Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ambulanţă deturnată

Publicat in Evenimentul Zilei, luni 25 august 2008 ·

Rudele unei tinere rănite într-un accident rutier i-au obligat pe medicii de pe Salvare să meargă la un spital din Iaşi. Sursa: Sergiu Rusu

O ambulanţă din Rădăuţi a fost deturnată, sâmbătă noaptea, de rudele unei tinere rănite într-un accident rutier în oraşul sucevean Cajvana. Tatăl şi fratele victimei au ameninţat personalul de pe Salvare şi au cerut să-i ducă la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi, şi nu la Spitalul Judeţean Suceava, pe motiv că serviciile medicale nu sunt de calitate.

Sâmbătă seară, în jurul orei 22.00, două motoscutere s-au ciocnit violent, iar cei doi conducători, un băiat de 21 de ani şi o fată de 18 ani, s-au ales cu răni grave. La faţa locului au venit de urgenţă mai multe ambulanţe pentru a-i transporta la Spitalul Judeţean Suceava, iar în ambulanţa în care se afla Ancuţa Şoldan s-au urcat cu forţa tatăl şi fratele fetei. Cei doi i-au ameninţat pe şofer şi pe asistenta medicală, cerându-le să meargă la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi, şi nu la spitalul din Suceava, unde nu ar fi fost tratată corespunzător.

La un moment dat, asistenta a reuşit să anunţe la 112 că au fost deturnaţi spre Iaşi, iar la ieşirea din judeţul Suceava ambulanţa a fost oprită de filtrele poliţiei. Până la urmă, Ancuţa Şoldan a fost transportată la spitalul din Iaşi. „La percheziţia corporală nu s-au găsit arme albe asupra celor doi, iar şoferul a declarat că a fost ameninţat doar verbal. Au fost amendaţi fiecare cu câte 200 de lei“, a anunţat inspectorul Mădălin Ţăranu, din cadrul IPJ Iaşi.

„E surprinzător că poliţiştii nu au intervenit“

În schimb, cadrele medicale de la Serviciul de Ambulanţă susţin că nu ar fi fost vorba doar despre nişte ameninţări verbale. „Când au ajuns la Iaşi, asistentei i s-a făcut rău şi a leşinat, au pus-o pe perfuzii. Astăzi (duminică - n.r.), asistenta mi-a spus că îşi dă

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 2 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum o ora
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum o ora
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum o ora
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

25°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

23°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°