Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Nastase: Daca Stolo va suferi in curand o criza de sanatate...

Publicat in Ziare.com, vineri 12 septembrie 2008 ·

"Dupa cum stim, Stolojan a fost desemnat in unanimitate candidatul PD-L pentru functia de premier. Dar daca Stolo va avea in curand o criza de sanatate...", a glumit vineri Adrian Nastase.

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a fost prezent, vineri, la deschiderea scolii de vara a Tineretului Social Democrat, de la Mamaia.

El a facut aluzie la retragerea lui Stolojan din cursa prezidentiala, acum 4 ani, in favoarea lui Traian Basescu, din motive de sanatate.

Adrian Nastase a vorbit, insa, cu aceasta ocazie, si despre prioritatile partidului sau pentru perioada urmatoare, printre acestea numarandu-se vizitele pe teren, "pentru a determina interesele adevarate ale electoratului, legate de nevoi financiare, medicale sau sociale".

"Este important sa vedem ce putem invata si ce putem rezolva mergand pe teren, pentru ca situatia actuala este ingrijoratoare. Trebuie sa vedem ce putem face si dupa sa vorbim despre analize, despre viitor, trebuie sa vedem care sunt ideile si proiectele pe care trebuie sa le sustinem", a declarat Nastase.

Acesta a adaugat ca partidul sau va incerca sa vada in ce masura temele legate de infrastructura sunt relevante intr-o zona sau alta si, mai ales, unde sunt probleme legate de locurile de munca.

In ceea ce priveste pozitia Romaniei in Uniunea Europeana, Nastase este de parere ca aderarea a fost una formala, insa adevaratele probleme tin de integrare.

"Cum trecem de la aderarea la UE la integrare, aceasta este adevarat problema! S-au semnat niste hartii, dar integrarea dureaza foarte mult, trebuie sa avem rezultate bune", a continuat Adrian Nastase.

Din punct de vedere politic, presedintele Consiliului National al PSD sustine ca partidul sau este singurul care si-a asumat guvernarea.

"Suntem singurul partid care si-a

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Kremlinul critică Europa pentru cheltuielile de război și avertizează din nou asupra opțiunii nucleare. Peskov: Ţările europene cheltuiesc sume uriaşe pe arme pentru a alimenta războiul în Ucraina

Mediafax acum 40 minute
Moscova a lansat noi acuzații împotriva țărilor europene. Ea susține că acestea riscă foarte tare din cauza investițiilor masive în înarmare. Kremlinul a reluat ideea că Rusia ar putea lua în calcul folosirea armelor nucleare, conform agenției DPA.

Trapperul Albert NBN, amendat de jandarmi, după prestația de la Festivalul Beach, please!

Ziua Constanta acum o ora
Trapperul Albert NBN a primit trei amenzi de câte 1000 de lei pentru „încălcarea unor norme de convieţuire socială”, în urma prestației acestuia la festivalul „Beach, Please!” „Referitor la informațiile apărute în spațiul public cu privire la compor

Italia ar putea elibera până la 10.000 de deţinuţi. Care este motivul

Mediafax acum o ora
Aproximativ 10.100 deţinuţi sunt „potenţial eligibili” pentru măsuri alternative la închisoare, cum ar fi arestul la domiciliu sau probaţiunea, a declarat ministerul într-un comunicat. Opţiunea s-ar aplica persoanelor ale căror condamnări sunt defin

Incident la Casa de Pensii Sector 6. Un bărbat a aruncat cu benzină pe holul instituției și a amenințat că incendiază clădirea

HotNews acum 2 ore
Un bărbat de 35 de ani a aruncat miercuri cu benzină în interiorul Casei de Pensii Sector 6 și a amenințat că va da foc, potrivit News.ro. Polițiștii l-au imobilizat și încătușat înainte ca acesta să poată aprinde substanța inflamabilă. Nimeni nu a

Călin Georgescu, amendat cu peste 50.000 de lei pentru colectarea ilegală a datelor personale

Mediafax acum 2 ore
Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a fost sancționat de Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Potrivit instituției, acesta a colectat datele personale ale utilizatorilor fără cons

Shkendija – FCSB din Champions League nu va fi transmis la tv

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare După o calificare lipsită de glorie cu campioana din Andorra, FCSB va da peste Shkendija (Macedonia de Nord) în turul doi preliminar al Champions League. Manșa tur, din deplasare, nu va fi transmisă

Tentativă de înșelăciune în numele Poliției de Frontieră. Cum funcționează schema de fraudare

HotNews acum o ora
Reprezentanții Poliției de Frontieră avertizează, miercuri, că mai mulți cetățeni au fost vizați de tentative de înșelăciune comise în numele instituției. Persoanele au fost sunate de pe numere necunoscute, iar un robot le-a transmis, în limba engle

Călin Georgescu a primit două amenzi. Ce lege a încălcat

HotNews acum 3 ore
Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a primit două amenzi în cuantum de 10.000 de euro, în urma unei investigații privind nerespectarea legislației naționale și europene în domeniul protecției datelor personale. Autoritatea N

Primarul Istanbulului a fost condamnat la 20 de luni de închisoare pentru insultă la adresa unui procuror

Adevarul acum o ora
Primarul Istanbulului, Ekrem Imamoglu, care a fost arestat în martie pentru presupuse acuzaţii de corupţie, a fost condamnat miercuri la douăzeci de luni de închisoare pentru insultă şi intimidare la adresa unui procuror.

Nepal, Sri Lanka şi India, top 3 ţări care furnizează forţă de muncă străină României în 2025

G4Media acum 3 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Top trei ţări care furnizează anul acesta forţă de muncă străină pe teritoriul României este format din Nepal, cu 18.772 de persoane, Sri Lanka, la o diferenţă mare, cu 6.295 de lucrători, şi India,

Vremea

București
acum

33°
mie.

20°/34°
joi

17°/32°
vin.

15°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

20°
mie.

19°/30°
joi

17°/28°
vin.

16°/27°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

31°
mie.

21°/33°
joi

18°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

23°
mie.

17°/27°
joi

14°/22°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/27°
Timisoara
acum

24°
mie.

19°/27°
joi

15°/20°
vin.

14°/26°
sâm.

16°/32°