dintre zodii este împinsă în lumina reflectoarelor

Ziua Constanta acum o ora
Berbec Discreție și interiorizare se recomandă astăzi. Esti combativ, sufletul tău dorește să înfăptuiască multe și mărunte, insa trupul este vulnerabil. Ocupă-te doar de activitati usoare. S-ar putea sa descoperi conflicte ascunse in sfera muncii,

Vremea

București
acum

25°
mar.

20°/36°
mie.

23°/36°
joi

20°/32°
vin.

17°/32°
Iasi
acum

25°
mar.

20°/32°
mie.

18°/29°
joi

16°/25°
vin.

14°/26°
Constanta
acum

31°
mar.

20°/31°
mie.

23°/29°
joi

20°/26°
vin.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

24°
mar.

17°/27°
mie.

17°/24°
joi

14°/23°
vin.

13°/23°
Timisoara
acum

24°
mar.

21°/33°
mie.

19°/29°
joi

16°/25°
vin.

14°/29°