Internaţionalul bolivian cumpărat de Steaua a rămas uimit că va fi al şaptelea atacant din lot, dar anunţă că vrea să-şi cîştige un loc de titular prin calităţile pe care le are
Cursa KLM, din direcţia Amsterdam, l-a adus la Bucureşti în noaptea de sîmbătă spre duminică pe Ricardo Pedriel Suarez, atacantul cumpărat de Steaua din Bolivia pentru doar 250.000 de dolari. După mai bine de 20 de ore de zbor, după ce făcuse un alt drum pe ruta Lima - Amsterdam, Pedriel, îmbrăcat ca pentru octombrie-noiembrie la Bucureşti, cu tricou şi jachetă, a ieşit năucit din aeroport.
A fost preluat de impresarul din România, după care a fost dus la un hotel din centrul Bucureştiului. A îndeplinit formalităţile de cazare, apoi a acceptat un dialog cu Gazeta Sporturilor. În spaniolă.
“Cine e ăsta, de îi luaţi interviu?”, au întrebat unii angajaţi ai hotelului, care au exclamat după ce au aflat că va fi noul atacant al Stelei. “Da? E asiatic?”, au continuat, derutaţi de faptul că trăsăturile feţei lui Pedriel aduc cu cele ale fotbaliştilor din Japonia, Coreea sau China.
– Ricardo, se poate spune deja că eşti jucătorul Stelei?
– N-am venit degeaba pînă aici, nu? Glumesc, normal că am bătut palma cu Steaua, ne-am înţeles, acum rămîne să trec vizita medicală şi să semnez contractul de joc. Abia aştept să mă antrenez cu echipa şi să joc.
“Nivelul de salarizare din Bolivia nu este mare, dar nici nu vă pot spune cît voi cîştiga la Steaua, deoarece contractul este confidenţial”
“Nu altitudinea e importantă”
– Dar nu va fi o problemă pentru tine că vii dintr-o ţară în care altitudinea e de 2.500 de metri într-un oraş, Bucureşti, unde media e de 70-80 de metri?
– ... Nu cred. E adevărat că eu am stat în Santa Cruz, unul din multele oraşe ale Boliviei situat la peste 2.000 de metri peste nive