Depunctarea bănăţenilor a aruncat în aer oraşul de pe Bega.
Haos pe Bega după decizia Federaţiei Române de Fotbal care a pus în practică hotărârea FIFA de a penaliza cu şase puncte echipa FC Timişoara, după ce bănăţenii au ignorat interdicţia de a folosi culoarea violet la meciurile oficiale! Fanii echipei au ieşit joi seară pe străzile din Timişoara şi s-au bătut cu forţele de ordine, care nu le-au permis să blocheze intrarea în oraş dinspre Bucureşti.
Ciocnirile au făcut victime în rândul ambelor tabere. Poliţiştii s-au purtat cu mănuşi cu protestatarii, deşi aveau de a face cu un miting neautorizat. Cu toate că nu e vizat în acest scandal, Ionuţ Lupescu, directorul general al FRF, nu a pierdut prilejul de a se răfui cu Iancu şi, mai ales, cu Mitică Dragomir, preşedintele LPF.
„În spatele acuzelor lui Iancu stă cineva de la Ligă, care vor să distrugă ce am realizat în aceşti trei ani“, s-a băgat ieri în seamă „aghiotantul“ Naşului Sandu. Adalbert Kassai, secretarul general al FRF, ştie unde se află mult-disputatul palmares al echipei Poli Timişoara: „Nu poate fi vorba ca palmaresul să aparţină domnului Iancu. Palmaresul dacă aparţine cuiva, atunci el aparţine Politehnicii vechi (n.r. - AS FC Politehnica Timişoara), club condus de Viorel Boiţ. Nenorocirea este că ei nu sunt afiliaţi nicăieri“.
„Mini-révolution violette“
Ieri, fanii echipei FC Timişoara au fost chemaţi la Prefectură pentru a da explicaţii cu privire la mitingul de joi. Suporterii au explicat că a fost vorba despre o manifestare spontană, şi nu de una premeditată, plângându-se în acelaşi timp de tratamentul la care au fost supuşi de jandarmi.
Nebunia iscată în fotbalul românesc a făcut rapid înconjurul lumii. „Mini-révolution violette“, a titrat ieri celebra agenţie AFP, care, între o ştire despre Rusia şi una despre Iran, a